Bezpieczeństwo na łodzi

/ 5 komentarzy

Przeglądając posty na naszym Forum w dziale Porady, natknąłem się na posta z dnia 25.08.2009 pod tytułem „Jeszcze raz o łodziach i pontonach” kolegi Kazika. Jak się okazało, nadal poważnym problemem jest wyposażenie łodzi i pontonu w środki bezpieczeństwa. W kolejnej odpowiedzi, natknąłem się na odpowiedź kolegi Przemo 34, który rzuca hasło, że w WW nr 7 z 2005 roku znajdziemy odpowiedź na nurtujący nas problem. Temat nie został podjęty prawdopodobnie z powodu braku możliwości zapoznania się z tym artykułem.

Jako że sam jestem posiadaczem łodzi, zainteresował mnie ten problem i po wizycie na strychu i rozpakowaniu rocznika WW 2005 , postanowiłem podzielić się z Wami dosyć istotnymi wiadomościami na temat przepisów i komentarzy do nich, a dotyczących wymogów bezpieczeństwa na łódkach.

W rubryce „Prawnik radzi” jest artykuł autorstwa Cezarego Szczepaniaka pt.”Wyposażenie łodzi wędkarskiej”. Pozwolicie , że postaram się w skrócie przekazać to , co autor tam napisał. :
Kwestie wyposażenia łodzi (też wędkarskiej) regulują przepisy ustawy z dnia 21 grudnia 2000r. „O żegludze śródlądowej” (Dz.U. z 2001 r. nr 100 poz.1085 ze zmianami) oraz przepisy wykonawcze do niej. W rozumieniu powyższej ustawy łódź wędkarska jest statkiem. Wynika to z definicji zawartej w art. 5 ust.1 pkt 1, zgodnie z którą –„ statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub uzywane na śródlądowych drogach wodnych” W tej definicji mieszczą się zatem także łodzie wędkarskie. Zgodnie z art. 27 powyższej Ustawy, statek może być używany w żegludze śródlądowej, jeżeli odpowiada wymaganiom określonym w pkt. 1-5 tego przepisu. Wśród nich znajdują się wymagania związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa statków oraz życia osób na nich pływających.

Szczegółowe wymagania w tym zakresie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2003 roku „ w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej” (Dz. U. nr 108, poz 1015 z 2003 r). Podstawowym elementem wyposażenia są pasy lub kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku.(Nie dotyczy to jednostek przycumowanych na stałe przy nabrzeżu) Dodatkowym elementem są koła ratunkowe. Dla statków z napedem mechanicznym wymagane jest 1 koło, dla statków bez napędu 2 koła. Koła powinny być wyposażone w Linke o średnicy 8 – 10 mm i długości 25 m. Wyposażeniem są również gaśnice , ale dotyczy to łodzi z silnikami spalinowymi. Jeżeli łódź nie przekracza 10 m długości to obowiązkowa jest gasnica o wadze 2 kg. Moc silnika 50 – 100 kW – 1 gasnica, na każde dodatkowe 100 kW – gaśnica dodatkowa.

Tyle Wiadomości Wędkarskie. Ale ja w swojej przekorze , zacząłem zastanawiać się co kryje się pod definicją „śródlądowe drogi wodne”. Sięgnąłem do kompa i cóż mamy:
Śródlądowe drogi wodne to akweny, na których z uwagi na warunki hydrologiczne oraz istniejące urządzenia wodne możliwy jest przewóz osób i towarów statkami żeglugi śródlądowej. To akweny o specjalnym statusie. Istotnie, status ten posiadają wyłącznie akweny wymienione z nazwy w przepisach.

