Chruścik-dobra przynęta

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Chruścik (Trichoptera)
Co to jest chruścik? Pochodzi z rzędu owadów wodnych. Osobniki tego gatunku nie osiągają wielkich rozmiarów (od 2 mm do 4-5 cm). Charakterystyczną cechą dorosłych owadów są włoski na skrzydłach, natomiast larwy mają wyraźne odnóża analne zakończone pazurkiem. Postacie dorosłe są to aktywnie latające owady, przypominające nocne motyle. Larwy osiągają wielkość od 2 do 40 mm. Mieszkają one nawet w sześciocentymetrowych "domkach" (kokonach). Nas bardziej interesują larwy, które z powodzeniem są wykorzystywane w wędkarstwie spławikowym i gruntowym, w rzece. Larwy do tworzenia swoich "mieszkań" używają różnych części roślin wodnych, nasion, ziarenek piasku, kamyków lub muszli mięczaków.
Chruściki są zakładane na haczyk, zwykle niewielkich rozmiarów. Zakłada się je tak jak białe robaki.
Z powodzeniem są wykorzystywane do połowu rzecznych ryb, takich jak np. płoć, leszcz, świnka, a nawet okoń.


Pijawka (Hirudinea)
Jest to podgromada zwierząt z typu pierścienic (typ zwierząt bezkręgowych o wydłużonym ciele złożonym z szeregu pierścieni). Pijawki mogą być wyposażone w jedną lub w dwie przyssawki. Są to zwierzęta żyjące w wodzie, a więc są pokarmem dla ryb i można na nie łowić. Pijawki prowadzą pasożytniczy lub drapieżny tryb życia. Można je spotkać w każdym rodzaju wód w Polsce - zaczynając od rzek, a kończąc na jeziorach i stawach. Nie występują w morzach. Zazwyczaj można je spotkać pod kamieniami, w płytkiej, wolno płynącej wodzie. Stwierdzono, że na obszarze Polski może żyć, aż 44 gatunki pijawek.
Założenie pijawki na haczyk nie jest łatwe. Musimy uważać, żeby się do nas nie przyssała. Zakłada się ją wieloma sposobami.
Ta przynęta jest wykorzystywana z powodzeniem do połowu płoci, linów, czasami karpi i karasi.

 


4.8
Oceń
(6 głosów)

 

Chruścik-dobra przynęta - opinie i komentarze

matip52matip52
0
Ja ostatnio (albo raczej kilka tygodni temu ;)) zrobiłem test. Na haczyk nr 18 założyłem dorosłego chruścika i świetnie brały ukleje i małe płotki. Te pierwsze zrobiłem w zalewie octowej, mmm, pyszotka :) ***** dla Ciebie Kamilu, pozdrawiam (2013-06-28 14:27)

skomentuj ten artykuł