Ciężkie główki do wirówek

/ 7 komentarzy / 6 zdjęć


Ciężkie główki z agrafką do wirówek.
W większości opisów sztucznych przynęt spinningowych wiele miejsca zajmują różnego rodzaju gumki jak twistery i rippery. Wędkarze nie stronią też od woblerów, jak i chyba wracających ostatnio do coraz większych łask wahadłówek.
Znajdziemy też wielu amatorów wirówek i właśnie pewnej ich modyfikacji, a raczej dostosowaniu do późnojesiennego wędkowania chcę poświęcić trochę więcej czasu.
Niezbędnym elementem do głębokiego prowadzenia naszej przynęty, w poszukiwaniu drapieżnika, który przemieszcza się przed zimą w coraz głębsze partie wody, będzie cynowa lub ołowiana tzw. "rybia główka". Zapinana jest ona przed przynętą, na nierdzewnej agrafce. Konstrukcja główki umożliwia szybką wymianę przynęty poprzez wysunięcie sprężystego końca agrafki z otworu główki, a także zabezpiecza zestaw przed skręcaniem żyłki, w wyniku zastosowania niecentrycznie położonego otworu w górnej części główki.
Specjaliści samodzielnie wyrabiający wirówki dobrze wiedzą, że najlepszym materiałem na agrafkę jest nierdzewny drut dentystyczny dental o średnicy około 0,6-0,7mm. Samą główkę możemy wykonać poprzez obróbkę plastyczną kawałka ołowiu lub też jego odlewanie. W jednym i drugim przypadku dobrze jest oczywiście wykonać formę na bazie oryginału, w pierwszym przypadku w twardym drewnie, w drugim w gipsie. Sam otwór najwygodniej jest wykonać poprzez rozwiercenie malutkim wiertłem i ewentualne wykończenie pilnikiem iglakiem.
Jeżeli mamy wykonaną główkę przystępujemy do skręcenia agrafki wg poniższej kolejności.
1. Odcinamy około 20cm odcinek drutu i wykonujemy oczko z jednej strony (1).
2. Nakładamy na odmierzony odcinek ołowianą główkę (2)
3. Od wykonanego oczka odmierzamy około 5-8cm odcinek i wykonujemy drugie oczko (3), do które będziemy podpinać przynętę. Ważne jest aby jego średnica była większa od wysokości otworu w główce. Zapobiegnie to wypadaniu główki w kierunku przynęty.
4. Nasuwamy główkę na oba końce drutu przy wykonanym oczku i odmierzamy długość drutu na szerokość główki. Zostawiamy lekki zapas, który będzie zaczepem (4) zabezpieczającym przesuwanie się główki w kierunki żyłki.
5. Nadajemy odpowiedni kąt wykonanemu odcinkowi i zaczepowi (4). Wysokość zaczepu powinna być mniejsza od wysokości otworyu w głowce. Jednocześnie sprężysty drut z chwilą nasunięcia główki w kierunku oczka nr 2 powinien zabezpieczyć główkę przed samodzielnym przesuwaniem się.
6. Chcąc sobie zabezpieczyć możliwość wymiany przynęty zadbajmy aby odcinek szerokości główki (2) był mniejszy do wolego odcinka (5).


Poniżej przedstawiam w celu uzupełnienia materiału i zachęcenie do stosowania tych atrakcyjnych i skutecznych przynęt adresy stron ze wzorami i szczegółowymi opisami główek dociążających do wirówek różnych firm.

http://bit.ly/uYC1w6 - ABU Morrum spinner

http://bit.ly/tpzPKz - polska strona meppsa, mepps.pl

http://bit.ly/tyc9I6 - obrotówki z pilotem

http://bit.ly/sAtxpj - obrotówki Gepard

http://bit.ly/s7zBnt - główki Jaxon Select Esox

http://bit.ly/rUmEkw - główka dociążająca

Zdjęcia 2-5 pozyskano z materiałów zawartych w powyższych linkach.

 


4.2
Oceń
(38 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Ciężkie główki do wirówek - opinie i komentarze

kabankaban
0
Na zbiornikach zamkniętych rzecz warta uwagi-polecam młodym fascynatom spinningu.
(2011-11-30 16:47)
TomekooTomekoo
0
Ciekawostka:)fajny artykuł piontal ode mnie:) (2011-11-30 22:43)
spinfishspinfish
0
Mam kilka meppsow lusox z takimi główkami i sam robiłem takie "rybie głowy" o różnej gramaturze do innych błystek -przy pomocy takich główek można małą błystką obławiać głębokie partie wody i jest skuteczna jak łowimy z opadu.Za przypomnienie i tekst ***** pozdrawim  (2011-12-01 06:28)
gufozordgufozord
0
piąteczka :) (2012-02-07 19:22)
JOPEK1971JOPEK1971
0
Kiedyś takie obrotówki podrabiał Dewar,bardzo fajnie brały na nie duże okonie. (2012-03-23 19:19)
użytkownik102837użytkownik102837
0
fajny oryginalny artykuł oczywiście 5 (2012-04-30 21:21)
Tre-borTre-bor
0
Mam kilka takich główek zarówno z grafitti rybiej głowy i bez ale jeszcze nic na nie nie złapałem. Do głębokiego obławiania wirówką są idealne. (2012-08-08 14:52)

skomentuj ten artykuł