Biologiczny Kalendarz Wędkarski


Opis etapów znalazłem w starej książce Wędkarskiej którą dostałem od Mojego Wuja jakieś 10 lat temu...


Poniżej przedstawiłem 10 kolejnych etapów w roku wędkarskim. Mam nadzieje że się wam przyda.

1. Okres przed tarłem.
Ryby wędrują na swoje tarliska lub już są w ich pobliżu. Skupiają się w duże grupy i aktywnie żerują. Stwarza to korzystne warunki do wędkowania.

2. Tarło.
Jest to dość krótki okres zaczynający się momencie, w którym woda osiągnie (w zależności od gatunku ryby) odpowiednią i w miarę stałą temperaturę. W tym okresie ryby prawie wcale nie żerują.

3. Okres po tarle.
Długość tego okresu jest zmienna i zależy od oczywiście gatunku ryb, środowiska i klimatu oraz płci. Samce szybciej dochodzą do siebie w porównaniu do samic i zaczynają żerować wcześniej.

4. Okres poprzedzający lato.
Ryby zaczynają coraz więcej żerować. Spowodowane to jest wyższą temperaturą wody oraz dostępnością pożywienia.

5. Szczyt letni.
Dość krótki okres rozpoczynający się wraz z nadejściem pierwszych upalnych dni. Dostępność pokarmu nadzwyczaj pobudza ryby do aktywnego żerowania. Sprzyjające warunki do wędkowania.

6. Lato.
Obfity rozwój roślinności i tzw. kwitnienia wody, a co za tym idzie jeszcze większą ilość pokarmu znacznie utrudnia wędkowanie. Wyższa temperatura wody a co za tym idzie mniej tlenu powoduje, że ryby są bardziej ospałe i oczywiście mniej zainteresowane naszymi przynętami.

7. Koniec lata.
Temperatura wody staje się niższa. Ryby stają się znowu bardziej aktywne. W tym okresie możemy liczyć znowu na częstsze brania.

8. Wczesna jesień.
Pierwsze chłodne noce powodują mocne ochłodzenie wód powierzchniowych które mieszają się z jeszcze dość mocno nagrzanymi głębszymi warstwami. W związku z tym tworzy się prawdziwe zamieszanie wśród ryb spowodowane zbyt dużymi wahaniami temperatury. W tym okresie panują niekorzystne warunki do wędkowania.

9. Okres zimnych wód.
Występuje dwa razy w ciągu roku, wczesną wiosną i jesienią Ryby znowu stają się aktywniejsze magazynując zapas energii na nadchodzącą zimę. Doskonały okres do wędkowania.

10. Zima.
Wody pokrywają się lodem. Temperatura niska. Ryby wcale lub mało aktywne. Kto lubi ten wędkuje. Są tacy co w tym okresie łowią najwięcej ryb. Ja nie lubię zimna i nie łowię w tym okresie. RYBY ALBO ZDROWIE. WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE.. Jeśli już decydujesz się na wędkowanie spod lodu, sprawdź jego grubość zanim nań wejdziesz. Kąpiel w zimnej wodzie bywa mało przyjemna.

 


4.2
Oceń
(30 głosów)

 

Biologiczny Kalendarz Wędkarski - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł