BARDZO NISKIE STANY WÓD W POLSCE

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Odkąd są robione pomiary stanów wód w Polsce , to jeszcze nigdy nie było tak mało wody zwłaszcza w rzekach , potokach . W Warszawie koło praskiego posterunku Policji Wodnej jest około 130 cm głębokości wody , a średnio na Wiśle w stolicy 150 cm ( oczywiście są dołki i rynny głębsze ) , ale Wisłą można przejść na drugą stronę , bo miejscami jest tylko 20-30 cm wody !!!!!
Meteorologowie ostrzegają , że najgorzej z wodą pitną jest na południu Polski , a z rzeczek powstały malutkie strumyczki . I nawet zapewniają nas , że jakby przyszła duża woda w sezonie 2012 , to nie będzie zagrożenia powodziowego , bo ziemia jest tak wyschnięta , że przyjmie całą wodę . Więcej mogą napisać koledzy , którzy mieszkają na południu kraju , gdzie codziennie robi się specjalne odwierty na studnię , wkręcają się na 50-60 m i kilkanaście razy na dzień .Także rolnicy narzekają , że zboże ozime wykiełkowało , lecz usycha bez wody .


Zresztą w całej Polsce nie padało od 2 miesięcy ( nie licząc drobnych opadów miejscowych ) i też od 2 miesięcy ciśnienie atmosferyczne było ponad 1200 hPa , ale od 2 dni spadło poniżej 980 hPa , więc może trochę popada . Zauważyłem też poszukiwaczy przeróżnych przynęt , koszyków , sprężyn , ołowiu , woblerów , obrotówek , haczyków , krętlików i wszystkiego , co używa wędkarz . Najwięcej jest przeróżnych żyłek , plecionek i niekiedy pożytecznych rzeczy . W Warszawie widać wielkie elementy dawnego mostu .Jestem ciekaw ile to bomb , niewypałów i innej amunicji leży na dnie Wisły zwłaszcza w stolicy , która była przez Niemców niemal cała zniszczona , bombardowania były również przez oddziały radzieckie , więc parę ton tych niewybuchów pozostało w Wiśle .

Również u naszych sąsiadów w Niemczech na Renie w miejscowości Koblencja zarządzoną największą ewakuację od II wojny światowej . Ewakuowano 45.000 osób , bo w niskiej wodzie w Renie ( z powodu braku opadów ) , woda odsłoniła angielską bombę , 2 tonową ( która zawiera ponad 1400 kg materiału wybuchowego , ta bomba nazywana była cookies , czyli ciasteczko , po zrzucie z samolotu , nie wybucha przez nawet kilka dni , potem jej destrukcyjna siła polegała na ciśnieniu , które to niszczyło wszystko w swoim zasięgu ) , lecz już płetwonurkowie wykręcili zardzewiały zapalnik i będzie przetransportowana na niemiecki poligon.


Myślę , że w rzekach pełno leży takich groźnych niewypałów .
A jak jest u Was z tymi wodami , bo na pewno ma to ogromny wpływ nie tylko na ryby , ale wszystko , co w tej wodzie żyje . Górskie potoki zamieniły się w cieniutkie nitki i jeszcze ludzie biorą z nich wodę do domostw .

Jurek Suchodolski

 


2.8
Oceń
(21 głosów)

 

BARDZO NISKIE STANY WÓD W POLSCE - opinie i komentarze

camelotcamelot
0
(2011-12-05 23:07)
camelotcamelot
0
A to się porobiło ! .... Niski stan wód gruntowych to problem, który się już ciągnie od wielu lat i jakoś nie ustępuje ! Rzeki zamieniają się w ledwo ciurkające strumyczki. Owszem ! - Jak popada to rzeki szybko przybiorą, ale tak samo szybko woda w nich opadnie, gdy tylko deszcze ustaną.    Myślę, ze taki stan rzeczy w dużej mierze zawdzięczamy radosnej twórczości panów meliorantów, którzy wprost uwielbiają prostować - co krzywe  i osuszać - co mokre ! Woda w naszych rzekach po prostu za szybko spływa.  A pomysł budowania zbiorników retencyjnych, zapewne cieszy wędkarzy - bo powstają nowe łowiska. - Ale tak naprawdę, taki zbiornik retencyjny nie poprawia nic ! - Często czyni więcej szkody dla stosunków wodnych, niż pożytku !  - Po mojemu, - więcej korzyści dały by te pieniądze, gdyby je wydać na renaturyzację małych rzek, niż na budowanie nowych betonowych zapór. - Nidy żaden zbiornik zaporowy nie jest w stanie zrobić tego , co potrafi uczynić naturalnie meandrująca rzeka ! .... Podczas mojego ostatniego pobytu w Polsce, - pojechałem odwiedzić kilka miejsc z lat dzieciństwa nad rzeką Lutynią. - Byłem w trzech miejscach: - Słupia, Wilkowyja i Śmiełów .  Jestem przerażony zmianami. W wielu miejscach koryto rzeki zawęziło się o połowę swej dawnej szerokości !  Lutynia jest przepiękną rzeką i jeszcze na wielu odcinkach zachowała swój dawny dziki charakter.  Zamierzam napisać o tej rzece obszerny artykuł. Na razie zrobiłem trochę zdjęć i zbieram materiały. Trochę to zapewne potrwa, bo niestety nie mieszkam na miejscu.  - Kilka lat temu władze wymyśliły budowę zbiornika zaporowego na Lutyni. Co jest kompletnym nieporozumieniem ! - Nie istnieje żaden, racjonalny powód dla takiej inwestycji ! - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i trzymam kciuki za powodzenie protestu, który został sporządzony i wysłany do władz wojewódzkich !                        Pozdrawiam serdecznie ! (2011-12-05 23:08)
zomirenzomiren
0
bardzo fajny artykuł, odemnie ******, brawo ! (2011-12-28 20:56)
u?ytkownik61658u?ytkownik61658
0
Jureczku oczywiście*****Pozdrawiam (2012-01-02 21:05)

skomentuj ten artykuł