Na tropie letniej troci

/ 14 komentarzy / 5 zdjęć

Letnia Troć

Dla większości wędkarzy troć pozostaje rybą, którą łowi się zimą. Rozpoczęcie sezonu przypada na pierwszego stycznia, wtedy to kończy się sezon ochronny, a z najdalszych rejonów naszego kraju ciągną samochody przepełnione głodnymi emocji wędkarzami. Mało kto, jednak wybiera się na troć w lecie. Nie licząc wędkarzy zamieszkujących okolice rzeki, nad wodą wieje pustką. Tylko najsławniejsze miejscówki, mogą pochwalić sie obecnością kilku wędkarzy dziennie, pozostałe zarastają coraz wyższymi pokrzywami i trzcinami.


Letnia troć w niewielkim tylko stopniu przypomina styczniowego kelta. Oprócz wchodzących w rzekę agresywnych i hałaśliwych srebrniaków, można też trafić na takie ryby, które już dłuższy czas siedzą w rzece, stając się przez to nadzwyczaj ostrożne. Leniwe spowolnienia nurtu i inne tak dobrze znane w zimowym okresie keltowe miejscówki, nijak mają się do srebrniakowych letnich miejscówek. Wysokie temperatury i niski stan wody sprawiają, że ryby szukają miejsc chłodniejszych, głębszych, zacienionych i dobrze natlenionych. Dobrze natleniona woda, musi mieć wartki nurt. Wszystkie te wskazówki tworza razem pełen obraz. Obraz wymarzonej miejscówki.

Dodatkowo, niska woda odsłania miejsca i rzeczy, które pozostają niewidoczne przy normalnym stanie rzeki. Podmyte burty i głębokie jamy, sporej wielkości głazy, czy niewidoczne na co dzień powalone konary, stanowią nie tylko miejsca potencjalnej kryjówki ryb, ale również przestrogę przed nierozważnym rzucaniem.

O sprzęcie można powiedzieć jedno, musi być mocny.

Branie silnej letniej troci, przypomina zahaczenie zestawem o pociąg towarowy, a żeby ten rozpędzony z prądem rzeki pociąg zatrzymać, należy mieć mocny sprzęt. Między bajki można sobie włożyć opowieści o łowieniu "na lekko". Finezja kończy się wraz z zaczepami, lub przy odjeździe sporej ryby. Owszem zdarzają się ludzie, którzy łowią lżejszym sprzętem, ale... albo są to prawdziwi profesjonaliści, albo ludzie, którzy jeszcze nie trafili na taki rozpędzony pociąg. Jeżeli chodzi o przynęty, to na rynku jest ich sporo, najlepiej jednak spisują się te od rzemieślników znających daną rzekę. Są trochę droższe ale warto je mieć w swoim arsenale. Jeżeli ktoś woli tańsze przynęty fabryczne, to radzę szukać w podobnych kształtach i kolorach, co te ręcznie robione.


Te kilka wskazówek może być pomocnych dla mniej doświadczonych łowców, ale trzeba sobie powiedzieć jasno. Nic nie zastąpi własnego doświadczenia.

Mogę tylko potwierdzić, że widok spławiającej się ryby jest wart każdego trudu, a sam hol to kwintesencja wędkarstwa.

Zapraszam na relację wideo.

Połamania


 

8min     6584x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 


3.8
Oceń
(28 głosów)

 

Na tropie letniej troci - opinie i komentarze

SVTSVT
+1
Szkoda że się spięła, tak by człowiek oko zawiesił. Pozdrawiam. (2015-07-17 12:10)
SpearSpear
0
Szkoda, bo chyba najładniejsza moja ryba w tym roku, ale będzie inna ;) Do końca września jest jeszcze trochę czasu (2015-07-17 13:52)
SpearSpear
+1
Meridianon, czekam na kolejne jedynki z twoich innych kont. (2015-07-17 14:36)
BlankiBlanki
-1
Co to znaczy mocny sprzęt ? Wędka czy kołowrotek ? Mocny sprzęt który zatrzyma rozpędzony pociąg ? Czy wędka o cw do 30 g na bardzo solidnym blanku do 20 lb wytrzyma uderzenie ryby która waży 10 kg ? Czy mocny sprzęt określacie po cw i sztywności kija ? Mam w szafie raz kupiony i nie używany patyk Abu Garcia Vendetta 270 cm cw 40 - 80 g , sztywna pała która nie jest w stanie zaciąć tylko wyrywa wszystko . Mam też Fenwicka HMX 290 cm cw do 28 g idealny na troć z plaży, idealny, wędka która zamęczy każdą rybę ale na pomorskie rzeki dobry choć moim zdaniem trochę za ,,miętki ,, .Mam też hand made z mojej miejscowej gdyńskiej pracowni pana Konrada cw do 45 g długość 275 cm 25 lb , prawdziwy bicz , paternoster na ryby, blank ze średniej półki ale w sklepach wędkarskich takich się nie kupi. Wędka jest idealna , wyciąga wszystko co spotka na swojej drodze. Pięknie pracuje pod nawet bardzo dużym obciążeniem i śmiem twierdzić że im większa waga na haczyku tym dla tej wędki lepiej a jest cieniutka i nie za długa. Czy taka wędka to jest mocny sprzęt ? Są jeszcze lepsze , krótsze o cw do 30 g które dadzą radę nawet na oblodzonych rzekach Parsęty z trotką 15 kilogramową choć ja osobiście takiej nie widziałem.. Moje zdanie jest takie - nie długość kija i nie cw podane na wędzisku się liczy, liczy się dobry i przyzwoity blank którym powinniśmy łapać lekko z polotem , klasą i techniką. Nie powinniśmy wyrywać ryby z wody tylko prowadzić ją tak jak my chcemy a dobrana do tego wędka , kołowrotek, plecionka i np lekka przynęta to tylko dodatek. Od lat biczujemy wody pomorskich rzek i Bałtyku w poszukiwaniu srebrnego uderzenia. W starciu z trocią posługujemy się terminologią militarną. Często się słyszy takie określenia jak srebrne uderzenie , ostateczne rozdanie , jadę , idę na bój. Ja też tak mówię. Odziani w moro i tym podobne militarne wędkarskie ciuchy idziemy na bój , po troć i często wracamy jak armia von Paulusa spod Stalingradu bo ten srebrny cwaniak obnażył nasze słabości i nie tylko sprzętowe. (2015-07-17 20:27)
SpearSpear
0
Kolego Blanki, bardzo miło, że pochwaliłeś się kolekcją swoich wędek. Na stronie PZW Kołobrzeg był opisany pewien epizod, jeden z wędkarzy chciał właśnie lekko i z polotem połowić trocie, przygoda zakończyła się złamanym kijem. Zerknij sobie... http://www.pzw.org.pl/1479/wiadomosci/116621/60/ryba_na_medal "Co to znaczy mocny sprzęt?" - dla jednych mocny sprzęt to wędka dorszowa, dla innych wędka szczupakowa. Ja miałem na myśli sprzęt dedykowany pod troć, sam łowię na kij cw.20-50 gram shimano w połączeniu z kołowrotkiem 4000 i plecionką 0.17. Ciężar wyrzutowy określa prawdopodobną moc kija. Jeżeli jesteś doświadczony w łowieniu troci na kij 28 gram, to być może zaliczasz się do wąskiego grona profesjonalistów i należy ci oddać honor. Jeżeli jednak tylko "słyszałeś" o używaniu tego typu wedek, lub łowisz same kelty, to proszę, abyś zatrzymał swoje rady dla siebie. (2015-07-17 23:02)
BlankiBlanki
+1
Ciężar wyrzutu - CW - określa zdolność do dynamicznego wyrzutu przynęty w określonym podanym zakresie i nic więcej. Wytrzymałość wędki jest zależna zaś od użytego materiału przeznaczonego do jej budowy. CW to ciężar wyrzutu a w przypadku dwóch wędek innych producentów wykonanych z różnych materiałów może się okazać że na takich samych parametrach CW jedna wędka przy podnoszeniu ryby ze skarpy pęknie druga zaś wygnie się w łuk i rybkę wyciągnie. W wędzisku ważne jest rozkład naprężeń na całej jej długości Kij przy przekroczeniu maksymalnego obciążenia powinien strzelić w połowie lub przy górnej części dolnika i oczywiście im mniej części posiada wędka tym mniej przesztywnień. Podsumowując CW jest wyznacznikiem przeznaczenia, zastosowania i wskaźnikiem dla kupującego granicy zdrowego rozsądku, wyznacznikiem wytrzymałości zaś moim zdaniem i wielu innych szanownych Trockistów zaprawionych w biczowaniu wód wszelakich jest CENA. Nie ma co wchodzić w spory bo nie o to chodzi. Jeden łapie rybki z pasją bo to kocha inny lubi fotki z rybkami a jeszcze ktoś inny uwielbia łono natury i jest to mu obojętne czy coś ,, zchwyci ,, czy nie na posiadany przez siebie sprzęt. Jak to mówią doświadczeni Trockiści cytując naszego kolegę po fachu starego Łososiowca że dwie są sprawy, które pogodzą Polaków - Polonia Restituta i Salmo Trutta ( łacińska nazwa troci) . Tak więc kolego bardzo dobrze że piszesz o tym bo dzięki Tobie jest co czytać w oczekiwaniu na Łosośkę. Wymienione przeze mnie marki w moim poprzednim wpisie dla wielu Trockistów są śmieszne tak więc kolego chwalić się nie ma czym. Wpis miał jedynie na celu podać konkretne przykłady zastosowań lekkich wędzisk o nie dużych jak na Trotkę długości , CW i nic więcej. Życząc powodzenia i wielokrotnego srebrnego uderzenia pozostaję z wyrazami szacunku. (2015-07-18 11:08)
marciin 2424marciin 2424
+2
Szkoda rybki ,ale domyślam się jaka adrenalina jest po takim spięciu rybki , niedosyt wędkarski na pewno jest ,lecz takie momenty pamięta się dłużej niż wyjęte okazy . Pozdrawiam ***** :) (2015-07-18 14:03)
ryukon1975ryukon1975
+2
Meridianon, czekam na kolejne jedynki z twoich innych kont. ***** Jak widać po ocenie nie jest z tych których trzeba dwa razy prosić. :) (2015-07-18 16:44)
SpearSpear
+3
Kolego marciin 2424, święte słowa ;) takie chwile, tylko dodają zapału do dalszych łowów :) Kolego ryukon1975 Ciekawe czy to już wszystkie konta ;) Być może zada sobie trochę trudu i stworzy kolejne ;) (2015-07-18 18:16)
ryukon1975ryukon1975
0
Nie wszystkie średnia 3,3 na 17 ocen jest stanowczo za duża jak na głosy z wszystkich kont "naczelnego społecznego krytyka". Poznasz pozostałe z czasem gdy Twoja średnia ocena będzie dla niego zbyt wysoka. :))) (2015-07-18 23:54)
ryukon1975ryukon1975
0
Dodam że te które znam wymieniłem w artykule o letnim szczupaku który jest obok na głównej. Możesz śmiało sprawdzić ile jeszcze radości przed Tobą. :) (2015-07-19 00:07)
SpearSpear
+1
@ryukon1975 No no no, z tego co widzę, to jeszcze kilka jedynek wpadnie ;) (2015-07-19 10:41)
u?ytkownik116256u?ytkownik116256
-6
Jaką ty chciałeś ocenę? za taki artykuł oczywiscie * (2015-07-19 18:28)
SpearSpear
+4
meridianon, akurat twoja opinia mało mnie interesuje. (2015-07-19 19:25)

skomentuj ten artykuł