Bezpieczeństwo na lodzie

/ 2 komentarzy

Zima ogólnie jest okresem stagnacji w wędkarstwie,kompletujemy,konserwujemy swój arsenał, lecz znajdzie się grupa wędkarzy która bez względu na panujące warunki atmosferyczne idzie "pomoczyć kija" Zamarznięcie wody jest możliwe kiedy temperatura wody osiągnie 0 stopni C, ale kiedy pojawi się pierwsza pokrywa lodowa dalszy jej przyrost jest już powolny. Pierwsze zasiadka na lodzie powinna być poprzedzona dokładnym sprawdzeniem grubości, należy pamiętać także o zabezpieczeniu z brzegu, można przywiązać się linką do drzewa, niezbędna jest druga osoba do asekuracji, dobrze jest mieć przy sobie telefon komórkowy, czasami spotykamy wędkarzy z kapokami i antypoślizgowym obuwiem.

Badanie grubości lodu powinno odbywać się poprzez odwiert świdrem lub przebijakiem np z pomostu oddalonego od brzegu ponieważ tuż przy brzegu zazwyczaj jest delikatny ,czasami powłoka lodowa jest osłabiona przez roślinność,zanieczyszczenia. Już lód o grubości 9-16cm utrzyma nas,ale jest niebezpieczny kiedy znajdziemy się obok przerębla. Bezpieczna grubość powinna wynieść w okolicach 16-22cm na wodach stojących.

Poprzez przezroczystość lodu możemy określić jego twardość, bezbarwny jest najtwardszy, mleczny z pęcherzykami powietrza z reguły jest o połowę słabszy. Należy szczególną uwagę zwrócić na cieki wodne,gałęzie, trzcinę gdzie pokrywa lodowa jest nierównomierna.Przepisy zabraniają wejścia na lód gdy powłoka jest mniejsza niż 12cm.Kilkudniowe plusowe temperatury powinny zdecydowanie zniechęcić nas do wędkowania.Wiec wchodząc na lód zastanówmy się żebyśmy nie wyrządzili szkody sobie oraz innym czego przykładem była ostatnio akcja ratunkowa na Sanie w Przemyślu.


 


4.6
Oceń
(18 głosów)

 

Bezpieczeństwo na lodzie - opinie i komentarze

bat-manbat-man
0
Warto o tym pamiętać. Rybki, rybkami, a życie mamy jedno. (2010-03-03 18:51)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-19 20:01)

skomentuj ten artykuł