Boczny trok - skuteczna metoda

/ 16 komentarzy


  • konto usunięte
Obiecałem więc nic innego do roboty mi nie zostało jak opisać wam boczny trok.Jest to metoda skuteczna na prawie wszystkie drapieżniki.Skutecznie można nim łowić okonie,szczupaki,sandacze,klenie rzadziej sumy i bolenie.Kilka razy pod czas wakacji w górach zetknołem się z grupką starszych wędkarzy łowiących na boczny trok.....pstrągi i to z niebylejakimi wynikami.Teraz troche co wam opisze o bacznym troku napewno będzie to technika połowu,sprzęt i inne ważne rzeczy potrzebne do skutecznego łowienia.
W jeziorze
W jeziorze jest chyba najłatwiej łowić.W takiej wodzie napewno będą stawiali swoje pierwsze kroki początkujący nie znający tej metody.Dlaczego akurat w jeziorze a nie w rzece??W jeziorze woda stoi i nie musimy używać dużych obciążeń mocniejszej wędki itd.Na łowienie w jeziorze wystarczy nam wędka spiningowa o długości 2.70.Taka długość jest chyba uniwersalna.Ciężar wyrzutu jaki powinien mieć nasz kijek to 20 gram.Będziemy łowić i z brzegu i z łódki dlatego by nie kupować 2 kijaszków na jezioro taki będzie uniwersalny.Na płyciznach będziemy mogli rzucać lekkim ołowiem natomiast w głębinach lub toni cięższymi ciężarkami.Młynek jaki jest nam potrzebny musi być szybki,precyzyjy i mieć dobrze działający hamulec.Najczęściej będzie on miał 5 lub 6 łożysk.Żyłke czy plecionke??Są zwolennicy żyłki i plecionki.Odpowiednią średnicą będzie 25(na duże ryby)i 16-18(na okonie i klenie).Żyłke nawijam na 2 szpule.Jeżeli w kołowrotku mam 3 zapasowe szpóle to wtedy nawijam plecionke 12.Plecionka nie jest konieczna raczej będziemy łowić na żyłke.Ja używam żyłki bo gdy nie mam krętlików o 3 oczkach to musze zawiązać pętle którą rozetne i do niej dowiąże ciężarek i haczyk.Użycie plecionki w połowie okoni jest podstawowym błędem szczególnie jeżeli mamy zamiar polować na duże sztuki.Plecionka odstrasza duże garbusy i możemy pomażyć o ładnym okoniu.Oczywiście trafiają się przypadki gdzy ktoś złowi dużego okonia z użyciem plecionki ale wierzcie mi to jest przypadek.Napisałem o okoniu teraz czas o sandaczu na tę skuteczną metode.Sandacza najłatwiej będzie chyba z łódki.Jeżeli np. nasze łowisko jest małe i głębokie a wiemy że sandacze są wtedy możemy łowić z brzegu.Przypon jakiego użyjemy w tej metodzie na wymienione drapieżniki to fluorokarbon jest on niewidoczny w wodzie i nie odstrasza okoni oraz chroni przed ostrymi zębami szczupaka.Jednak wtedy musimy użyć krętlika który ma 3 oczka.Jest to świetne rozwiązanie gdy na łowisku plecionke a chcemy łowić okonie które np. świetnie żerują co widać ale mamy plecionke.Przy jej użyciu jest to jak wspomniałem przypadek.Ale o wiązaniu i tym patęcie zaraz.
W rzece
Rzeka to wyższa szkoła jazdy.Tu musimy zastosować kilka razy mocniejszy sprzęt,cięższy ołów i mocniejszą żyłke bądż plecionke.Wędke jakiej użyjemy w tym wypadkubędzie dłóższa bo 3 m i będze miała ciężar wyrzutu do 30-35 a nawet 40 gram.Dlaczego taka mocna w rzece musimy użyć cięższego ołowiu nawet 20-30 gram.Taki ołów pozwoli nawet utrzymać przynęte w szybkim i wartkim nurcie.Kołowrotek z większą szpulą i większy o jeziorowego.Na niego nawiniemy żyłka taką samą jak do łowienia jeziorowego.Na rzeke ogólnie mocniejszy kaliber.Pod czas łowienia w rzece morzemy liczyć na przyłów w postaci bolenia,suma lub brzany.W rzce praktycznie nic się nie zmienia jak w łowieniu jeziorowym dlatego mało napisałem w rzece.
Zalety bocznego troka
Podstawową zalętą będzie możliwość dalekiego rzucania stosunkowo małą i lekką przynęto co w przypadku łowienia metodą jigową jest niewykonalne dlatego że przy użyciu 3 cm twisterka i główce 2-3 gramowej rzucimy na odległość 10-15 m a nawet mniej.Kolejną zaletą jest łowienie z praktyczne z dna małą przynętą oraz szybka zmiane przynęty.
Przynęty
Boczny trok szczególnie będzie się nam kojarzyć z gumkami a szczególnie z twisterkami.Amator tej techniki uważał by z pewnością że gumy to jedyna przynęta używana w tej tachnice.Był by w błędzie.Na boczny trok możemy użyć woblerków lub blaszek.Woblerki najlepiej pływające czasami gdy np. zerwiemy nasz ostatni wobler tonący możemy użyć boczny trok i nasz pływający wobler będzie tonący.Ważne by na łowisku mieć dużo przynęt w różnych kolorach i wielkościach bo w przypadku okoni jest to ważna rzecz gdyż okonie ją bardzo kapryśne.Na konie moge polecić gumy w koleorze herbata z pieprzem,żółty z czerwonym.Nie wymienie wszystkich bo jest ich poprostu bardzo dużo.Moim hitem roku 2010 na sandacza okazała się marchweka.Kolory gum szczupakowych to imitacje płoci,okonia ale skuteczny może być tez seledyn.Ważne by przynęte dobierać na podobizne białorybu występujacego w akwenie
Wiązanie bocznego troka
Teraz coś o wiązaniu nagadałem się o przynętach,łowieniu w jeziorze w rzece itd. teraz czas na wiązanie bocznego troka.Rzeczy potrzebne do wykonania naszego zestawu to żyłka lub plecionka,ciężarki jak mówiłem zależy od miejsca połowu ja napisze 10 gram,ważne by były to oliwki z krętlikiem lub laski,haczyki,krętlik z 3 oczkami i fluorokarbon oraz nasze przynęty.Pierwszym sposobem jest zawiązanie dużej pętli,następnie przecinamy ją tak by otrzymać 2 części jedną krótszą i jedną dłóższą.Do krótszej która powinna mieć ok 20-30 cm wiążemy ciężarek laske lub oliwke.Następnym krokiem jest zawiązanie haczyka(wielkość zależy od użytej przez nas przynęty)
do małych twisterów wystarczy 8 wiążemy go do żyłki i zakładamy przynęte.Drugim sposobem jest użycie krętlika z 3 oczkami.Zaczynamy od przywiązania żyłki lub plecionki do uszka krętlika,po drugiej stronie wiążemy odcinek 20-30 cm i na nim ciążarek.Natomiast do bocznego wiążemy przypon z fluorokarbonu a do niego haczyk.
Ważną rzeczą mogacą wpłynąć na brania jest używanie agrafek na przyponie.Może wtedy szybciej będziemy mogli zmienić przynęte ale brań nie będzie lub będą bardzo rzadkie.Ccę odać że uzywanie plecionek fluo nie jest niczym nienormalnym plecionka ta umożliwia łowienie na boczny trok z dużych odległości i na dużych głębokościach działa wtedy ona jak w przypadku opadu pokazuje świetnie branie orz sygnalizuje że cięzarek opadł na dno.
Prowadzenie
Prowadzenie przynęty jest bardzo proste wystarczy rzucić przynęte i poczekać aż ciężarek opadnie.Po tym prowadzimy przynęte zwijając jednostajnie lub podszarpując kijem do góry.

