Boleń na spinning - sposób na bolenia

/ 10 komentarzy / 2 zdjęć


Boleń na spinning - bolenia można złapać na 3 sposoby wędka muchowa , wędka spinningowa i wędka żywcowa zacznijmy od muchowej.

Wędka spinningowa

Błystki boleniowe są to wąskie nieduże wahadłówki malowane na czarno bądź na różne odcienie szarości a także matowe srebrne błystki imitujące uklejki. W spinningu znajdują tez zastosowanie nieduże smukłe woblery różnie prowadzone. Rzuty wykonujemy dalekie , błystkę prowadzimy szybko to znów naśladując zachowanie uklejki w nurcie która to przystaje , to rusza , opada , by za chwilę przyśpieszyć. Do takiego spinning owania będziemy potrzebowali lekkiego , dość sztywnego wędziska . Jego długość należy dobrać według upodobania i własnych możliwości. Kołowrotek oczywiście spinningowy ze 100 m zapasem cienkiej żyłki - 0.20 mm lub 0.25 mm . Nie bójmy się używać cienkich żyłek. Blacha niezbyt duża smukła ale ciężka , utrzymująca się w wodzie na bystrym prądzie o głębokości 60-100 cm pod powierzchnią wody. Rzuty wykonujemy w poprzek nurtu , boleń atakuje zdecydowanie po zacięciu stara się uciekać i wówczas należy popuszczać żyłkę. Bywa że w ostatniej fazie holowania boleń zrywa się do ucieczki i spina z haczyka , warto o tym pamiętać.


Wędka muchowa ze streamerem

Należy do rzadziej stosowanych metod ale niektórzy wędkarze odnoszą tu sukcesy . Streamer zachowujący się w wodzie jak mała rybka potrafi zaintrygować bolenia , typowego wzrokowca . Czy jednak polecać tę metodę tam gdzie rzadko używa się sprzętu muchowego ? Boleń jest mieszkańcem dużych szeroko rozlanych rzek w centrum kraju . Jego stanowisk należy szukać w Wiśle , Narwi , Bugu , Pilicy , Warcie. Chociaż ryby tego gatunku spotyka się także w Dunajcu i Sanie. Dlatego sprzęt muchowy ma tutaj nie mniejsze szanse niż spinning czy żywiec.

Wędka żywcowa

Metoda stosowana także z powodzeniem , sprzęt to niezbyt sztywne wędzisko do akcji B 3-3,5 m Kołowrotek spinningowy lub z ruchomą szpulą ( ale z regulacją hamulca ) z zapasem nie mniejszym niż 100 m żyłki grubości 0.25 - 0.30 mm . Przypon o 0.05mm cieńszy i pojedynczy hak lub kotwiczka ( podwójna ) . Żywca zakładamy za grzbiet i bez obciążenia puszczamy z prądem wody w miejsce żerowania bolenia. Trzeba pamiętac o tym aby żyłkę posmarować smarem lub sylikonem muchowym by nie tonęła na wodzie )

Mam nadzieje że pomoże to złapać wam waszego wymarzonego bolenia

 


3.8
Oceń
(28 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Boleń na spinning - sposób na bolenia - opinie i komentarze

karoltsu1karoltsu1
0
Moje doświadczenia z ciężkimi wahadłówkami nie odnoszą się do bolenia,który atakuje raczej swoje ofiary od spodu,z dołu wody ku górze.Możliwe że jest to specyfika prowadzenia wabika,czy odmienność sytuacji jej stosowania.Chociaż poławiam w podobnych miejscach-Wisła,Warta,Pilica.
(2010-02-27 21:09)
wedkarzwedkarz
0
Fajny artykuł , ja też miałem taka blache ale zaerwałem ;[ , to blachy sa łasnie zeby chodziły pod tafla wody, bo bolenie polują pod tafla wody zazwyczaj. (2010-02-27 21:45)
swistak888swistak888
0
Artykół spoczko ale za dużo wynieść się z niego nie da:P Jeśli chodzi o lowienie boleni na muche to jest to super sprawa. Ale wiadomo jak to z muchówką bywa nie wszędzie da się ją użyć. Spining jest poręczniejszy. Mi sprawdziały się mniejsze predatory mansa szybko prowadzone. Dużo rap złowiełem z przypadku polując na jazie na małe paproszki i niskoschodzące woblery. Co do grubości żyłki zgadzam się nie ma co szaleć. Jedyne co to radze mieć spory jej zapas. Bo pierwszy odjazd bywa ciekawy:D:D:D Często i gęsto zdarzało mi się też łowić bolenie na zbiorniku z opadu. Były to raczej przypadkowe brania a nie zamierzne działanie. Przynętami były zazwyczaj gumy na lekkich główkach i to w JASKRAWYCH kolorach hehe. Bywa i tak;)
Co jak co ale i tak od łowienia bolenia wole sandacze. Pozdrowienia dla ekipy. hej;)
(2010-02-28 22:02)
slawkoslawko
0
Witam wszystkich mam choć małe doświadczenie z BOLENIEM ale mogę się pochwalić w zeszłym roku pod koniec sierpnia wybrałem się na jez. Żywieckie wcześniej oczytałem się na temat tej ryby ponieważ w okolicy której mieszkam tych ryb nie ma.Zakupiłem parę blach ,woblerów i innych gadżetów po paru rzutach na blachę firmy KONGER 7g.zrobioną pod bolenia poczułem silne szarpnięcie mówię wam co to była za walka ok.30min wędka shimano catana 2.40m c.w.10-20g. żyłka 0,18 po paru minutach stwierdziłem że nie dam rady wyholować na brzeg wszedłem do wody i wyciągnąłem ten okaz 80 cm. ponad 5kg. na swoim profilu mam zdjęcie tego okazu.Pozdrawiam piękny artykół. (2010-03-14 11:09)
użytkownik32213użytkownik32213
0
Po okrążeniu miejsca żerowania w znacznej odległości udało mi się parę razy zaskoczyć `rapę` prowadząc białą gumkę (ok 6 cm długości i wadze ok 2 g. ) prowadząc przynętę z prądem , dość szybko , trasą poprzez miejsca poprzednich ataków. I to zadziałało ! Pozdrawiam
(2010-03-14 14:42)
bartillo1bartillo1
0
fajny artykuł podoba mi się
(2010-04-07 20:14)
cisy10cisy10
0
Bardzo dużo boleni bierze od dołu do góry . Jeszcze nie miałem okazji powalczyć z boleniem ale myślę , że na Popradzieteż są niezle okazy . Mój tata złapał bolenia na 40cm ale raczej przypadkiem na mała obrotówke hehe:) pozdrawiam  (2010-05-04 12:16)
Pawel88Pawel88
0
 Ostatnio spinningowałem sobie nad rzeką  pomiędzy Kołem a Koninem i spostrzegłem mocne ataki przy powierzchni . Usilnie zmieniając przynęty próbowałem skłonić rybkę do ataku , efekt marny nic nie złapałem i do tej pory zastanawiam się co to było.     
(2010-06-28 12:36)
chester17chester17
0
Witam fajny artykuł , dobrze i mądrze napisany właśnie zastanawiałem się nad kupnem takiej blachy ;) teraz nie pozostało mi nic innego jak pojechać do wędkarskiego i zakupić kilka takich blach i na rybki ;)
Pozdrawiam
Chester17
(2010-08-30 21:34)
phupawelphupawel
0
Wycieczka dziś na zakupy a jutro nad Wisłę wyciagnąć najwiekszego ;) (2012-07-03 09:34)

skomentuj ten artykuł