I dalej korzystając z Wikipedii:
Zamknięty katalog dróg wodnych opublikowany został w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. (poz. 1786):
1. rzeka Biebrza od ujścia Kanału Augustowskiego do ujścia do rzeki Narwi;
2. rzeka Brda od połączenia z Kanałem Bydgoskim w miejscowości Bydgoszcz do ujścia do rzeki Wisły;
3. rzeka Bug od ujścia rzeki Muchawiec do ujścia do rzeki Narwi;
4. Jezioro Dąbie do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
5. Kanał Augustowski od połączenia z rzeką Biebrza do granicy Państwa, wraz z jeziorami znajdującymi się na trasie tego kanału;
6. Kanał Bartnicki od jeziora Ruda Woda do jeziora Bartężek, wraz z jeziorem Bartężek;
7. Kanał Bydgoski;
8. Kanał Elbląski od jeziora Druzno do jeziora Jeziorak i jeziora Szeląg Wielki, wraz z tymi jeziorami i jeziorami na trasie kanału, oraz szlak boczny w kierunku miejscowości Zalewo od jeziora Jeziorak do jeziora Ewingi włącznie;
9. Kanał Gliwicki wraz z Kanałem Kedzierzyńskim;
10. Kanał Jagielloński od połączenia z rzeką Elbląg do rzeki Nogat;
11. Kanał Łączański;
12. Kanał Ślesiński wraz z jeziorami na jego trasie oraz jezioro Gopło;
13. Kanał Żerański;
14. rzeka Martwa Wisła od rzeki Wisły w miejscowości Przegalina do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
15. rzeka Narew od ujścia rzeki Biebrzy do ujścia do rzeki Wisły, wraz z Jeziorem Zegrzyńskim;
16. rzeka Nogat od rzeki Wisły do ujścia doZalewu Wiślanego;
17. rzeka Noteć (górna) od jeziora Gopło do połączenia z Kanałem Górnonoteckim i Kanał Górnonotecki oraz rzeka Noteć (dolna) od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Warty;
18. rzeka Nysa Łużycka od miejscowości Gubin do ujścia do rzeki Odry;
19. Odrzańska Droga Wodna od miejscowości Racibórz do połączenia z rzeką Odrą Wschodnią, która przechodzi od Przekopu Klucz-Ustowo w rzekę Regalicę, wraz z tą rzeką i bocznymi odgałęzieniami do jeziora Dąbie oraz szlak boczny rzeki Odry od śluzy Opatowice do śluzy Miejskiej w miejscowości Wrocław;
20. rzeka Odra Zachodnia od jazu w miejscowości Widuchowa (km 704,1 rzeki Odry) do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi, wraz z bocznymi odgałęzieniami i przekop Klucz-Ustowo łączący rzekę Odrę Wschodnią z rzeką Odrą Zachodnią;
21. rzeka Parnica i Przekop Parnicki od rzeki Odry Zachodniej do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
22. rzeka Pisa od jeziora Roś do ujścia do rzeki Narwi;
23. rzeka Szkarpawa od rzeki Wisty do ujścia do Zalewu Wiślanego;
24. rzeka Warta od Kanału Ślesińskiego do ujścia do rzeki Odry;
25. system Wielkich Jezior Mazurskich obejmujący jeziora połączone kanałami, tworzącymi szlak od jeziora Roś (włącznie) w miejscowości Pisz do rzeki Węgorapy (włącznie) w miejscowości Węgorzewo, wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek Wielki, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tałty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry i Święcajty, wraz z Kanałem Giżyckim oraz Kanałem Niegocińskim i Kanałem Piękna Góra oraz szlak od Jeziora Ryńskiego (włącznie) w miejscowości Ryn do Jeziora Nidzkiego (do 3 km, stanowiącego granicę z Rezerwatem „Jezioro Nidzkie”), wraz z jeziorami: Bełdany, Guzianka Mała i Guzianka Wielka;
26. rzeka Wisła od ujścia rzeki Przemszy do połączenia z Kanałem Łączańskim i od ujścia tego Kanału w miejscowości Skawina do ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej.

Jak koledzy widzicie nie ma wzmianek o jeziorach zamkniętych, stawach, gliniankach i tym podobnych zbiornikach wodnych, tudzież niewielkich rzekach.
Artykuł w Wiadomościach Wędkarskich kończy się ostrzeżeniem, zgodnie z art. 62 ust. 2 Ustawy : „kto wykracza przeciw przepisom w zakresie wyposażenia statków, podlega karze grzywny”.
Powyższe przepisy, jak wynika z rozważań, nie dotyczą wcześniej wspomnianych stawów, zamkniętych jezior itp. Czy to dobrze? Uważam , że to nie strach przed grzywną, ale nasz rozsądek powinien być tym strażnikiem postępowania w kwestii bezpieczeństwa zarówno naszego jak i tych osób które razem z nami oddają się przyjemnościom wędkowania.


 


4.7
Oceń
(27 głosów)

 

Bezpieczeństwo na łodzi - opinie i komentarze

ZdzichuZdzichu
0
Jakkolwiek przepisy by nie określały uważam, że sami powinniśmy zadbać o swoje i naszych kompanów bezpieczeństwo. Co prawda jeszcze chyba nie spotkałem łodzi wędkarskiej wyposażonej w koło ratunkowe czy wędkarza w kapoku. Niemniej taki sprzęt powinien mieć swoje miejsce na łódce, przynajmniej kapoki.Licho nie śpi.Gaśnice możemy sobie odpuścić bo wody ci u nas dostatek.

Pozdro ... (2009-09-28 20:25)
u?ytkownik26601u?ytkownik26601
0
Dobra intencja ale przepisy i prawo szybko się zmieniają.
* Ustawa o kulturze fizycznej z dnia 18.01.1996r.
* Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06.05.1997r. (warunki bezpieczeństwa osób pływających i uprawiających sporty wodne)
* Ustawa o żegludze śródlądowej z dnia 21.12.2000r (rejestracja statków na śródlądowych drogach wodnych)
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22.01.2002r. (wypadki żeglugowe)
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14.03.2003r. (wymagania techniczne i wyposażenie)
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28.04.2003r. (przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych)
* Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 09.06.2006r. (uprawianie żeglarstwa)
* Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 11.04.2008r.
(2009-11-13 23:09)
u?ytkownik26601u?ytkownik26601
0
WYPOSAŻENIE ŁODZI

1. środki ratunkowe dla każdego członka załogi,
2. koło ratunkowe / rzutka rękawkowa,
3. gaśnica na łodziach z silnikiem (nie jest obowiązkowa przy silnikach z wbudowanym zbiornikiem paliwa). (2009-11-13 23:32)
radek123radek123
0
dobry artykuł gratuluje !!
(2010-11-01 20:11)
kwasikkwasik
0

1. środki ratunkowe - czytaj - kapoki lub kamizelki, albo kombinezon "pływając"y?

2. co to jest rzutka ratunkowa?

3. co to znaczy wbudowany zbiornik paliwa?

Poproszę ludzkim językiem!

(2011-05-31 11:08)

skomentuj ten artykuł

Sklep wędkarski internetowy, duże okazje tanie wędki i kołowrotki online - zdjęcia i fotki

Wędkarstwo wiadomości