Budowa ciała ryb

/ 2 komentarzy

Budowa ciała ryb
Ogólnie można powiedzieć że kształt ciała ryb wytworzył się w długim procesie rozwojowym dostosowując je do sposobu życia i środowiska , w których to dany gatunek występuje .Na kształt ciała ryb decydujący wpływ mają fizyczne właściwości wody. Jest ona 775 razy gęstsza niż powietrze i stawia 100-krotnie większy opór.Opór ten ułatwia pokonać odpowiedni kształt ciała ryb śliskość ich powierzchni.Optymalny jest kształt aerodynamiczny,torpedowaty.Oprócz tego w procesie rozwojowym wystąpiły inne zmiany przystosowawcze .

Na przykład u szybko poruszających się ryb nie występują na ciele żadne zbyteczne na rośla Pokrywy skrzelowe przylegają ściśle do ciała , oczy wpuszczone są głęboko w oczodoły i nie wystają poza zarys ciała .Nawet parzyste płetwy ,niewykorzystywane w czasie szybkiego pływania są schowane dokładnie wymodelowanych zagłębieniach ciała. Kształt torpedowaty cechuje większość szybkich ryb morskich a z mieszkańców wód słodkich :

pstrąga,łososia,głowacicę jelca i ryby cefalowate.Bogactwo form wód lądowych spowodowało rozwój różnych typów ciała ryb. Może też występować podobny do torpedowaty kształt ciała szczupakowaty lub strzałkowaty W tym typie odmienny jest układ pełen nieparzystych są one przesunięte do tyłu w kierunku płetwy ogonowej wskutek czego część ogonowa tworzy dużą powierzchnię ,która umożliwia będącym bezruchu rybom nagłą błyskawiczną napaść.Taki kształt ciała mają stacjonarne ryby drapieżne które polują atakując z zasadzki Jeśli nie pochwycą ofiary najczęściej nie ścigają ją dalej .Oprócz szczupaka strzałkowaty kształt ciała ma także muławka .Podobny kształt ciała ma też iglicznia.

Najczęściej występuje wrzecionowaty kształt ciała .Spotyka się go u ryb wolnych wód (gatunki pelagiczne),jak nap. leszcz.Podobnie wrzecionowaty jest ciało ryb dennych (gatunki bentoniczne).Ryby bentoniczne mają ,podobnie jak leszcze ,bocznie spłaszczone ciało i jednym bokiem leżą na dnie zbiornika. Wśród ryb słodkowodnych taki kształt ciała występuje tylko u storni i soli. Wysoko wyspecializowany kształtem ciała jest typ węgorzowaty .Węgorz ma istotnie różny od klasycznego u ryb kształt i przypomina raczej węża .W budowie ciała ryb wyróżnia się głowę , tułów i ogon. Uryb chrzęstno szkieletowych głowa jest ograniczona przez przedni brzeg pierwszej szczelinie skrzeli, u ryb kostnoszkieletowych przez tylny brzeg pokrywy skrzelowej.Z przodu głowy znajduje się otwórgębowy.Oczy są bez powiek ,a i ch wielkość częściowo określona przez sposób życia ryby.Na głowie znajdują się pojedyńcze pory linii bocznej,które u większości ryb występują dalej wzdłuż boków,aż po ogon .

Tułów ryb kończy się otworem odbytowym w miejscu gdzie zaczyna się ogon.Na tułowiu ryb znajdują się parzyste płetwy piersiowe i brzuszne jak i nieparzyste płetwy grzbietowa i odbytowa.Ogólnie sądzi się że płetwy parzyste stanowią narząd lokomocji ryb, podobnie jak wiosło w łodzi lub nogi u człowieka.Jest to pojęcie fałszywe Płetwy parzyste służą raczej do sterowania a właściwy napęd ryb stanowi koniec ciała z płetwą ogonową.Także płetwy nie parzyste pełnią tylko funkcję pomocniczą Wstanie spoczynku płetwy parzyste utrzymują rybę w pozycji poziomej Podczas pływania służą jako ster wysokościowy do zachowania pozycji poziomej i umożliwiają unoszenie się i opadanie.Płetwy grzbietowe i brzuszne używane są przy zwrotach ,pomagają przy zanurzaniu się ,wynurzaniu i kierują prąd wody na płetwę ogonową Na przykład łosoś ,lipień sielawa i sum karłowaty mają jeszcze dodatkowo płetwę tłuszczową umieszczoną między płetwą grzbietową i ogonową.

Za otworem odbytowym zaczyna się ogon ryby Zazwyczaj jest on zakończony silną płetwą ogonową .U większości ryb płetwa ogonowa występuje na zewnątrz w przybliżeniu symetrycznie (płetwa homocerkiczna).Wewnętrzna budowa ciała nie jest jednak symetryczna ,gdyż kręgi na końcu kręgosłupa u nasady płetwy ogonowej kierują się do góry .U większości ryb występuje homocerkiczna płetwa ogonowa z symetrycznymi płatami płetfowymi.U takich gatunków jest pstrąg homocerkiczna płetwa ogonowa kończy się prosto przebiegającym brzegiem.Płetwę symetryczną na zewnątrz i do wewnątrz(płetwa dificeryczna)mają minogi.

U jesiotrów płetwa ogonowa jest asymetryczna(heterocerkiczna), gdyż kręgosłup przebiega do górnego płata płetwy ogonowej. Rozmieszczenie długości i kształtu płetw są istotnymi cechami różnicowymi w systematyce ryb. Kształt ciała rozmieszczenie płetw są istotnymi cechami różnicowymi w systematyce ryb Kształt ciała i rozmieszczenie płetw wywierają wpływ na sposób i szczybość pływania .Pomimo tak różnie ukształtowanego tułowia i płetw i ich różnego rozmieszczenia rozróżnia się dwa podstawowe sposoby pływania . Ciało ryb pokryte jest łuskami Łuski są cienkimi do jednej czwartej osadzonymi w skórze płytkami kostnymi .Wolne powierzchnie łusek zachodzą na siebie dachówkowato do tego stopnia,że widoczne jest tylko ich tylnia ćwiartka.Ułuszczenie ryb spełnia trochę podobną rolę ochronną jak kolczuga u rdniowiecznych rycerzy. Chroni mianowicie skórę przed zranieniami,nie ograniczając swobody ruchów ani czynności skóry.

 


4.8
Oceń
(8 głosów)

 

Budowa ciała ryb - opinie i komentarze

kostekmarkostekmar
0
Bardzo ciekawy materiał. O niektórych rzeczach dopiero co się dowiedziałem. Dzięki za zgłębienie mojej wiedzy. (2009-08-01 08:58)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-20 18:10)

skomentuj ten artykuł