Amury w łowisku

/ 7 komentarzy

Amury w łowisku
Wiele różnych rzeczy słyszy się na temat żerowania amura. Wręcz legendy krążą o jego żarłoczności, wręcz wycinaniu trzcinowisk, w szczególności młodych pędów. Coś w tym musi być, faktem jednak jest, że jest to ryba niezmiernie waleczna i że lubi sobie w trzcinowisku pożerować. Na wędkarskie wypady zabieram z sobą nie tylko aparat fotograficzny, ale także i małą lornetkę. Pozwala mi ona podpatrzeć rzeczy nie zawsze widoczne gołym okiem.

Z moich obserwacji wynika, że często położona na wodę trzcina, na wysokości lustra wody jest właśnie świeżą oznaką żerowania amurów. Starsze ślady ich żerowania znaczą bardzo często ścięte jakby wiązki trzcin, na nawietrznych stronach trzcinowych oczeretów. Ten cwaniak łamie p prostu trzcinę i opycha się zielonymi częściami rośliny, co daje dość widowiskowe przedstawienie.
Na filmiku udało mi się zanotować jednego z osobników szykującego się do uczty w rejonie mojego łowiska. Nawet mu nie przeszkadzał hałas licznie kąpiących się na pobliskim kąpielisku. (27-29 sekunda nagrania).
Cała akcja ma miejsce w niedzielne popołudnie, przed 19.00. Silny zachodni wiatr wygina aż do lustra wody wysokie trzcinowiska w spokojnej zazwyczaj zatoce. Kilkanaście minut później wiatr słabnie. Przykładam lornetkę do oczu i daje się zaobserwować pierwsze rozchylenie trzcin w pasie trzcinowego oczeretu. Za chwilę kolejne jakby ktoś przedzierał się od strony brzegu. Parę metrów z prawej szarpanie liści złamanej już trzciny. Naraz chlapnięcie OSTATNIM PROMIENIEM PŁETWY potężnego ogona, tuż na samym skraju trzcinowiska.
Świadczy to jednoznacznie, że amury wyszły na żer.. Jednak dopiero dwie godziny później rozgorzała prawdziwa walka z kolejną torpedą, o czym
w najbliższym materiale.

 


4.8
Oceń
(21 głosów)

 

Amury w łowisku - opinie i komentarze

kamil11269kamil11269
0
Amury to piękne i waleczne ryby ***** (2013-07-24 11:38)
janglazik1947janglazik1947
0
A ja myślałem, że te liście trzcin są zbyt twarde i nie dość smaczne dla tych obżartusów. Młode odrosty są miękkie i słodkie , a liście ?? (2013-07-24 14:06)
marek-debickimarek-debicki
0
Amur, podobnie jak karp ma potężne zęby gardłowe, którymi jest w stanie rozetrzeć nawet twardy pokarm. (2013-07-24 15:11)
zbynio 33zbynio 33
0
Super film. Mam podobną miejscówkę, też widać żerowanie amurów. Obserwowałem je kilka tygodni i zauważyłem, że pływają w stadach i odwiedzają te same miejsca. Mimo, że je widzę jak żerują i kładę zestawy w tym miejscu to tylko raz zaczęły brać i udało mi się złowić 3 sztuki. Od tamtej pory znowu cisza. Widać je a nie biorą??? (2013-07-25 09:54)
JKarpJKarp
0
Marku amury posługują się swoimi bardzo twardymi wargami w celu zdobycia i skruszenia, zmiażdżenia swojego jedzonka. Dlatego tak ważne jest, żeby na amury używać bardzo ostrych haczyków. Przynęta na amura powinna być oparta o łuk kolankowy haczyka bo amur nie zasysa tak jak jak karp. Dość często zdarza się, że po braniu amura zostaje tylko pół kuleczki lub wcale jej nie ma. Jeśli docelowo polujesz na amura w zasadzie powinno się reagować na każde, nawet minimalne podniesie lub opuszczenie swingera lub hangera. (2013-07-26 09:18)
marek-debickimarek-debicki
0
Dzięki Januszu za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie i do uslyszenia.
(2013-07-27 09:03)
wojter17wojter17
0
Zdarza się że amur potrafi złamać haczyk.Mi osobiście zdarzyło się raz. (2013-07-27 17:32)

skomentuj ten artykuł