Akcesoria wędkarskie

/ 2 komentarzy

W tym artykule napiszę o akcesoriach wędkarskich.

Gruntomierz

Gruntomierz służy do zmierzenia głębokości łowiska, zbadania układu i twardości dna. Jest to specjalny ciężarek, który zaczepia się o haczyk. Stosuje się go w metodach spławikowych. W wodach bieżących używa się gruntomierzy masie od 30 do 60 g. W wodach stojących wystarczy ciężarek o masie od 10 do 30 g.

Wypychacz

Urządzenie to nazywane jest również uwalniaczem haczyków, gdyż służy do wyjmowania haczyka w wypadku jego głębokiego połknięcia przez rybę. Wykonany jest z plastyku lub metalu.
Szczypce do zaciskania śrucin
Śruciny można zaciskać na żyłce zarówno zwykłymi szczypcami z płaskimi końcówkami, jak i szczypcami wędkarskimi. Są też specjalne narzędzia wieloczynnościowe. Można nimi zaciskać śruciny. ale również w łatwy sposób zdejmować je z żyłki.

Podbierak i siatka na ryby

Podbierak to niezbyt głęboka siatka na obręczy o przekroju trójkątnym lub owalnym, przymocowana do długiej rękojeści Służy do wyjmowania z wody średnich i dużych ryb, których nie można lądować przez podniesienie na żyłce. Najczęściej podbiera się wszystkie ryby o masie większej niż ćwierć kilograma. Jeśli zamierzamy zabierać złowione ryby, potrzebna nam będzie siatka na ryby. Wykonana z miękkiego tworzywa, obszerna, z okrągłymi lub prostokątnymi obręczami zapewni rybom dobre warunki przechowywania.

Pudełka na przynęty

W pudełkach przechowuje się przede wszystkim przynęty żywe. Pudełka powinny mieć dobrze dopasowane wieczka z otworami pozwalającymi na wymianę powietrza. Wieczka pudełek na białe robaki, a szczególnie na pinki, muszą mieć dużo, ale za to bardzo małych otworów. W przeciwnym wypadku larwy będą uciekać z pudelka.

Pojemnik do mieszania zanęty

Najlepszy jest brezentowy mieszalnik z uszami, który jednocześnie pełni funkcję torby na zanęty i przynęty. Wszelkiego rodzaju wysokie wiaderka, np. po farbie, nie nadają się do mieszania zanęty, bo trudno w nich równomiernie nawilżyć zanętę, z wierzchu jest mokra, a pod spodem sucha. A raz zepsutej zanęty naprawić się nie da.

Podpórka do wędziska

Na rynku dostępne są różne rodzaje podpórek. Głowica podpórki musi być na tyle duża, żeby łatwo było trafić na nią wędziskiem, a jednocześnie tak wyprofilowana, że by wędka nie przesuwała się po niej. Dobrze, jeśli podpórka ma teleskopową sztycę, która umożliwia ustawienie podpórki w każdym terenie. Kiedy zamierzamy łowić gruntówką w rzece, trzeba nabyć podpórkę ze sztycą, która rozkłada się do wysokości 1,8-2,0m

Stołek wędkarski

Stołek wędkarski lub krzesełko bardzo przydaje się na większości wypraw spławikowych lub gruntowych trzeba zwrócić uwagę, żeby stołek był dopasowany do naszego wzrostu, bo inaczej siedzenie na nim będzie męczące. Nóżki stołka powinny mieć stopki o dużej powierzchni, żeby nie zapadały się w miękkim podłożu, o które nietrudno nad wodą.

Zwijadło lub portfel na przypony

Te akcesoria wędkarskie służą do przechowywania zapasowych przyponów. W domu przed wyprawą na ryby warto zawiązać kilka takich zapasowych przyponów i zabrać je na łowisko. W czasie łowienia bowiem często dochodzi do zerwania przyponu albo stępienia haczyka o przeszkody podwodne, a wiązanie haczyków, kiedy akurat ryby najlepiej biorą, wprowadza tylko niepotrzebną nerwową atmosferę.

Pokrowiec na wędki

Wprawdzie można przewozić i przechowywać nieopakowane wędki, ale znacznie wygodniej dla nas i bezpieczniej dla sprzętu jest, jeśli zapakujemy go w pokrowiec. Dobry pokrowiec ma wygodny szeroki pasek do noszenia na ramieniu. Kształt pokrowca umożliwia umieszczenie w nim zarówno samych wędzisk. jak i wędzisk uzbrojonych, czyli wyposażonych w kołowrotek, a nawet ze zmontowanym zestawem. Wewnątrz wszyty jest pas materiału, który rozdziela znajdujące się w środku wędziska.

 


3.3
Oceń
(22 głosów)

 

Akcesoria wędkarskie - opinie i komentarze

pstrag222pstrag222
0
skromnie opisałes i wiele rzeczy ominołes. zostawiam 4 pzdr. pstrag222
(2011-02-05 12:57)
dawidmati12dawidmati12
0
pozdro, pozdro...
(2011-02-13 14:47)

skomentuj ten artykuł