To chyba wszystkie potrzebne informacje potrzebne wam do łowienia tą doskonalą metodą bocznego troka

Pozdrawiam kubik0910

 


4.1
Oceń
(33 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Boczny trok - skuteczna metoda - opinie i komentarze

użytkownik61065użytkownik61065
0
zapraszam do komętowania i oceniania oraz uzasadniania swojej oceny:) (2011-01-23 17:04)
Gacek065Gacek065
0
dobry artykuł daje 5 ale użycie takich wielkich ciężarów w rzece to przesada przy szybkim nurcie rzeki używa się max 20 gramowych ciężarków. A na tak ciężkim kiju nie wyczujemy brań garbusów.pozdrawiam (2011-01-23 18:19)
rozap37rozap37
0
o bocznym troku już wiele zostało napisane , ale każda nowa informacja się przydaje , :) , na pewno warto przeczytać  , zostawiam ***** . Pozdrawiam
(2011-01-23 18:21)
użytkownik61065użytkownik61065
0
Gacek065 zależy też w jakiej rzece masz zamiar łowić ja łowie w wiślie i czasami 25 g ciężarak jest koniecznością (2011-01-23 18:34)
użytkownik54189użytkownik54189
0
super :) piąteczka.
(2011-01-23 19:45)
rygielrygiel
0
Masz racje, 20-tka wystarczy na Pilicę ale na Wisłę to za mało.Trok z pętli jest bardzo dobrym rozwiązaniem bo nie zawiera żadnych dodatkowych elementów(krętliki,agrafki,itp...) które mogłyby odstraszać rybę.Masz 4. (2011-01-24 12:59)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Doczekałem się wreście drugiego artykułu i... raczej lelcja praktyczna by mi się przydała. Bo raczej nie za bardzo skumałem. Mam jeden kijek który raczej się zda na tą technikę i będę próbował w nowym sezonie. Ale wolał bym zrobić to z wprawionym w tą technikę wędkarzem, bo on wychwycił by wszystkie moje błędy i służył by poradą na miejscu.
Ps. jakim cudem eliminując agrafkę możemy szybciej zmienić przynętę, przecież po kilku zdjęciach  i założeniach na hak ta przynęta będzie spadać?
(2011-01-25 18:05)
robson1robson1
0
Witam.
Ogólnie artykuł dobry,dużo treści i wskazówek.Ale niestety nie z wszystkimi wskazówkami kolegi "kubik0910" mogę się zgodzić.Nie będę ich wszystkich wymieniał.....może najważniejsza...
Do bocznego troku na jezioro idealnym kij powinien mieć max.do 10 cw,szczytówka w klejanka.Tylko taki kij gwarantuje wyczucie każdego "puknięcia".
Artykuł mimo wszystko na 5 gwiazdek.
Pozdrawiam.
(2011-01-25 20:21)
skoku17skoku17
0
Tak ,artykuł całkiem przyzwoity na temat troczka. Ja osobiście stosuje trok wiążąc pętle a dlatego, że praktycznie nie ma problemu z jego plątaniem się, i tylko zmieniam paprochy i naprzód Polsko... (2011-01-26 04:43)
rygielrygiel
0
Arturze z Kętrzyna,zamiast agrafki zastosuj pętelkę.Pętelka musi być takiej wielkości żeby można było przełożyć przez nią przynętę.Następnie przełóż pętelkę przez uszko przynęty a przynętę przez pętelkę i zaciągnij. (2011-01-26 13:32)
użytkownik61065użytkownik61065
0
Widze że kolega rygiel wszystko wytłumaczył:) (2011-01-26 17:35)
borovik szlborovik szl
0
Do artykułu dodam, że długość przyponu bocznego oscyluje w wartości 1:3. Czyli długość żyłki od węzła do oliwki X3 na przypon boczny.
Np, jeżeli pierwsza długość to 20cm to przypon boczny wyniesie 60cm.
Nie musi to być regułą ale warto stosować.
Drugą regułą może być zasada dłuższego przyponu bocznego przy słabych braniach.
W miarę zwiększania intensywności brań skracamy przypon.

Na jezioro i w wolnym nurcie rzeki, kanału na okonia używam kijaszków (wklejanek) do 8-10g CW.

Podciągając oliwkę z dna obserwuję szczytówkę i próbuję nie zacinać przy jej wychyleniu.
To ważne z tego powodu, że okoń zasysa dopiero przynętę...trzeba dać mu chwilkę żeby można było skutecznie zaciąć.

Jako przynęty najczęściej używam twisterków z podwójnym ogonkiem, nie skręcają mi cienkiej żyłki (010-014)
Osobiście preferuję sztywne żyłki STROFT.
Nie stosuję krętlików przy rozdzielaniu przyponów.
Robię pętelkę jak kolega wyżej a oliwkę czy laseczkę ołowiu wiążę na krętliku z agrafką.
Super metoda na okonia.

(2011-01-29 19:32)
1dyro1dyro
0
fajny artykuł,jeszcze nie łowiłem,ale spróbuje.Nawiasem-sprawdź zawsze przed publikowaniem ortografię!!!  (2011-02-14 23:17)
emiiloemiilo
0
ja zakładam to inaczej ciężarek przywiązuje do żyłki głównej a, przynętę jako boczny przypon tzw. paternoster (2011-02-22 17:03)
DZIUBEKUEDZIUBEKUE
0
Super artykuł napewno nie jednemu pomoże ***** (2011-03-02 17:39)
szyjaszyja
0
Fajny pouczający opis daję 5 (2011-03-07 10:43)

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja