Black Shadow FR 735i baitfeeder

/ 9 komentarzy / 6 zdjęć


Podczas pierwszych tegorocznych prób z lekkimi wędkami gruntowymi na nowo poznawanych zbiornikach, jako pierwsze pokazały się niestety nie ryby, lecz małe braki w moim sprzęcie.
 
W wcześniejszym okresie znacznie rzadziej łowiłem w tego typu wodach. Podczas kompletowania wędek typu quiver oraz lekki feeder na wody stojące stwierdziłem potrzebę uzupełnienia sprzętu w nowy kołowrotek. Kołowrotek ten miał w założeniu współpracować z quiverem o długości 2,9 m i ciężarze wyrzutowym do 50 g lub ewentualnie i okresowo z feederem 3,6 m i c.w. do 80 g. Wędziska o ciężarze własnym quiver 175 g oraz feeder 192 g nie wymagały od kołowrotka dużej wielkości czy ciężaru. Kołowrotek ważący 320-340 g tworzy poręczny, kompatybilny zestaw, który bez problemu radzi sobie z zestawami do 70 g, użycie cięższych nie planowałem. Podczas wywiadu pod kątem dużych i silnych ryb dowiedziałem się, że w tych wodach mogę liczyć głównie na karpie, więc brałem pod uwagę method feeder. Pozostałe występujące tam gatunki miałem poznać podczas zasiadek.
Wybrałem kołowrotek Mega Baits Black Shadow FR 735i. Jest to kołowrotek typu baitfeeder przeznaczony w tym rozmiarze do zestawów gruntowych typu quiver i lekki feeder. Wody zamarzły, sezon na nich dobiegł końca, więc czas na jego krótki opis i opinię.
 
  Specyfikacja
Mega Baits Black Shadow to seria kołowrotków gruntowych z wolnym biegiem. Model 735i waży 333 g i dysponuje przełożeniem 1:5,0. Korpus oraz rotor wykonane zostały ze sztywnego kompozytu grafitowego. Konstrukcja została oparta na sześciu łożyskach kulkowych plus natychmiastowa blokada biegu wstecznego w postaci łożyska oporowego. Szpula główna z lotniczego duralu, natomiast zapasowa grafitowa. Pojemność szpul w mm/m: 0,25/220, 0,30/160, 0,35/120. Wzmocniona przekładnia hipoidalna o wydłużonym zazębieniu. Dodatkowo rurkowy kabłąk ze stali stopowej oraz jednoczęściowa korbka wycinana z metalu.
 
 Nawinięcie żyłki i hamulec
Pierwsze nawinięcie żyłki przebiegło bez problemu i było jak najbardziej prawidłowe. Przyznam, że zaskoczeniem była dla mnie praca hamulca: bardzo precyzyjna bez najmniejszych przycięć czy niestabilności. System wolnego biegu szpuli działa prawidłowo, jednak moje połowy nie wymagały korzystania z niego. Praca przekładni jest dobra i płynna. Jak na kołowrotek z tej półki cenowej dużym pozytywem jest brak luzów „od nowości” czy oznak powstania takich luzów po okresie używania. Oczywiście, jestem świadom, że moje wędki nie było bardzo obciążane, ale też nie używałem kołowrotka dużych rozmiarów. Chcąc używać Black Shadow przykładowo do ciężkiej gruntówki w rzekach, z koszykami czy ciężarkami o masie ponad 60 g trzeba sięgnąć po większy model np. 40 lub 50.
Właściwy dobór sprzętu jest wart równie dużo, jak jego jakość i przeznaczenie. Wybierając zbyt mały lub zbyt tani kołowrotek do gruntówki skazujemy się na jego uszkodzenie jak i niedogodności wynikające z jego parametrów technicznych. Mała szpula i związany z tym mały nawój, zbyt duże przełożenie w stosunku do ciężkich zestawów w parze z niskiej jakości materiałem jakiego użyto do wykonania taniej przekładni. Można tak wymieniać długo.
 
