Brzana na grunt


Brzana  - to ryba, obfitowały Wisła i Odra, a także wszystkie większe dopływy tych rzek. Wszędzie tam, był bystry nurt, głębokie, czyste i twarde dno rozciągała się kraina brzany. Do dziś funkcjonuje ten termin , choć brzan w polskich rzekach coraz mniej. Coraz rzadziej stają się wędkarskim łupem. Jeszcze 10-15 lat temu wyławiano z Wisły dorodne brzany o wadze 5-6 kg. Dziś jest to już chyba niemożliwe. Gatunek ten z roku na rok karłowacieje. Brzany o wadze 1,5 kg uchodzą za okazy. rybie tej grozi zagłada. A powodem tego są zanieczyszczenia rzek. Brzana jest ogromnie wrażliwa na zanieczyszczenia wody. Coraz mniej jest miejsc, w których ryba ta morze się prawidłowo rozwijać.

Brzana ma ciało wydłużone, wrzecionowate, barwy mosiądzu. Grzbiet ryby jest oliwkowozielony, a płetwy pomarańczowoczerwone. Charakteryzują ją grube, mocne wargi z dwoma parami krótkich wąsików. Jest rybą wszystkożerną poszukującą pokarmu na dnie rzek. Najczęściej osiąga długość 40-50 cm i wagę 2 kg. Wymiar ochronny tej ryby ustalono 35 cm. I trzeba go bezwzględnie przestrzegać. Pamiętajmy, że istnienie tej ryby w polskich rzekach jest zagrożone. Dla ochrony tego gatunku ograniczono również wielkość jedno razowych połowów. Nie wolno łowić więcej niż 4 brzany na dobę. Tarło odbywa się od maja do lipca. Ikra brzany jest trująca. Także mięso tej smacznej ryby w okresie tarła może być toksyczne.

Brzana na grunt prawie zawsze przebywa w silnym nurcie, tuż przy dnie. Żeruje w niewielkich stadach , wolno płynąc pod prąd.


Najskuteczniejszą metodą połowu brzany jest gruntówka bez spławika, z ciężkim ołowiem dennym. Niektórzy wędkarze z powodzeniem łowią brzany także na przepływankę. I w jednym przypadku jak i drugim łowisko trzeba zanęcić.


Brzana to silna, energicznie walcząca ryba. Branie jest gwałtowne, a podczas zacięcia odnosi się wrażenie, że to nie ryba, a zaczep. Podczas holowania ryba stale ucieka do dna. Podczas walki nie pozwala się podnieś w wyższy rejon wody. Nie radzę holować tej ryby na siłę, bo morze się to skończyć zerwaniem przyponu lub złamania szczytówki. Nie należy także spieszyć się z jej doholowaniem. Zbyt pospiesznie holowana brzana tuż pod brzegiem zrywa się do gwałtownego nurkowania i wtedy łatwo ją stracić. Walka z brzaną wymaga opanowania. Niekiedy wyciągnięcie kilogramowej ryby trwa kilkanaście minut. Na kołowrotku niezbędna jest gruba żyłka o średnicy 0,40 mm przypon 0,35 mm. Radze używać dużych mocnych haczyków o rozmiarze 4-6. Najlepszym okresem połowów brzany jest sierpień i wrzesień. Radze wybierać się na brzany w dni ciepłe, ale pochmurne. Bierze nawet podczas deszczu. Mięso tej ryby jest bardzo smaczne,i niezbyt ościste.

 


4
Oceń
(4 głosów)

 

Brzana na grunt - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł