Budowa 'slipów' na Pojezierzu Brodnickim

/ 3 komentarzy

W powiecie brodnickim znajduje się 48 jezior, które użytkuje Okręg PZW Toruń, niestety, większość z nich jest całkowicie, lub prawie niedostępna dla wędkarzy chcących wędkować z własnych środków pływających, ponieważ brakuje odpowiednich miejsc do wodowania łodzi, pozostaje jedynie możliwość wodowania w nielicznych miejscach, gdzie ukształtowanie brzegu pozwala na w miarę bezpieczne opuszczenie łodzi na wodę, lub skorzystanie ze sprzętu pływającego z kilku istniejących na Pojezierzu Brodnickim wypożyczalni, ale i tak większość wędkarzy zmuszona jest szukać alternatywnych rozwiązań takich, jak wędkowanie z brzegu i z pomostów. 

Większość tych jezior położona jest wśród lasów i mimo przepięknych i malowniczych widoków, z których znane jest nasze Pojezierze, jest to czynnik ( o ironio ) w pewnym stopniu utrudniający amatorom moczenia kija swobodne oddawanie się swoim pasjom, dlatego też decydują się na budowanie często prowizorycznych pomostów, pomościków i kładek, które powstają jak grzyby po deszczu, szpecąc brzegi jezior, najczęściej nielegalne, bez stosownych zezwoleń. Istnieje też sporo pomostów wybudowanych legalnie, te są dużo bardziej estetyczne i przynajmniej nie straszą ohydnym wyglądem, lecz za takie pomosty pobierana jest przez użytkownika wód , w tym przypadku przez Okręg PZW w Toruniu - opłata z tytułu zakrycia określonej powierzchni wody i ingerencję w stan równowagi ichtiofauny, jednak spora część wędkujących unika wszelkich takich dodatkowych wydatków. Brodniccy wędkarze często dotkliwie odczuwają utrudniony dostęp do swobodnego wędkowania na wodach, za które zresztą płacą całkiem niemałe pieniądze z tytułu składek członkowskich i pozwoleń, zrodziła się więc myśl, aby podjąć działania w celu wybudowania chociaż kilku pochylni do wodowania łodzi ( tzw. slipy ). 

Pomysł ten poparł nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica, p. Henryk Kapusta, mając na uwadze fakt, że gdzie istnieją dzikie niekontrolowane, w większości przypadków usytuowane na terenie Lasów Państwowych miejsca na wodowanie, bądź na cumowanie łodzi, tam są masowo pozostawiane śmieci. Jest duża szansa na to, że na terenie zorganizowanych slipów, jak i w najbliższym otoczeniu uda się w znacznym stopniu zmniejszyć zjawisko zaśmiecania, gdyż łatwo będzie takie miejsca poddać kontroli, a tym samym w pewnym stopniu zminimalizować porzucanie śmieci gdzie popadnie. W rozmowie z nadleśniczym padły wstępnie 3 propozycje, co do lokalizacji slipów. 

Pierwszy z nich już powstał w południowej części jez. Sosno,na terenie byłej rybaczówki tuż przy szosie Zbiczno - Najmowo, a zorganizowaniem i realizacją tego zajął się kol. Grzegorz Kalisz. Dzięki przychylności wójta, p. Wojciecha Rakowskiego - Urząd Gminy Zbiczno pokrył koszty budowy slipu, a prace przy użyciu sprzętu ciężkiego wykonali pracownicy Zakładu Usług Komunalnych ze Zbiczna, a także wędkarze: Grzegorz Kalisz, Zdzisław Dulski i Jerzy Dębowski. Następne dwa slipy mają powstać w obrębie jez. Bachotek: jeden w południowej części, w pobliżu szosy Brodnica - Olsztyn, obok jazu, drugi obok mostku w pobliżu pomnika stojącego na miejscu licznych egzekucji i spalenia zwłok kilkuset Polaków zamordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej, do ich wybudowania potrzebne są jednak płyty betonowe do zabezpieczenia nabrzeża przed rozjeżdżaniem kołami samochodów, Rejon PZW Brodnica nie dysponuje środkami finansowymi na ich zakup, ale być może któreś z istniejących w powiecie przedsiębiorstw posiada takie płyty i zechce je przekazać nieodpłatnie ? Prosimy wtedy o kontakt na nr tel. 

56 49 311 11 - Siedziba Koła Miejskiego PZW

604 591 422 - Lech Sadowski - prezes KM PZW

660 631 590 - Grzegorz Kalisz - członek zarządu KM PZW

600 696 444 - Jerzy Fijołek - Przewodniczący Rady Rejonuw/w artykuł został nadesłany przez kol. - Jerzego Fijołka – Przewodniczącego Rady Rejonu PZW. Brodnica


 


5
Oceń
(12 głosów)

 

Budowa 'slipów' na Pojezierzu Brodnickim - opinie i komentarze

MarczakMarczak
0
Wspaniała inicjatywa. (2015-07-22 20:42)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
jedni chcą coś zrobić, inni tylko .... szkoda słów. Ważne że koledze się to udało. Ja jeszcze muszę powalczyć z wiatrakami... (2015-07-22 20:57)
piotr48piotr48
0
brawo za inicjatywę , natomiast kto zainteresuje się problemem zwodzonych pomostów wędkarskich które powstają nagminnie i uniemożliwiają innym wędkarzom korzystanie z wody dotyczy to zwłaszcza jezior do 20ha (2015-07-24 17:30)

skomentuj ten artykuł