Jedyną nieprawidłowość, jaką uzyskałem to niedbały nawój żyłki na szpuli dodatkowej. Jednak winy kołowrotka w tym nie widzę, dlatego napisałem, że to ja uzyskałem taki efekt. W wyniku prób mocno przesadziłem tam z średnicą użytej żyłki 0,30 mm, dla której nie ma miejsca na tak małym kołowrotku czy ogólnie w takich metodach jak quiver czy lekki feeder. Przed następnym sezonem zastąpię ją średnicą do 0,25 mm (taką mam na szpuli głównej) i wtedy wszystko będzie prawidłowo. Mały kołowrotek przeznaczony do współpracy z linkami o małej średnicy zazwyczaj nie chce współpracować z żyłką, której czterokrotna średnica stanowi szerokość jego szpuli. Warto to wiedzieć i zapamiętać.
 
 Używając kołowrotka zgodnie z przeznaczeniem oraz oceniając jego stan po sezonie stwierdzam, że sprawdził się on na łowiskach. Kołowrotek Mega Baits Black Shadow spełnił swoje zadanie. Polecam go wszystkim wędkarzom łowiącym lekką gruntówką.
 
Czytaj więcej o kołowrotku tutaj. http://www.firmadragon.pl/oferta/sprzt-karpiowy/mega-baitsimg/koowrotki-mb-carp
 
 

 


4.2
Oceń
(13 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5Black Shadow FR 735i baitfeeder - opinie i komentarze

erykomerykom
0
Krótko,zwięźle i na temat. ***** (2016-12-22 14:46)
ryukon1975ryukon1975
0
Miało być krótko by nie przemęczać czytającym głów przy świętach.:) Mam jeszcze kilka rzeczy które miałem opisać wiosną jednak później nie będzie na to czasu więc spróbuję to zrobić do końca lutego. Aktualnie wiele osób pyta więc może komuś to w czymś pomoże. Później będą opisy z obfitych łowów. :) (2016-12-28 07:41)
erykomerykom
0
"Później będą opisy z obfitych łowów. :)" Daj Bóg :) (2016-12-28 14:13)
TomanoplTomanopl
0
Mam pytanie jak zmierzyć szerokość szpuli (2016-12-30 19:32)
ryukon1975ryukon1975
+1
Szerokość szpuli o której wspomniałem najlepiej zmierzyć suwmiarką, miałem na myśli szerokość mierzoną wzdłuż osi głównej. Wspomniałem też o czterokrotnej średnicy żyłki do tej szpuli to zostało napisane z wielkim przymrużeniem oka i nie należy tego traktować dosłownie.:) Jednak jedno jest pewne żyłki o dużych średnicach kiepsko spisują się na małych kołowrotkach i odwrotnie czyli bardzo cienkie na dużych też. (2016-12-30 19:51)
rafal-federrafal-feder
+1
Witam Czy ten sam kolowrotek tyle ze fr 740i będzie dobrym rozwiązaniem do wędki Dragon Mega Baits Black Shadow Feeder / 360 cm / 80 g. Z góry dziękuję za odpowiedz (2017-07-08 01:31)
ryukon1975ryukon1975
0
Tak będzie dobry ja mam przy tym kiju ten kołowrotek w rozmiarze 35. (2017-07-11 17:11)
arielzielonkaarielzielonka
+1
ryukon1975 mam sprawe do Ciebie. Chcę kupić ten kołowrotek w rozmiarze 40 do wędziska carpex 360 cm 40-90 gram wyrzutu. Ale zauwarzyłem że dragon nie ma już go w swojej ofercie na 2020. Zostało trochę ich poprostu na rynku i można kupić. Pytanie brzmi czy wycofali go ponieważ był nieudany czy tak poprostu? Wiem że jesteś testerem Dragona, jak ten kręcioł sprawuje Ci się do tego czasu? W ofercie został u nich model elite fr. pozdrawiam (2020-07-01 14:14)
ryukon1975ryukon1975
+1
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Kołowrotek nie jest wadliwy. Z dwóch jakie miałem jeden ciągle posiadam i czasem z niego korzysta. Zszedł z rynku jak się t mówi śmiercią naturalną. Czyli dlatego że corocznie każda firma wymienia część oferty. Jedne modele się wycofuje a inne wchodzą na ich miejsce. Jeśli jak rozumiem kołowrotek Black Shadow odpowiada Twoim potrzebom i wpadł Ci w oko możesz go śmiało kupić. (2020-07-01 14:36)

skomentuj ten artykuł