Zaloguj się do konta

Bioindykatory wody

BIOINDYKATORY WODY

Bioindykatory-czyli biowskaźniki,wskaźniki biologiczne,organizmy wskaźnikowe.
Organizmy wskaźnikowe są to z reguły gatunki o wąskim zakresie toleranci lub w specyficzny sposób reagujące na zanieczyszczenia.
Zestawy gatunków bioindykacyjnych pozwalają określić stan czystości wody.


Jednym z najbardziej znanym myśle każdemu wędkarzowi jest rak.Jak mówi przysłowie gdzie są raki tam jest czysta woda.
Przysłowie to dotyczy jednak tylko jednego raka szlachetnego rzecznego,którego nie tak łatwo spotkać w naszych wodach.
Raka tego określanego czasem jako barometr czystości wody, bo pozostałe raki są bardziej odporne na zanieczyszczenia i niedobory tlenu w wodzie.
Innymi znanymi bioindykatorami czystości wody są małże szczeżuja pospolita i skójk,a z ryb między innymi piekielnica i pstrągi.

Chciałbym tu przedstawić kilka bioindykatorów wody które może są mniej znane a myśle,że powinien znać każdy wędkarz.
Znajomość niektórych organizmów wodnych może nam pomóc w ustaleniu choćby w przybliżeniu stan czystości wody nad którą wędkujemy.

Lista gatunków wodnych organizmów wskaźnikowych

Bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia

Jętki-Większość jest wrażliwa nawet na nieznaczne zanieczyszczenia.Siedlisko życia dno i brzegi zbiorników wodnych różnego typu.
Widelnice -Większość gatunków jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie. Ich obecność świadczy o dobrej jakości wody.Siedlisko życia Dno głównie płynących wód, chowają się pod kamieniami.
Chruściki-Mogą występować w różnej jakościowo wodzie, jednak duża ilość chruścików (szczególnie domkowych) najczęściej świadczy o dobrej bądź średniej jakości wody.
Małże-Większość gatunków jest wrażliwa na zanieczyszczenia i niedobory tlenu w wodzie.
Kiełż-Do pewnego stopnia może tolerować zanieczyszczenie wody.Wody różnego typu. Chowają się pod kamieniami oraz w roślinności wodnej.

Srednio wrażliwe.

Żylenice-Wrażliwość na zanieczyszczania średnia,dość odporne na braki tlenu.Woda stojąca lub o niezbyt silnym prądzie.
Płoszczyca-Może występować w wodach o różnej jakości, jednak duża liczba osobników tego gatunku wskazuje na co najmniej średnią jakość wody.Wody stojące i wolno płynące, stawy, bajora i strumienie.
Pływak żółtobrzeżek-Większość gatunków jest wrażliwych na zanieczyszczenie. Ich obecność świadczy o dobrej jakości wody.Wody różnego typu z mulistym dnem.
Nartnik-Wrażliwość na zanieczyszczenia średnia. Mogą występować w wodach o różnej jakości. Duża liczba osobników wskazuje jednak na w miarę dobrą jakość wody.
Ważki równoskrzydłe -Średnio wrażliwe na zanieczyszczenia.Spokojne wody różnego typu.Siedlisko życia wody różnego typu – zarówno płynące jak i stojące.
Ważki różnoskrzydłe-Mogą żyć w wodach o różnej klasie czystości, jednak ich duża ilość wskazuje na co najmniej średnią jakość wody
Ośliczka wodna-Gatunek średnio wrażliwy. Duża liczebność wskazuje na duże zasoby materii organicznej.Wody stojące i wolno płynące.
Żyworodka pospolita i rzeczna-Ślimaki przodoskrzelne są wrażliwe na braki tlenu rozpuszczonego w wodzie.Występują w silnie zarośniętych rzekach i stawach o mulistym dnie.
Topielnica-Może występować w wodach o różnej jakości, jednak duża liczba osobników tego gatunku wskazuje na co najmniej średnią jakość wody.Wody stojące i wolno płynące, stawy, bajora i strumienie.

Mało wrażliwe

Wodopójki-Mogą występować nawet w znacznie zanieczyszczonym siedlisku.Zazwyczaj przebywają w strefie przybrzeżnej.
Wioślaki-Większość gatunków bardzo odpornych na zanieczyszczenie.Pływają przy powierzchni wody. Można je spotkać w różnorodnych typach zbiorników (zarówno stojących jak i płynących). Może przebywać nawet w kałużach.
Błotniarka stawowa-Mało wrażliwe na zanieczyszczenia. Mogą znosić wody słabo natlenione.Występują w różnorodnych typach wód.
Pijawki-Grupa zwierząt odporna na zanieczyszczenia.Siedlisko życia dno i brzegi zbiorników wodnych różnego typu.
Krętak pospolity-Owad odporny na zanieczyszczenia, jednak duża ilość osobników w jednym zbiorniku wskazuje na co najmniej średnią jakość wody. Zamieszkuje wody różnego typu raczej o niewielkim prądzie.
Meszki-Tolerują nawet silnie zanieczyszczone zbiorniki.Żyją na dnie stawów, jezior i potoków.
Pluskolec, grzbietopławek-Gatunek tolerancyjny. Może występować nawet w zanieczyszczonych zbiornikach.Występuje w wodach różnego typu,między roślinnością wodną.
Komarowate- Jeśli chodzi o wrażliwość na zanieczyszczenie bardzo odporne.Występują we wszystkich typach wody.
Ochotki-Mogą występować w nawet bardzo zanieczyszczonych zbiornikach. Przetrwanie ułatwia im hemoglobina, która pozwala sprawniej pobierać tlen.Siedlisko życia muł zbiornika.
Rureczniki-Zwierzęta bardzo odporne na zanieczyszczenie. Ich duża liczebność jest wskaźnikiem silnego zanieczyszczenia wody substancjami organicznymi.Zamieszkują dno zbiorników wodnych, często żyją w dużych skupiskach.

Warto więc zwracać uwage czy mamy do czynienia z takimi organizmami w czasie naszych wypraw wędkarskich.
Mam nadzieje,że najczęściej będziemy spotykać te organizmy które świadczą o dobrej lub chociaż średniej jakości wody.Opinie (12)

Lin1992

Parząc na to co żyje we wodzie lub w jej okolicy jesteśmy w stanie stwierdzić z jakim zbiornikiem mamy do czynienia. Wpis bardzo ciekawy i pouczający. [2013-03-29 06:57]

grisza-78

Odetchnąłem z ulgą. Chociaż połowy z tych żyjątek nie znam, to jednak większość tych, które opisałeś jako wrażliwe, występują nad moją ulubioną rzeką. Bardzo interesujący ten wpis. ***** i pozdro! [2013-03-29 07:04]

Zibi60

Bardzo przydatne informacje w skondensowanej formie. 5* [2013-03-29 08:05]

roman55

Ciekawe i pouczające informacje zawarte w artykule. Pozdrawiam ***** [2013-03-29 13:41]

kaban

Szkoda ,że niewielu wędkarzy (wynik moich własnych obserwacji i muszkarze są tu chyba pewnym wyjątkiem) interesuje się innymi stworzeniami oprócz ryb. Pozdrawiam. [2013-03-29 18:18]

Adam01

bardzo ciekawe rzeczy mozna przeczytac :) choć niezgadzam się z chruścikiem, u mnie żyje on w baardzo ale to bardzo zaniczyszczonej wodzie :) [2013-03-29 22:11]

ekciak

ciekawe rzeczy można przeczytać 5***** [2013-03-30 08:28]

MSZ-64

Mogą występować w różnej jakościowo wodzie, jednak duża ilość chruścików (szczególnie domkowych) najczęściej świadczy o dobrej bądź średniej jakości wody.Jeśli występują masowo larwy chruścików szczegulnie domkowych (bo są też bez domkowe) są dobrymi bioindykatorami wykorzystywanymi w biomonitoringu wód. [2013-03-30 08:33]

MSZ-64

Adam01 czytaj ze zrozumieniem, ewentualnie możesz uzupełnić swoją wiedzę w internecie bo niechciałem się tu szeroko rozpisywać na ten temat .Wszedłem na twój profil obwejrzałem twoją galerie i śmiem twierdzić że twoja wiedza na temat ryb jest znikoma a co dopiero na temat stworzeń żyjących w wodzie,więc zanim się wypowiesz to przemyśl to dwa razy. [2013-03-30 18:05]

użytkownik

***** [2013-05-08 16:36]

Tomekoo

Bardzo ciekawy wpis , wielu powinno tutaj zajrzeć żeby wiedzieć w jakim środowisku przebywa czy też łowi. ***** [2014-01-07 18:07]

Adrians

Będzie przydatne odświeżenie wiadomości ze znajomości tych wszystkich organizmów lub zapoznanie się z nimi. Dobry będzie podręczny album ze zdjęciami. Pytanie - Co zrobić abyśmy najczęściej oglądali organizmy wskazujące na najczystszą wodę w naszych rzekach...? Pozdrawiam [2014-04-12 23:30]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej