Zaloguj się do konta

Coś dla początkujących II-rozróżniamy gatunki ryb

Zgodnie z obietnicą II część ułatwiająca rozróżnienie poszczególnych gatunków ryb- dziś jelec i certa.

Jelec osiąga do 35 cm długości i 250 g masy ciała. Ciało wysmukłe, silnie bocznie spłaszczone. Pysk zwykle zaostrzony, otwór gębowy najczęściej zwrócony ku dołowi. Grzbiet barwy czarnoniebieskiej z metalicznym połyskiem, boki i spód ciała białożółtawe o słabym połysku. Płetwy na ogół blade, żółtawe lub lekko pomarańczowe, tylko płetwa grzbietowa i ogonowa są zwykle intensywniej zabarwione, wymiar ochronny do 15cm.


Certa długość do 50 cm (zazwyczaj 30–40 cm). Ciało wydłużone, mocno bocznie spłaszczone, na brzuchu pozbawiony łusek kil, na grzbiecie przed płetwą grzbietową również pozbawiony łusek rowek. Otwór gębowy miękki, o grubych wargach, brzuszny położony w dolnej części wystającego pyska. Płetwa ogonowa głęboko wcięta, jej górny płat jest dłuższy niż dolny. Grzbiet szarawoniebieski, boki srebrzyste, brzuch biały, tęczówka szarobrązowa. płetwy parzyste i odbytowa żółtawe lub czerwonawe. W okresie tarła grzbiet i boki stają się prawie czarne, a spód ciała pomarańczowy lub żółty. U samców występuje wysypka tarłowa, wymiar ochronny do 30cm, okres ochronny w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia od 01 września do 30 listopada, w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych rzekach od 01 stycznia do 30 czerwca.

Opinie (2)

mirekjanuszko

Tak jak już pisałem 5 ! za pomysł .jeżeli miałbym coś dodać to powinna jeszcze być uwaga o okresie i wymiarze ochronnym tych rybek.Dla młodych adeptów wędkarstwa; jak znalazł" [2011-02-22 15:40]

troc

Słusznie, dzięki za uwagę- już naniosłem poprawki. [2011-03-01 19:36]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej