Coś dla początkujących III-różnice w gatunkach

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Masz problem z odróżnieniem leszcza, krąpia, rozpióra? To artykulik dla Ciebie.....
Warto nauczyć się rozróżniać te rybki gdyż pomyłka może nas kosztować w przypadku kontroli- rozpiór wymiar ochronny do 25 cm.


Leszcz
Ciało silnie wygrzbiecone, bocznie również silnie ścieśnione o tępym pysku i prawie dolnym otworze gębowym. Łuski duże. 50-57 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 12, a odbytowa z 23 - 28 promieniami. Płetwy piersiowe sięgają do nasady płetw brzusznych. Zęby gardłowe jednorzędowe, 5-5. Grzbiet w kolorze od ołowianego do czarniawego, zazwyczaj zielonawo połyskujący. Boki jaśniejsze, metalicznie lśniące. Brzuch białawy o perłowym połysku. U starszych osobników jest on zwykle złocisty. Płetwy nieparzyste ciemnoszare; parzyste szaroniebieskie lub czarne.

Krąp
Ciało mocno wygrzbiecone, bocznie silnie ścieśnione o tępym pysku i częściowo dolnym otworze gębowym. Wzdłuż linii bocznej 44 do 50 łusek. W płetwie grzbietowej 11, w odbytowej 19-23 promieni. Płetwy piersiowe nie sięgają do nasady płetw brzusznych. Zęby gardłowe dwurzędowe, 1 (2,3). 2 (3.2). Grzbiet zielonoszary do zielonoczarnego; boki jaśniejsze. Strona brzuszna biaława do czerwonawej, srebrzyście lśniąca. Płetwy ciemnoszare. Nasada płetw piersiowych i brzusznych rdzawo-różowa lub czerwona.

Rozpiór
Ciało wygrzbiecone i ścieśnione bocznie. Pysk spiczasty, otwór gębowy skierowany skośnie ku górze. Głowa mała o niemal prostym profilu czoła i wysklepionym karku. Łuski małe, 66-73 wzdłuż linii. Płetwa grzbietowa wąska i wysoka, z 11-12 promieniami. W płetwie odbytowej jest ich 36-47. Dolny płat płetwy ogonowej wydłużony. Zęby gardłowe jednorzędowe, 5-5. Wierzch głowy oraz grzbiet ciemne, z brązowym, zielonym lub niebieskim połyskiem. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące, wpadające w żółtawą lub czerwonawą tonację. Brzuch biały. Płetwy nieparzyste białawe z ciemną krawędzią; parzyste żółtawe.

 


4.3
Oceń
(21 głosów)

 

Coś dla początkujących III-różnice w gatunkach - opinie i komentarze

roczeslaroczesla
0
Przydatne i pouczające Ja bym dodał początkującym - Nie Wiesz na 100% jaką złowiłeś to pytaj starszych wędkarzy.   Też nie zawsze będą mieli niektórzy racje :)
(2011-02-20 21:05)
troctroc
+1
Wątpliwości niestety zawsze pozostaną tym bardziej że niektóre gatunki mieszają się.
(2011-02-20 21:08)

skomentuj ten artykuł