Boczny trok - vol.1
Damian Nowak (daMMka)
2010-10-26
Boczny trok to bardzo skuteczna metoda, a niekiedy niezastąpiona. Na boczny trok skusi się okoń, a nawet szczupak (sam osobiście w tym roku miałem zdarzenie, na małego twistera montowanego na bocznym troku 6g skusił się szczupak 52cm). Lecz to jest metoda nie zastąpiona na okonia. Nie wymaga ona szczególnych umiejętności. Mój artykuł przybliży wam informacje na temat bocznego troka.
Okoń będzie główną rybą, którą można złowić za pomocą metody bocznego troka. Okoń jest ciekawy, wybredny, żyje przy dnie we wszystkich słodkich zbiornikach (rzeki, jeziora, stawy itp.). Boczny trok jest metodą nie zastąpioną gdy:
- okonie są daleko od brzegu (twister na ciężkiej główce inaczej pracuje może to okoniom nie odpowiadać, do małych przynęt nie ma bardzo ciężkich główek, przynęta musi naturalnie pracować)
- okonie słabo reagują na przynęty (już nie raz ta metoda udowodniła mi swoje zwycięstwo nad okoniami,)
Wędka i kołowrotek:
Kij najlepsza do bocznego troka jest wędka z wklejaną szczytówka potocznie zwana okoniówka, jest bardzo czuła, a my musimy czuć każde branie okonia, bo inaczej się nie nauczymy łowić. Gdy łowimy z łodzi wędka musi być krótsza 2.10m to zupełnie wystarczy, natomiast z brzegu do 3m. Kołowrotek powinien być mały rozmiary 1000, 2500. Sprzęt powinien być lekki aby nas nie męczył podczas długiego łowienia.
Ołów:
Do bocznego troku stosujemy ciężarki w kształcie łezki, pałeczki, laseczki. Obciążenie dopieramy do warunków łowiska (rzeka, jezioro, płytko głęboko itp.) Ja stosuję gramatury od 3-20gram. Przeważnie używam lasek, ponieważ łatwo mogę dopasować się do łowiska po przez regulowanie ciężaru, typu przycinanie pałeczki. Nie lubię się bawić w wiązanie więc gdy mam laskę 20g, a okonie nie reagują kombinuję zmienić ciężar ucinam troszkę pałeczki, zmieniam sposób prowadzenia, na pewno coś się uda. Pałeczki są o wiele lepsze niż łezki. Gdy mamy wiele zaczepów, a ciężarek jest ciągnięty po dnie łezka ulegnie większości zaczepów, lecz pałeczka się prześlizgnie i wyjdzie. Gramaturę ciężarka należy samemu dostosować do głębokości i typu wody. Nie ma reguły, wszystko czego sami się nauczymy, to sprawi nam radość. Zdaniem innych możemy się jedynie sugerować. Pałeczki, możemy kupić w każdym dobrym sklepie wędkarskim liczmy 8gr za sztukę, natomiast na Internecie możemy jeszcze taniej kupić.
Haczyki:
Do bocznego troka używamy haczyków z uszkami. Możemy używać haczyki muchowe, lecz dziś już możemy kupić specjalne haczyki do bocznego troka, nawet już z przyponami. Na haczykach nie powinniśmy w żaden sposób oszczędzać. Haczyk powinien być dobry, mocny najlepiej jakiejś renomowanej firmy. Musimy być przygotowani na to, że zaczep i haczyk zostanie w wodzie. Cena to 5-7zł za paczkę.
Przynęty:
Jak dziś czytamy w gazetach do bocznego troka możemy zawiązać obrotówkę, wobler, twistera, kopytko. Ja używam tylko i wyłącznie twisterów z pojedynczym lub czasami podwójnym ogonkiem. Twistery jakich używam to 2,5cm -5cm, czasami nawet większy, ale przeważnie 4cm. Kolorystyka musimy dobrać do upodobań okonia może być tak, że przez dłuższy czas okoń bierze na jaskrawe przynęty, a już za chwile na ciemne. Powinniśmy mieć bogatą ofertę przynęt w swoim pudełku. Twistery nie są drogie u mnie w sklepie +/- 50gr/1sztuka, lecz lepiej zaopatrzyć się w Internecie kupując cała paczkę, taniej wychodzi niekiedy 20g/1sztk. Większe to koszt do 1zł maksymalnie.
Gdy łowimy tylko małe okonie w pierwszej kolejności zmieniamy na większa przynętę. Ja robię tak gdy łowię okonie na kolor fioletowy z brokatem, zakładam taki sam tylko większy. Warto kombinować, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Polecam kolory: fiolet z brokatem, motor oli, biały, herbata z pieprzem, przezroczysty z niebieskim brokatem, brązowy, brązowy z czarnym brokatem, fiolet itp. To tylko kolory przynęt na jakie ja łowię, oczywiście do swojego łowiska musimy dobrać sami sobie kolory u mnie biorą na te gdzie indziej na inne.
Krętlik:
Krętlik potrójny to rzecz dobra, lecz nie konieczny, ja używam krętlika, rozmiar powinien być jak najmniejszy. To nie drogi wydatek, ale ułatwi nam szybką wymianę ciężarka lub przyponu z przynętą podczas zaczepu. Cena do 30gr/1szt.
Żyłki:
Ja używam żyłek, nie plecionek ponieważ są rozciągliwe lepiej mi się nimi łowi, tańsze i od dziecka zaczynałem na żyłce holować okonie, więc tak zostało. Żyłek głównych używam nie, aż takich cienkich, ponieważ nie ma się co bawić w nitki 0,18mm – 0,22mm takich średnic używam. Natomiast przypony robię z 0,12mm-0,16mm, wszystko zależy gdzie łowię. Żyłka musi być dobra, mocna najlepiej przynajmniej raz na sezon wymienić to jest minimum. Najlepiej jakieś dobrej firmy polecam Stroft. Koszt 12zł/100m
Jak zrobić zestaw:
Przedstawię jak zrobić zestaw bocznego troka. Zestaw będzie z krętlikiem, pałeczką 8g, twisterem żółtym. Żyłka główna 0,18mm, żyłka przyponowa 0,16mm. Zestaw z krętlikiem jest bardzo prosty w montażu. Kilka podstawowych zasad: kiedy przynęta opada dłużej, tym mamy większe szanse na branie, dlatego dobrym trikiem tutaj będzie przedłużanie przyponu. Trzeba kombinować niekiedy nawet do 70cm. Trok z ciężarkiem używam krótszy niż przypon przeważnie 1/3długości przyponu czyli jak przypon 60cm, daję 20cm ciężarek, tutaj też można kombinować niekiedy może sprawdzić się 2/3przyponu różnie to już zależy od wędkarza, natomiast zasada mówi 1/3. To co potrzebujemy:
Do żyłki główniej (0,18mm) dołączamy potrójny krętlik:
Następnie dołączamy ciężarek tak samo jak przypon załużym, że robimy z zasada 1/3, więc długość troka ciężarka będzie 15cm, a przyponu 45cm. Przypon mamy już gotowy, lecz lepiej gdy sami dowiążemy haczyk będziemy mieli większa pewność, że nic nas nie zaskoczy.
Teraz tylko założyć przynętę i łowić.
Teraz przedstawię jak zawiązać zestaw bez krętlika. Zamiast krętlika robimy pętle węzł:
Taki węzeł musi mieć ok. metr w środku rozcinamy, go tak aby do krętlika było (wg. zasady) 1/3 długości więc przy metrze to ok. 33cm, a resztę zostawiamy na przypon, oczywiście długości dobieramy do swoich potrzeb. Tak poprawnie skonstruowany zestaw musi dać nam rezultaty nad wodą.
Ciąg dalszy nastąpi, w najbliższym czasie, a w nim: jak prowadzić zestaw bocznego troka itp.