Ciężarki domowym sposobem

/ 3 komentarzy

Bardzo łatwo wykonać go samodzielnie. Jako formy używa się zwyczajnej łyżki stołowej, najlepiej srebrnej lub wykonanej z tzw. plateru. W łyżce wierci się dwa otworki, w które przed napełnieniem formy roztopionym ołowiem wkłada się lity fragment okrągłej łodygi trawy, a najlepiej patyczek odszczypany ze starego bambusowego wędziska. Nadają się też do wykonania kanalika na żyłkę zwyczajne wykałaczki. Gorący ołów zwęgla powierzchnię drewna i patyczek można bez trudu wyjąć.
Ołów można wytopić w każdym naczyniu, a nawet w puszce po piwie. Ja jednak kupiłem standardowy, aluminiowy tygielek do parzenia kawy, który spisuje się znakomicie już od lat - zarówno do ołowiu, jak i do cyny.
Łyżkę poziomuję na sztywno w imadle, podkładam coś, co chroni blat stołu przed wypaleniem dziur przez skapujący ołów, wkładam kanalikowe drewienko i wlewam ostrożnie ołów roztopiony nad gazem. Odczekuję kilkanaście sekund, odkręcam łyżkę i wrzucam ją do garnka z zimną wodą.
Wyciągam patyczek. Otworki zaokrąglam, aby krawędzie kanału nie przecinały żyłki i wrzucam ciężarek do pudełka z grunciarskim wyposażeniem.

 


4.1
Oceń
(15 głosów)

 

Ciężarki domowym sposobem - opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Pomysł ciekawy*****. Zastanawiam się czy nie udało by się w powstały przy zalewaniu otwor wcisnąć rurki igielitowej dla większego zabezpieczenia żyłki. (2011-03-09 09:36)
witiakwicol1witiakwicol1
0
Ja zrobiłem sobie kilka kamiennych i w tym sezonie będę próbował na nie rzucać i tu widzę że nie tylko mi chodzą po głowie różne pomysły z ciężarkami.Uważam że pomysł doby i tak jak poprzednik pisze trzeba by było coś do środka wkomponować dla zabezpieczenia żyłki i myślę że w czasie odlewania mosiężny drut a potem wkleić rurkę.Pozdrawiam.
(2011-03-10 08:58)
adams2adams2
0
Są bardzo dobre na silny prąd.Dostałem kilka sztuk(parę lat temu)od pewnego górnika.Do tego typu ciężarków musimy stosować odpowiedni sprzęt(żyłka,kij,kołowrotek). (2011-03-31 07:38)

skomentuj ten artykuł