Buszująca w trzcinach


Cześć, dzisiaj powiem wam kilka słów o wzdrędze.

Wzdręga to stworzenie wyjątkowo ciepłolubne. Lubi wody płytkie, wolno płynące lub stojące, przezroczyste i dobrze nagrzane. Spotkać ją można w przybrzeżnych strefach spokojnych zakoli nizinnych rzek, w starorzeczach, kanałach, płytkich zarośniętych zatokach jezior, w stawach, gliniankach, a nawet w słonawych zatokach morskich zalewów. Dla wzdręgi ważne jest bowiem tylko jedno- żeby było bogato w podwodną roślinność.

Co jada wzdręga? Jedni twierdzą, że jest to rybka na wskroś roślinożerna, drudzy- że w jej meny przeważa drobna fauna denna.prawda zapewne leży pośrodku. Schyłek lata to dla niej czas larw ochotkowatych, małży groszkówki i mszyc.to właśni mszyce sprawiają, że nasze bohaterki spędzają teraz na buszowaniu wśród korytarzy i oczek trzcinowych. Mszyce siedzią bowiem na liściach tych roślin.

Wzdręgi z brzegu-łowimy z reguły albo w pół wody, albo z powierzchni.Idealnym rozwiązaniem wydaje się być klasyczny 5-6m bat. J delikatny zestaw żyłka główna 0.10, przypon 0.08. Spławik równie "niepozorny" taki o wyporności 0,5-1.0 gr. Smukły na wody stojące, lekko wybrzuszony na płynące.

Na co łowić wzdręgi- Na to teoretyczne pytanie tyle jest odpowiedzi, ilu wędkarzy. Są tacy, którzy używają tylko czerwonych robaków, białych, pęczaku, ciast z kaszy manny, z mąkipszennej lub kukurydzianej lub po prostu pasty z chleba. Wybór należy do was.


Myślę że ten wpis będzie pomocny dla początkujących,i tych co dopiero zaczynają przygodę z wzdręgami. Połamania.

 


4
Oceń
(5 głosów)

 

Buszująca w trzcinach - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł