Zaloguj się do konta

Apel o ratunek dla Jeż. Rożnowskiego

Witam .
Wracam do mojego poprzedniego wpisu i do sprawy , która mnie bulwersuje. Otóż , jeż. Roznowskie i Człuchowskie do tej pory znane było jako jeziora przyjazne ekologii i ludzom tam odpoczywajacym .
Cóż zatem stało sie takiego , że my ludzie tam przyjeżdżający na różne formy odpoczynku, zaczynamy martwić się o florę i faunę tych okolic . Otóż , całe zło wzięło się od złego pomysłu na zagospodarowanie brzegów owych jezior i dużych unijnych pieniędzy , których gminy nie potrafą w rozsądny sposób zagospodarować i tak , jadąc od kierunku Brzeska , na wysokości zapory wodnej w Człuchowie zabetonowywuje sie brzeg jeziora Człuchowskiego od strony drogi w kierunku Nowego Saczą , rzekomo ma to być promenada spacerowa , pytanie tylko dla kogo , jak tam stoi kilka chałup i może dwa lub trzy hotele , niski poziom wody w jeziorze powoduje jego powolną degradacje i zamulenie , ani tam plaż , ani roślin , jeno beton , kamienie i karcze , widok przerażający , pokazujący siłe człowieka w walce z przyroda i Jego głupotę.

Jezeli by ktoś pomyslał , że to przypadek , to się myli , jadąc dalej w kierunku Gródka n Dunajcem , drogą przez Bartkowa , widzimy to samo , od prywatnego pola namiotowego w kierunku mostu do Gródka , wylane tysiace ton betonu i kamieni , wyprofilowane brzegi na wysokość kilku metrów na odcinku kilkuset metrów i po co , rzekomo ma tam być marina , tylko , że pozom wody w jeziorze reguluje zapora i nigdy tam nie osiągnie woda poziomu właściwego do zawijania jachtów . Bo niby po co miały by tam zawijać , skoro ma w Bartowej nawet przysłowiowej budki z piwem , ale za to zniszczono naturalne tarilska ryb , pytam w imie czego ? .

Najgorszego jednak może doczekać się Gródek n Gunajcem , otóż wójt gminy, ma plan , by z cypla , który jest wizytówką Gródka , też zrobić promenadę , zalać cypel go betonem , zrobić zwykły spacerniak , pytanie tylko dla kogo . Wczasowicze przyjeżdżaja do Gródka , dla dzikości tam występującej przyrody , bo betony mają w wielkich miastach ,chcą obcować z żywą przyrodą , a nie z kamieniami , a przecież z wczasowiczów gmina żyje , nie z rolnictwa .
Już dziś , kiedy porówna się minione okresy , ilość osób tam odpoczywających zmiejszyła sie wielokrotni , co odczuwają drobni sprzedawcy z kiosków ,ośrodki wczasowe , czy osoby wynajmujące kwatery prywatne , a co będzie jak władze gminy zabetonują brzegi , aż strach pomysleć .

Nie wiem, czy mój głos w obronie naturalnych brzegów jez.Roznowskiego będzie zauważony , ale wierze , że tak jak ja i inni miłośnicy tamtych okolic , staną w sprzeciwie i zablokują dalsza degradacje brzegów jeziora i DO WAS APELUJĘ MIESZAKŃCY GMINY , TO BĘDZIE BYĆ MOŻE WASZE BYĆ ALBO NIE BYĆ , powstrzymajcie rządzących Wami przeciw Wam , bo tylko na tym stracicie .


Opinie (6)

MsKamiru

Co tam się dzieje to porażka. Tyle. [2013-06-21 16:53]

bartko1981

Co oni wyprawiaja z tym jeziorem to sie w głowie nie miesci .TRAGEDIA [2013-06-23 16:35]

janek1985

Powiem tak prać i patrzeć ,czy równo puchnie. Kiedy ludzie zrozumieją, że przyroda jest najwyższa wartością!!! Ja jeszcze zapytam gdzie jest tylu urzędasów z ochrony środowiska ,dlaczego nic nie robią w tym temacie. A gdzie zieloni ,którzy potrafią blokować budowe drug bo gdzies jest bajoro i dwie żaby :) Co za rządzący tragedia!!!!!! [2013-06-23 17:44]

sjunge

Lepiej już nic nie robić ... niż robić z szkodą dla środowiska.Wolę zielona trawkę,dziki krzaczek i śpiewającego ptaszka niż siedzieć na ładnej ławeczce i patrzeć na ściek.Kiedy ten "cywilizowany" człowiek się obudzi?Jak zwykle władza wie lepiej co zwykłemu człowiekowi jest potrzebne.Absurd goni absurd w tym kraju.***** do siatki za poruszający artykuł. [2013-06-24 20:18]

dunster35

Masakra.:( Zostawiam 5 [2013-06-28 17:21]

haja

Ale to Czchowskie jezioro, nie Człuchowskie. Z tego co wiem to prace są związane właśnie z rekultywacją zbiorników. Zbiorniki zaporowe mają swoją żywotność - czas użytkowania w związku z eutrofizacją i zamulaniem zbiorników. To proces jak najbardzoiej naturalnuy i w dalszej perspektywie przewidywalny.http://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/program-rekultywacji-i-zagospodarowania-jezior-roznow-i-czchow_56700.htmlOprócz tych prac na brzegach zbiorniki są pogłębiane. [2013-09-06 17:18]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej