Rzeka Rospuda

/ 2 komentarzy

Rospuda dawniej nazywana także Dowspudą i Nettą wypływa z terenów leśnych, powyżej małego Jeziora Czarnego, zwanego też Polskim lub Filipowskim, a uchodzi do jeziora Rospuda Augustowska, łączącego się z jeziorem Necko. Długość tego odcinka wynosi 120,4 km, a powierzchnia dorzecza 1336,1 km2. Poniżej Augustowa rzeka nosi starą nazwę Netta i rozwidla się na starorzecze i Kanał Augustowski, wpadając ostatecznie w rejonie Dębowa do Biebrzy.

Dla wędkarzy cały szlak Rospudy jest wspaniałym łowiskiem i to nie tylko dla pstrągarzy, ale i dla tych, którzy preferują wędkarstwo spławikowe i spinningowe. Cały bowiem górny brzeg rzeki łącznie z jeziorami, przez które przepływa, jest wodą nizinną. Kraina pstrągowa rozpoczyna się dopiero od piętrzenia wody w m. Rzeczki do ujścia do jeziora Rospuda Augustowska (Necko). Na tym odcinku obowiązują tylko przynęty sztuczne. Można tam łowić pstrągi potokowe, klenie oraz ostatnio wprowadzone do rzeki lipienie.

Brzeg górny
Za wsią Filipów Rospuda płynie krętymi zakolami, jest dość wąska i płytka. W wielu miejscach dno pokryte jest kamieniami i występują liczne mielizny. Głębiej jest tylko przy kamiennych zastawach, piętrzących wodę w rzece. Dalej rzeka płynie aż do jeziora Długiego zabagnioną doliną, a brzegi porastają szuwary. Przed jeziorami Garbaś, Rospuda ma większy spadek i prąd rzeki staje się szybszy. Dalej przepływa pod mostem drogowym na szosie Filipów – Bakałarzewo i około 200 m niżej wpływa do jeziora Garbaś. Jezioro ma długość 3500 m i szerokość około 730 m oraz maksymalną głębokość 48 m. Otoczone jest morenowymi wzgórzami, porośniętymi w zachodniej części lasem świerkowo – sosnowym.

Po wypłynięciu z jeziora rzeka ponownie przyspiesza, płynie kamienistym bystrzem i przebija się przez pierwszy przełom. Wysoki, często podmokłe brzegi porasta las. Szybkie, proste bystrza przeplatają się ostrymi zakrętami. Kilometr niżej przepływa przez śródleśne małe jezioro Głębokie. Długość jeziora wynosi 500 m szerokość około 400 m, a głębokość maksymalna – 8 m. Wypływ rzeki z jeziorka zarośnięty jest wysoką trzciną. Początkowo nurt jest powolny, ale stopniowo staje się coraz szybszy. Spotykamy tu piaszczysto – kamieniste bystrza, ostre zakręty o szybkim i głębokim nurcie. Brzegi rzeki są wąskie, porośnięte lasem. W korycie leżą powalone drzewa.

Do młyna w Bakałarzewie Rospuda pokonuje przełomy i jest bardzo malownicza i dzika. W Bakałarzewie jest szerokie rozlewisko i młyn na rzece. Poniżej rzeka przepływa pod mostem drogowym na trasie Olecko – Suwałki. Za młynem znowu spotykamy kamieniste bystrza i wkrótce rzeka przepływa przez jezioro Sumino długości 3400 m, szerokości do 400 m i głębokości do 13,6 m.

Ponad 1000 m niżej Rospuda przepływa pod następnym mostem przy kolonii Kozłowina. Za mostem spotykamy długie, kamieniste płycizny o szybkim prądzie, dalej rzeka płynie spokojnie, maendrując przez zabagnione obszary. Obok głównego nurtu są niewielkie starorzecza . Półtora kilometra niżej rzeka wpływa do kolejnego małego jeziora – Okrągłego, długości 1100 m, szerokości 500 m i głębokości 4,7 m. Wypływ z jeziora znajduje się w uroczym zalesionym terenie, woda w nurcie rzeki jest bardzo czysta, a prąd bardzo spokojny. Około 100 m niżej Rospuda wpływa w długie kiszkowate jezioro Bolesty, długości prawie 6000 m, szerokości do 400 m i maksymalnej głębokości 16,2 m. Jezioro ma wąskie brzegi, w części północnej zalesionej.

W pobliżu zachodniego brzegu przebiega lokalna droga do m. Raczki. Zwężające się jezioro przechodzi stopniowo w szeroką rozlewającą się rzekę, która następnie przepływa przez dawny młyn wodny, obecnie adaptowany na elektrownię wodną. Trochę niżej Rospuda przepływa pod mostem kolejowym na trasie Suwałki – Olecko. W Raczkach płynie pod mostem drogowym nr 654, Suwałki – Olecko.

Brzeg dolny
Poniżej miejscowości Raczki Rospuda wpływa w tereny leśne kompleksu Puszczy Augustowskiej i już od ujścia do Rospudy Augustowskiej pozbawiona jest na swej drodze jezior. Jest to najpiękniejszy odcinek rzeki, bogaty w ryby szlachetne. W czystej wodzie o wartkim prądzie często zalegają głazy i powalone drzewa. Głównym mieszkańcem tych wód jest pstrąg potokowy.

Najatrakcyjniejszym pstrągowym odcinkiem Rospudy jest jej 3-kilometrowy odcinek przełomowy rozpoczynający się na wysokości wsi Jaśki, około7 km poniżej m. Raczki. Rzeka płynie tam bardzo szybko po kamienistym bądź żwirowatym i piaszczystym dnie. Występują tu liczne rozwidlenia i wyspy oraz urocze meandry. Brzegi są na przemian wysokie lub płaskie, porośnięte wspaniałym lasem sosnowo – świerkowym, a przy samym brzegu rosną okazałe olchy. W nurcie zalegają powalone drzewa, są i liczne wykroty. Dno porasta zielona, długa roślinność wodna, wijąca się wraz z nurtem rzeki. Na szypotach żeruje pięknie ubarwiona młodzież pstrąga potokowego. Większe osobniki tego gatunku przebywają w jamach, wykrotach i głębokich rynnach rzecznych.

Około 4 km niżej spotykamy uroczysko „Święte Miejsce”. Rzeka przepływa pod drewnianym mostem drogowym. Niedaleko, na polance znajduje się ogrodzone miejsce kultu z kamiennymi i drewnianymi krzyżami oraz kaplicami. Z lewej strony wpada do rzeki strumyk odwadniający oddalone o 400 m na północ jezioro Jałowo długości 1100 m, szerokości 350 m i maksymalnej głębokości 12,2 m. Rejon „Świętego Miejsca” jest również dobrym łowiskiem wędkarskim.

Trzy kilometry niżej rzeka przepływa przez kolejny most drogowy w rejonie uroczyska Młyńsko. Po lewej stronie zlokalizowana jest leśniczówka Topiłówka. Około 4 kilometrów niżej Rospuda wpływa na tereny zabagnione, meandrując silnie pośród podmokłych łąk w tunelu porośniętym trzciną i tatarakiem. Nurt rzeki jednak dalej jest dość szybki. Stopniowo koryto rozszerza się ujście dziewiczej rzeki Blizny. Dalej rozciąga się wieś Szczebra. Przyujściowy odcinek Rospudy otoczony jest szczelnie puszczą.

Na całym zabagnionym i porośniętym trzcinami odcinku rzeki może trafić się nam duży pstrąg oraz coraz częściej można złowić ryby nizinne, drapieżne i spokojnego żeru, wpływające do rzeki z jeziora Rospuda i Necko.

Zachęcamy do odwiedzenia tego urokliwego zakątka Suwalszczyzny oraz przepięknej Rospudy, nie zadeptanej jeszcze przez wędkarzy.



Marian Paruzel



Rzeka Rospuda opis łowiska:

Akwen: Rzeka Rospuda »
GPS: N 54o 5' 49" E 22o 38' 36"
Położenie: Województwo: Podlaskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Białystok » (zobacz porozumienia Okręg PZW Białystok 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Bakałarzewo - meteor
Tagi łowiska: PODLASKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Białystok

 

3.7
Oceń
(3 głosów)

Rzeka Rospuda mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

Brzoza555Brzoza555
0
I oni ( czyli politycy) chcą zmienić bieg rzeki i osyszać bagna i bydować draogę. To wszystko wpłyneło by nie odwracalnie na ryby w rzece!!! Myśl, że zwycięży rozsądek a nie ludzka głupota!!! (2008-07-01 14:42)
krystian994krystian994
0
"jezioro Sumino długości 3400 m, szerokości do 400 m i głębokości do 13,6 m"
Według mnie to jezioro Sumowo, ale nie wiem czy mówimy o tym samym jeziorze. (2011-05-26 12:04)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy