Nowości Daiwa 2018 - nowe technologie w kołowrotkach

/ 5 komentarzy

Daiwa w 2018 wprowadziła na rynek nową serię kołowrotków LT - Light and Tough. W zasadzie nie są to nowe kołowrotki ale przeprojektowane modele dobrze znane już wędkarzom. Z tej okazji wspólnie z Radkiem Witólskim zagłębimy się w szczegóły nowych rozwiązań technicznych oraz postaramy się obalić wiele mitów krążących wśród wędkarzy.

Na początek rozszyfrujmy sam skrót LT - Light and Tough. W swobodnym tłumaczeniu można powiedzieć Lekki i Trwały. Sprzęt LT to nowe podejście do wędkarstwa. W technologii LT zastąpiono metalowe elementy kołowrotków lżejszymi i wytrzymalszymi kompozytami na bazie węgla. Głównie w oparciu o materiał Zaion (TM) oraz DS5(TM). Cechą charakterystyczną tych kompozytów jest lekkość, wytrzymałość - nawet większa niż w przypadku aluminium oraz trwałość - kompozyt nie utlenia się w żaden sposób nie reaguje ze słoną wodą oraz żadną inną (deszczowa), dzięki czemu nawet po wielu sezonach intensywnego użytkowania zachowuje te same właściwości jak w momencie zakupu. 

W kołowrotkach LT uzyskano nawet do 50% większą wytrzymałość niż w poprzednich wersjach tych samych modeli oraz w modelach konkurencyjnych. Kołowrotki LT obalają mit, że dobry i trwały kołowrotek musi być metalowy a to oznacza ciężki. Dzięki materiałom kompozytowym kołowrotki są wytrzymalsze od metalowych ale bezkonkurencyjnie lekkie. Dzięki czemu nasz zestaw będzie lżejszy a co za tym idzie lepiej będziemy czuli pracę przynęty oraz najdrobniejsze nawet brania. Niebagatelne znaczenie ma również komfort łowienia - lżejszym zestawem możemy dużo dłużej łowić nie przeciążając się fizycznie.

Poza materiałami kompozytowym Zion (TM) i DS5 (TM) przekonstruowaniu uległo wiele innych elementów kołowrotków począwszy od większych przekładni, nowych, większych i mocniejszych hamulców, a kończąc na aluminiowych i odciążonych szpulach (mniejsza waga o 10%). Odchudzono nawet rączki aby maksymalnie obniżyć wagę całego kołowrotka. Wszystko to po to aby waga kołowrotka a tym samym całego zestawu jak najmniej wpływała na transmisję odczuć pochodzących od przynęty. Jednocześnie tak odchudzonymi zestawami mogą z powodzeniem łowić drobne osoby, kobiety a nawet dzieci. 


Zapraszamy do oglądania materiału oraz zadawania pytań o sprzęt w komentarzach poniżej. Najciekawsze nagrodzimy gadżetami marki Daiwa. 


 

12min     10768x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 


4.5
Oceń
(8 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Nowości Daiwa 2018 - nowe technologie w kołowrotkach - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
0
Chyba powinno być Light & Tough...:) (2018-04-18 15:14)
Tomas81Tomas81
0
Na początek poproszę o jasne sprostowanie dot flagowców. Ballistic, Prorex?! No bez jaj! Flagowcami są Exist, Certate a nie jakieś budżetowce bo tak są segmentowane te pierwsze kołowrotki przez Daiwa Japan. Gdzie też wzmianka o rewelacyjnym kształcie korpsusu jakim jest monocouque w małych młynkach? Następnie redukcja masy. To akurat bardzo proste: zachowujemy nazewnictwo wielkościowe ale realnie młynki są dużo mniejsze (body, rotor, szpula) Poza tym gadanie o topowym materiale Zaion a jakoś docztałem sie że najlepszy i najwyższy model jakim jest Exist ma body ponoć z metalu, dokładniej magnezu. Tyle co piszą japońskie strony... Więc jak to jest?! Czegoś się tu więcej dowiem? Będę wdzięczny za info gdyż bardzo mocno zastanawiam się nad zakupem nowego Exista. Inna sprawa to beznadziejne podejście przedstawicieli Daiwy na Rybomanii w Poznaniu. Aż się pieklili jak zadało się pytanie o Exista. "Nic nie wiem, nic nie słyszałem a w ogóle nie wiem czego chcesz ode mnie"... Jedyna odpowiedź jaką otrzymałem to że w Europie był wtedy niby tylko jeden egzemplaż, chyba w Holandii... Za to na japońskich stronach pełno już było filmów z tymi młynkami. Ciekawe że oficjalni przedstawiciele Daiwy są aż tak niedoinformowani. Albo tylko udają. Lecz i tak wyszła żenada. Tym bardziej że największa konkurencja w postaci Shimano jakoś potrafiła przywieść 4!!! sztuki najnowszej Stelli. Lipa, wyszła panie lipa... :-((( (2018-04-20 01:00)
MrPiskorzMrPiskorz
0
nie powiedziałbym że kołowrotek im mniej waży tym jest bardziej czuły na brania... miałem leciutki kołowrotek a gdy zamienilem go na cięzki penn slammer III ktory troche juz wazy brania byly bardziej wyczuwalne niz wtedy gdy lowilem na kolowrotek lzejszy.Moim zdaniem kolowrotki te nie sa warte uwagi (2018-04-20 09:00)
andyandy
0
#Tomas81 z tego co ja wiem to do tej pory najwyższym modelem był Morethan a po nim Certate. W tym roku Morethana zastąpił Exist, który zresztą też ma rotor z Zaionu ;) Ballistic jest 3 w kolejce modelem ale najwyższym z serii LT i pewnie dlatego tu o tym mowa bo to wszystko są modele z serii LT. Napewno Ballistic to nie segment budżetowy ;) (2018-04-20 11:04)
Tomas81Tomas81
0
@andy to bardzo mało wiesz. Bo od wielu lat Exist był i jest najwyższym modelem Daiwy. Morethan owszem jest w bardzo wysoko sytuowany ale mimo to Twoja wiedza jest bardzo malutka, vide ten cytat:"W tym roku Morethana zastąpił Exist.." Jakie w tym roku?! Jakie zastąpił?! "Ballistic jest 3 w kolejce..."?! Bez jaj... Zresztą Ballistic to budżetówa. Z Zaionem nie chodzi mi o rotor a samo body, wyraziłem się przecież jasno. Zresztą wiesz co to monocouque, jak to wygląda, jakie ma zalety? Ja wiem a Ty? Wątpię... Wybacz ale jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy to nie udzielaj się. (2018-04-20 22:54)

skomentuj ten artykuł