Czerwone robaki c.d.

/ 4 komentarzy

W związku z zainteresowaniem się kolegów o sposobie przetrzymywania czerwonych robaków /gnojaków/, informuje, że całorocznej hodowli nigdy nie prowadziłem. Mój sprawdzony sposób to okres od listopada do marca. Dodatkowo mogę powiedzieć, że na dłuższą metę, potrzebny byłby większy pojemnik np. drewniana skrzynia. Wieko musi być szczelne, lecz z otworami - dostęp powietrza - gdyż robaki "uciekają".

Ponadto dno powinno przepuszczać wodę, w wyniku przerabiania przez robaki zgnilizny, tworzy się ciecz. Nadto robaki należy dokarmiać: resztki owoców, odpady zielone z kuchni, opadłe liście z drzew. Sposób bardziej prosty na pozyskanie tych robaków, to przykrycie trawnika kawałkiem gumoleum - najlepiej w zacienionym miejscu. W tym przypadku, należy tą pułapkę zabezpieczyć przed ptactwem.

Kto ma kompostownik na działce, powinien wrzucać tam w jedno miejsce wszelkiego rodzaju owoce. Ja po odcedzeniu wytłoczyn z wina domowego wyrobu, umieszczam je w dołku w kompoście. Po około 3-4 tygodniach odkrywając wierzchnią warstwę ziemi, odkopuje całe kłębowiska robaków. Kto ma warunki - myślę, że warto spróbować.
Pozdrawiam.

 


4.5
Oceń
(32 głosów)

 

Czerwone robaki c.d. - opinie i komentarze

krzycag1978krzycag1978
0
I jeszcze jedno stanley584 jeżeli jest to jakiś mały pojemnik to warto raz na 4-5-tygodni wysypać z niego całą zawartosć i powybierać padnięte osobniki .Bo od zdechlaków psują się nastęne.Raz zapomniałem o doglądnięciu ich i zastałem jeden wielki smrud nie był to miły zapach. (2009-01-19 16:29)
peterlolopeterlolo
0
Znam jeszcze jeden sposób na przechowywanie czerwonych robaków,a mianowicie;do pojemnika wsypujemy torf z małą ilością roztartej kredy.wpuszczamy robaki mogą to być kupione w sklepie.Najlepiej trzymać je w piwnicy gdzie jest chłodno i troche wilgotno,trzeba pamiętać żeby od czasu do czasu nawiżać je wodą.Jeśli chodzi o dokarmianie robaków,uwielbiają płatki owsiane,zalewamy gorącą wodą i gotowe.Po ostygnięciu wyłożyć na ziemie i lekko przysypać,jeśli macie fusy od kawy też są bardzo dobrą pożywką dla robaków.Takim sposobem można zachodować naprawde pożądne robaczki.Pozdrawiam! (2009-01-19 17:34)
KirisKiris
0
Oczywiście im mniejszy pojemnik tym częściej wymieniamy ziemię wyrzucając padniete robaki. Dobrym "dokarmiaczem" są zwykłe obierki ziemniaczane i fusy po kawie ( przy okazji zwilżamy ziemię, która musi być zawsze lekko wilgotna). Nie polecam resztek- głównie skórek po cytrusach- są nasączane chemię i wytrują nam hodowlę. Pozdrawiam (2009-01-20 21:39)
musiek93musiek93
0
Takie hodowle to naprawdę bardzo dobry pomysł ja nie mam takiej potrzeby choc i tak planuje coś takiego zrobić. Aż tak nie potrzebuje bo mieszkam na wsi i szczególnie po deszczu mozna ich zebrać ogromne ilości ale równiez nakopać sporo w mokrej glebie (2009-02-24 18:15)

skomentuj ten artykuł