Coroczne sprzątanie brzegów Wisły w Wyszogrodzie

/ 5 komentarzy / 22 zdjęć


Jak co roku ,w miesiącu kwietniu wędkarze z Koła SUM 54 sprzątają swoją ,,kochaną,, rzekę Wisłę . W roku bieżącym do akcji organizowanej przez wyszogrodzkie Koło PZW włączyli się ,, reaktywowani ,, niedawno harcerze z miejscowych szkół, z czego naprawdę jesteśmy bardzo zadowoleni , gdyż okazuje się ,że mamy także i wspaniałą młodzież ,która chętnie , bezinteresownie pomaga , a przecież w sobotnie popołudnie na pewno jest wiele ciekawszych rzeczy , które można robić mając naście lat niż sprzątać po kimś śmieci , za co jeszcze większy dla nich ,,szacun ,, .

W sobotnie popołudnie grupa ponad 80 osób (w tym 42 harcerzy wraz z opiekunami )spotkała się na bulwarze nad Wisłą . Wszyscy podzieli się na dwie grupy , harcerze uprzątali nabrzeże w okolicach dawnego ,, starego,, mostu , nowy bulwar oraz teren przy nowym moście , zaś wędkarze udali się na ,, główki ,, na Chmielewo skąd wszystko było przewożone łodzią na bulwar.

Tegoroczne ,, plony śmieciowe ,, przerosły oczekiwania wszystkich i były trzykrotnie większe niż w roku ubiegłym , zebraliśmy około 210 worków ( średnio 100l każdy ) z przeróżnymi odpadami , jednak należy podkreślić ,że znaczna część tych śmieci pochodzi , niestety od wędkarzy , którzy nie szanują tego co w zasadzie jest ich dobrem, dlatego zwróciliśmy się do kolegów z PSR o wyciąganie surowych konsekwencji w postaci mandatów dla ,,śmieciarzy ,, wędkarskich.

Niestety jeszcze wiele wody w Wiśle musi upłynąć aby zmieniła się nasza mentalność i nawyki , abyśmy mogli choć w jakiejś części poczuć się ,, europejczykami ,, , choć postawa tych młodych ludzi biorących udział w naszej akcji jest bardzo budująca i wróży dobrze na przyszłość .

Na zakończenie jako organizator zaprosiliśmy wszystkich na wspólne ognisko z kiełbaskami , a młodzież otrzymała dodatkowo słodycze.

Reasumując chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować druhnom Karolinie i Oli oraz druhowi Grzegorzowi i wszystkim harcerzom oraz wędkarzom ,którzy przyjęli nasze zaproszenie i wzięli udział w tym sprzątaniu za okazaną pomoc , za którą jesteśmy wdzięczni , a przy okazji naszego wspólnego spotkania już rodzą się kolejne pomysły wspólnych inicjatyw , naprawdę ciekawych , przecież niedługo będziemy mieli pływającą przystań i teren przy niej w Wyszogrodzie , a to doskonałe miejsce wypadowe na rajdy szlakami Wisły ,w organizacji których Koło chętnie pomoże .

 


4.4
Oceń
(16 głosów)

 

Coroczne sprzątanie brzegów Wisły w Wyszogrodzie - opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Tak trzeba trzymać. Musi być grupa zapaleńców, która jest w stanie zmobilizować ludzi w różnym wieku do pracy na rzecz środowiska. Małymi kroczkami, ale zawsze do przodu. Gratulacje dla organizatorów i wszystkich uczestników przedsięwzięcia. (2011-04-17 11:18)
kostekmarkostekmar
0
Gratuluję kolegom wytrwałości w dbaniu o łowiska. Zbieranie po kimś smieci nie jest czymś przyjemnym, ale takie niestety mamy społeczeństwo. U nas w okręgu też sa takie akcje zapaleńców i miłośników wód. Pozdrawiam. (2011-04-17 11:44)
ProfesorProfesor
0
Niestety człowiek to taka "bestia" że jak nie poczuje "po kieszeni" to się nie nauczy(mowa o starszych) a młodych trzeba edukować stąd mój pomysł na harcerzy. Pozdrawiam wszystkich
(2011-04-17 14:52)
LABEOLABEO
0
Często jestem na Drwałach za Wyszogrodem zawsze wraz z kompanami wypraw mamy w aucie worki na śmieci i po skończonym wędkowaniu zawsze zbieramy śmieci z łowiska[nie tylko swoje].W drodze powrotnej zawsze zostawialiśmy je na wysypisku znajdującym się na drodze dojazdowej do Drwał,ale ostatnio wysypisko zostało zamknięte i śmieci wyrzucamy do śmietników osiedlowych.Chciałbym zachęcić do takiego postępowania ,bo inni wędkarze widząc jak sprzątamy na koniec łowienia zastanowią się choć trochę wyrzucając kolejną torebkę po zanęcie czy puszkę po kukurydze bądż piwie,a porządek na łowisku świadczy o nas samych.Miło wędkuje się bez śmieci na łowisku ,a PSR powinna surowo karać brudasów .
(2011-06-10 08:44)
pawel75pawel75
0
Gratuluję udanej akcji, tylko... co z tego, jak ciągle nad brzegami znajdujemy mnóstwo puszek, opakowań po przynętach itp... Są ludzie dla których sprzątanie po sobie to chyba katorżnicza praca.... to polska właśnie... nie moje to pod nogi, byle w domu miał baran czyściutko....
(2011-06-19 10:24)

skomentuj ten artykuł