Circle hooks - najbezpieczniejsze haki na karpia

/ 2 komentarzy

Jednym z elementów decydujących o powodzeniu połowów typu „złap i wypuść” jest stosowanie odpowiedniego sprzętu, który pozwala bezpiecznie wypuszczać ryby. W przypadku ryb z rodziny karpiowatych ze względu na zęby gardłowe oraz specyficzny sposób pobierania pokarmu kluczowe znaczenie ma kształt haczyka. Polscy ichtiolodzy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego - dr Tomasz Czarkowski oraz dr Andrzej Kapusta przeprowadzili badanie naukowe, które właśnie zostało opublikowane w branżowym piśmie Fisheries Research, w którym przeanalizowali wpływ kształtu haczyka na dobrostan uwalnianych ryb karpiowatych.

W badaniu analizowano trzy typy haczyków - tradycyjne, typu J-hook z zadziorami, J-hook bez zadziorów oraz haczyki okrągłe - tzw. circle hook. W trakcie badania złowiono 1066 ryb należących do ośmiu rodzimych gatunków ryb karpiowatych. Warto podkreślić, że rodzaj haczyka nie miał istotnego wpływu na szybkość łowienia oraz wielkość łowionych ryb. Natomiast wpłynął na skuteczność usuwania haczyka, która była najlepsza w przypadku haczyków okrągłych (45,6%), a najgorsza dla haczyków bezzadziorowych (63,7%). Również czas odhaczania był powiązany z kształtem haka. Najdłuższy czas odhaczania zanotowano dla ryb złowionych na haku typu J-hook z zadziorami. Co ciekawe miejsca zacięcia ryby nie różniły się istotnie u ryb złowionych na haczyki typu J, natomiast różniły się znacznie od haczyków circle-hook. Okrągłe haki były zasysane znacznie płycej niż typu J co powodowało znacznie mniejsze uszkodzenia tkanek i krwawienie. A w konsekwencji najmniej zaburzone odruchy wykazywały ryby złowione na okrągłe haczyki.

Zatem jeśli wybieracie się na ryby karpiowane bez ochoty na ich zabieranie z łowiska warto wyposażyć się w haki typu circle-hook. Jak dowiadujemy się z powyższego badania tego typu haki są znacznie bezpieczniejsze dla łowionych ryb dzięki czemu mamy większe szanse spotkać złowiony przez nas okaz w przyszłości.

Chcielibyśmy z tej okazji dodać od Redakcji, że z prawdziwą przyjemnością publikujemy jako pierwsi w Polsce wyniki badań Pana dr. Czarkowskiego. Pan doktor obiecał przesyłać nam wyniki kolejnych swoich prac, które z pewnością będziemy publikować. Was zaś możemy zaprosić do zadawania pytań z zakresu ichtiologii. Najciekawsze przekażemy autorowi badania z prośbą o nadesłanie odpowiedzi, którą oczywiście opublikujemy.

 


5
Oceń
(4 głosów)

 

Circle hooks - najbezpieczniejsze haki na karpia - opinie i komentarze

Jakub WośJakub Woś
+1
złap i wypuść? no litości. Łapią to rybacy, wędkarze łowią. Złów i wypuść jeśli już (2022-06-10 22:11)
amur tvamur tv
+3
Spoko że prosicie o pytanie ale zamist dodawać nowe posty lepiej naprawić opłakany stan techniczny tego portalu od 1 miesiąca jest problem prawie że wszystkim działa żle lub nie poprawnie a o zalogowaniu się na własne konto można zapomnieć  (2022-06-13 08:58)

skomentuj ten artykuł