Baty Colmic: Hektor, Folgore, Polaris oraz Uklejówka Record - Recenzja

/ 29 zdjęć


Postaram się przedstawić dla was w rzetelny sposób kilka batów marki Colmic oraz uklejówki również tej samej firmy.

W moje ręce trafiły obecnie trzy serie batów Colmic, mianowicie Hektor, Folgore oraz Polaris. A do porównania użyłem 7 m wersji, ponieważ przy tej długości uwidaczniają się różnice pomiędzy wędziskami.

I tak pierwszy do ręki trafił bat Hektor , jest to z w/w najwyższy model, a z całej serii ustępuje tylko miejsca modelowi E-xtreme. Na początek może trochę suchych danych jakie są dostępne w katalogach oraz jakie sam stwierdziłem.

Waga katalogowa to 290 g, ważąc na wadze z dokładnością do 5 g bez obu korków waga wskazała wynik 300 g. Z dolnym korkiem o 5 więcej. Należy tutaj pamiętać iż wagi katalogowe zazwyczaj są podawane bez korków, na dokładniejszych wagach oraz są zaniżane.

Długość realna tego 7m bata to 678 cm, po złożeniu bat ma dł. 147 cm, a średnica dolnika w miejscu trzymania go dłonią to 27 mm.

Wędzisko te jest bardzo sztywne, i świetnie wyważone mimo swej jak by się wydawało na tą półkę wędzisk średnią wagę. Czy bat jest sztywny można już ocenić po samej długości składów, wędki o krótkich składach zazwyczaj mają akcję bardziej paraboliczne. Akcja typowo szczytowa, szybko gasnąca po zacięciu. Szczytówka w tym modelu jest pełna, tzw. wklejka.

W związku z powyższym bat Hektor jest dedykowany moim zdaniem do szybkiego łowienia małych iśrednich ryb. Pełna szczytówka doskonale amortyzuje zacięcia i zrywy ryb przez co nie będą nam spadać. Oczywiście z powodzeniem wyciągniemy na te wędzisko duże ryby, aczkolwiek jest to model ukierunkowany do wymagających zawodników, którzy szukają czegoś szybkiego i komfortowego na nasze zawodnicze łowiska.

                Drugim wędziskiem jakie sprawdzimy jest bat Folgore, który cenowo jest porównywalny również z Polarisem ale o tym zaraz, najpierw trochę suchych danych:

Waga katalogowa to 375 g, bez obu korków waga wskazała dokładnie taki sam wynik 375 g. Z dolnym korkiem o 5 więcej.

Długość realna tego 7m bata to 671 cm, po złożeniu bat ma dł. 127,5 cm, a średnica dolnika w miejscu trzymania go dłonią to 26 mm.

Powinienem zacząć teraz opis w/w bata jednakże jest on w moim odczuciu tak podobny do Polarisa, że warto ich opis połączyć w jeden, a tymczasem dla porównania podam suche dane bata Polaris:

Waga katalogowa to 380 g, bez obu korków waga wskazała wynik 375 g. Z dolnym korkiem o 5 więcej.

Długość realna tego 7m bata to 676 cm, po złożeniu bat ma dł. 127,5 cm, a średnica dolnika w miejscu trzymania go dłonią to 26 mm.

Oba baty mają bardzo porównywalne parametry. Ich małe różnice praktycznie również całkiem się zacierają kiedy pomachamy tymi batami. Ich wyważenie jest bardzo podobne chociaż w Folgore środek ciężkości jest wysunięty nieco dalej niż w Polaris. Sztywność w obu batach również jest bardzo podobna, są to baty bardziej paraboliczne co dedykuję je do łowienia moim zdaniem małych, średnich i dużych ryb. Puste szczytówki, które znajdują się w obu wersjach również mają przeznaczenia do większych rybek. Będą to świetne wędziska na takie łowiska gdzie musimy złowić naprawdę dużo ryb na zawodach i nie mamy czasu na zabawę z podbierakiem czy cienkie żyłki. W razie konieczności polecam dokupienie pustej szczytówki zapasowej i przerobienie jej na wklejkę co pozwoli nam na używanie batów również na drobne rybki.

Szczerze mówiąc batami Polaris i Folgore machałem najdłużej i zmieniałem co chwilę je w rękach aby znaleźć jakieś różnice. Sądzę, że dopiero podczas użytkowania nad wodą możemy jakieś zauważyć. Być może sprawdzenie ich w wersji 8 m coś by wykazało, jednakże Folgore   występuje w maksymalnej długości 7 metrów.

Reasumując podczas wyboru z tych dwóch w/w batów kierowałbym się ich designem, ponieważ osobiście znaczących różnic nie zauważyłem, a i cenowo występują bardzo podobnie.

Uklejówki Record

Ten rodzaj batów zostawiłem na koniec. Osobiście zbytnio nigdy nie rozwodzę się na ten temat ponieważ większość uklejówek jakie znam są bardzo dobre, a kwestia wyboru leży w tym czy wędzisko zwyczajnie „leży” nam w ręce.

Nie zwracam uwagi również na wagę tych wędzisk, ponieważ są to tak lekkie baty, że nie ma to dla mnie żadnego
znaczenia. Ale dla przykładu zważyłem oraz zmierzyłem 4,5 m wersję  Colmic Record:

Waga katalogowa to 148 g, natomiast waga pokazała wynik bez korków 140g, oraz z dolnym korkiem 145 g. Długość realna wędziska to 440 cm.

Jak przystało na uklejówki są to wędki bardzo szybkie i sztywne. Szczytówka to oczywiście wklejka. Dla mnie osobiście bardzo dobrze leżą w ręce co jest moim prywatnym zdaniem ważne, ponieważ łowimy takim bacikiem 4 godziny i zarzucamy nasz zestaw kilkaset razy.

Zaletą tych bacików jest również to, iż nie mają filigranowych blanków, a mimo to nadal są lekkie. Nie musimy się bać przez to, że gdzieś uszkodzimy blank, lub podczas zacięcia większej rybki o to czy wytrzyma nam wędzisko.

     Na koniec w/w recenzji chciałbym dodać, iż w marce jaką jest  Colmic nawet te niższe modele wędzisk są nadal wykonywane z dbałością o design co dobrze świadczy o firmie. Warto dodać też, jeżeli tylko ktoś używa wędzisk Colmica, być może zgodzi się ze mną, iż nawet najwyższe modele mimo niskich wag itp. aspektów są nadal mocne. Być może wynika to z rynku oraz ryb jakie najczęściej łowią w swoich łowiskach Włosi.

 


4.5
Oceń
(8 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Baty Colmic: Hektor, Folgore, Polaris oraz Uklejówka Record - Recenzja - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł