Kołowrotek Daiwa Ballistic oraz Daiwa Prorex w wersji LT

/ 2 komentarzy

Dwa wiodące modele kołowrotków serii LT - kołowrotki Ballistic oraz Prorex. Czym się różnią i jakie nowe rozwiązania zaproponowali inżynierowie Daiwy w tych modelach? Odciążone korpusy zgodnie z założeniami koncepcji LT - Light and Tough, nowe mocniejsze hamulce i nie tylko - o tym rozmawiamy z Radkiem Witólskim - testerem marki.


Przy okazji warto przyjrzeć się bliżej technologii uszczelnienia kołowrotków stosowanej przez Daiwę. Mowa o rozwiązaniu Mag Sealed - specjalnemu olejowi uszczelniającemu korpus kołowrotka przed przedostawaniem się wody oraz zanieczyszczeń do delikatnych mechanizmów przekładni. 


Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania o prezentowane modele - zapraszamy do zadawania w formie komentarzy. A już niedługo kolejny odcinek prezentacji sprzętu Daiwa na sezon 2018.

 

12min     11457x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 


4.5
Oceń
(8 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Kołowrotek Daiwa Ballistic oraz Daiwa Prorex w wersji LT - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
0
Zastanawia mnie tylko jedno...Lekkość kołowrotka jest tu przedstawiana jako atut. Czasem jednak może byc mamnkamentem. Przykładowo jeśli chcę sobie właściwie wyważyć powiedzmy dwumetrowy kij dobieram kołowrotek także pod kątem jego masy.Jeśli zawsze wystarczała mi konstrukcja o przeciętnej masie np. wielkości 2500 tak teraz musiałbym podpiąc Ballistica rozmiaru 4000 żeby jego masa wyważała wędkę. Niska masa przy ultralekkim łowieniu powinna byc błogosłwaieństwem wręcz. Odchudzenie i "zwiększenie mocy" - te dwie cechy zapamiętałem poza uszczelnieniem.Zwiększona moc hamulca czyli możemy holować bardziej siłowo mniejszym młynkiem. Tylko czy rolka i kabłąk to wytrzyma a jeśli to jak długo? Może to i są "laickie" pytania ale nasuwają się same.Holujemy wędziskiem ale jeśli hamulec nie oddaje linki pod obciążeniem to ramię kabłąka napewno dostaje po tyłku. W czymś trzeba się ścigać z konkurencją więc nakreślono nowe dyscypliny-kryteria czyli waga/moc. Kultura pracy zakładam że jak to u Daiwy czyli na b. wysokim poziomie. To uszczelnienie mag sealed ma sens tylko jeśli jest kompleksowe i dotyczy wszystkich tych miejsc które są narażone na wnikanie wody inaczej mamy coś na ksztłt domu w którym ocieplimy tylko ściany zapominając o podłodze i suficie/dachu. Efekt łatwy do przewidzenia... Jak gdzieś spotkam "fizycznie" te młynki rzucę okiem bo myślę że warto choćby z ciekawości:) (2018-04-30 09:48)
RafalRafal
0
#barrakuda - owszem kołowrotek powinien wyważyć kij. Ale co w sytuacji kiedy kij też jest ultralekki - LT i wyważy go lekki kołowrotek? Taki leciutki zestawto zupełnie nowe odczucia. Co do pytań odnośnie wytrzymałości kabłąka to wg. mnie nie ma obaw - przynajmniej jeśli mówimy o zakresie ryb poławianych na śródlądziu w Polsce. W technologii LT nie chodzi o gorsze = mniej wytrzymałe materiały, tylko o materiały dające nawet lepsze parametry niż dotychczas (wytrzymałość) ale przy mniejszej wadze. Jak się to sprawdzi to dowiemy się po czasie spędzonym nad wodą ;) (2018-05-07 16:51)

skomentuj ten artykuł