Czy wygramy walkę z kłusownictwem?

/ 11 komentarzy

        Łowiectwo i rybołówstwo towarzyszy człowiekowi od zawsze. Najpierw jako sposób na zaspokojenie podstawowych potrzeb takich jak pożywienie i ubranie a następnie jako sposób pozyskania materiału na wymianę np. ryba za gliniany garnek czy też narzędzia wykonane z kamienia.         Z biegiem czasu powstały całe grupy ludzi, specjalizujące się w osobnych dziedzinach; jedna grupa łowiła ryby, druga polowała, trzecia lepiła garnki czy też wytwarzała narzędzia. Podział z tych zamierzchłych czasów przetrwał do dziś z tą różnicą, że do większości zawodów wymagane są pozwolenia, koncesje, ukończenia kursów itp. O ile większość zawodów wykonywanych przez człowieka da się jakoś zaszufladkować o tyle kłusownictwo ryb czy też zwierzyny leśnej wymyka się spod wszelkiej klasyfikacji. Dlaczego? Dlatego między innymi, że trudno jednoznacznie sklasyfikować dlaczego ludzie kłusują. Robią to ludzie zamożni, mniej zamożni, ludzie o wysokim statusie społecznym, część kłusownictwa wynika z chęci szybkiego wzbogacenia się, myślę, że marginalna jest tutaj (przynajmniej w Wielkopolsce) sprawa uprawiania tego procederu z powodu głodu oraz bezrobocia (a może odnoszę tylko takie wrażenie bo o tym się po prostu nie mówi). Fakt jest faktem- kłusownictwo było, jest no i właśnie- będzie? Nasza, wędkarzy w tym rola, aby to się zmieniło. 


       Zdaję sobie sprawę z tego, że jest wśród nas duża grupa wędkarzy, którzy na zauważone przejawy kłusownictwa reagują w sposób właściwy tzn. powiadamiają odpowiednie służby- tak naprawdę niewiele to kosztuje, jest jedno ale- musimy znać numery telefonów np. do SSR, PSR, Straży Leśnej, Policji itp.- a wystarczy zapisać w pamięci telefonu, przekonałem się o tym osobiście- warto. Nie bójmy się informować odpowiednich służb- jest to w naszym wspólnym interesie. 


       Z moich osobistych informacji wynika, że naszą postawą przyczyniamy się nijako do tego, że „wędkujący inaczej” robią to perfidnie, bezczelnie i „na żywca”, z pełną premedytacją gdyż są pewni, że nikt nie zareaguje, a tak być nie może. Przykład? Bardzo proszę. Pojechaliśmy z kolegą na Torfianki w okolicach Swarzędza, i co widzimy? siedzi na stanowisku około 40 letni pan, 2 wędki na grunt a gość dodatkowo spinninguje. Grzecznie zwracamy uwagę i wracając po około godzinie widzimy tego samego jegomościa spinningującego- wędki gruntowe zwinięte. Można? można, potrzeba trochę dobrej woli. Kolejna sprawa- kłusownictwo ciężkiego kalibru- niewody, żaki, osęki- nikomu nie radzę w pojedynkę zwracać uwagi tym typom- telefon do odpowiednich służb, podać lokalizację i czekać nie ujawniając się. Musimy pamiętać o tym, że tylko zdecydowanie działając możemy coś zmienić.
Słyszałem wiele głosów na tym forum odnośnie pouczeń, słownych nagan i tym podobnych dyrdymał, bo młody, bo nie wiedział itp. rzeczy- otóż nie, nie powinno być żadnego pobłażania ani tłumaczenia dla przejawów kłusownictwa.

 


5
Oceń
(21 głosów)

 

Czy wygramy walkę z kłusownictwem? - opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Nie powinno być pobłażania. Nowa forma straży państwowej, działalność kompleksowa. Straż miejska nie tylko do blokowania kół, może połączenie wszystkich elementów i stworzenie straży gminnej. Las, woda, powietrze , ziemia wszystkie te środowiska są naszym wspólnym dobrem. Pozdrawiam i *****pozdrawiam. (2012-12-08 09:42)
SlyderSlyder
0
Mam takie same zdanie i jego nie zmienię. Kłusownictwo powinno byc zwalczane konsekwentnie i z całą suwowością. Zero pobłażania kanaliom. (2012-12-08 11:10)
ryukon1975ryukon1975
0
Nie wygramy bo żadnej walki nie prowadzimy a obecne prawo i służby typu PSR (5-6 ludzi na województwo) nie dają na walkę z kłusownictwem żadnych szans. (2012-12-08 11:54)
Wonski79Wonski79
0
Myślę, że większa świadomość społeczna, poczucie ochrony i własne chęci pomogą w zwalczaniu kłusownictwa. Może jestem optymistą ale sam staram się coś w tym kierunku działać. ***** (2012-12-08 12:25)
marek-debickimarek-debicki
0
Jak nie stać nas na PSR w większym wydaniu, to jedynie integracja działania wszystkich służb (PSR, SSR, Straż Leśna , Straż Miejska i nie wiem jeszcze jakie) do tego proste ale surowe prawo. Inaczej będzie tak jak mówi hefeed8. (2012-12-08 12:34)
kamil11269kamil11269
0
***** będzie trudno na pewno (2012-12-10 14:33)
użytkownik116256użytkownik116256
0
w myśl starej domeny Dura lex, sed lex (2012-12-10 15:02)
piotr-strzalkowpiotr-strzalkow
0
Jak za łapanie bez zezwolenia pstrągów na odcinku objętym zakazem dostaje się 400pln kary, to jak ma to powstrzymać kłusoli? 10 razy większe kary, rozwiązałyby problem. Oczywiście zawsze znaleźliby się niepokorni, ale myślę, że skala procederu znacznie by zmalała. Do znudzenia będę przytaczał przykład naszych zachodnich sąsiadów. Tam ten problem niemal nie istnieje. Przynajmniej w tym regionie, który od czasu do czasu zdarza mi się odwiedzać. Kary w okolicach 1000-2000EUR robią swoje. Druga sprawa, że jak ktoś, nawet spacerujący emeryt zobaczy jakieś krzywe akcje nad wodą, to się nie patyczkuje tylko dzwoni na Polizei. Niestety, wielu osobom w naszym kraju taki układ nie pasuje. Dlaczego? Bo sami mogliby mieć problemy. (2012-12-13 20:04)
ryukon1975ryukon1975
0
Kolego Piotrze piszesz "dzwoni na Polizei" a jak jest u nas? Widziałem sporo kontroli na ulicy w okolicach rzeki sam nawet byłem raz kontrolowany ale naszą Policję interesuje tylko to czy ktoś jedzie trzeźwy,a to że jest nad rzeką z wędkami jest "niewidzialne" i nigdy nikogo nawet nie zapytali o Zezwolenie. Jeśli zaś Policja tego nie kontroluje to kto ma to robić? (2012-12-15 08:35)
maciej123maciej123
0
zgadzam się z kolegą że naszą policje interesuje tylko czy rowerzysta jedzie trzezwy a straż miejska woli ustawić ukryty śmietnik gdzieś przy drodze żeby kasa leciała za wykroczenia niż spytać o zezwolenie . A szczerze mówiąc to powinniśmy zacząć od nas wędkarzy parę razy sam słyszałem rozmowę wędkarzy jak to sobie opowiadali ile to ostatnio złapali ryb mowa o przekroczeniu limitu więc zacznijmy od nas samych wędkarzy (2012-12-20 11:03)
SamotnikSamotnik
0
Z roku na rok przybywa kłusoli ! Śmieszne kary wcale nie odostraszą. To samo jest z trucicielami srodowiska ! Śmieją sie i trują dalej. Jeden mały sciek przemysłowy to setki kłusoli! ***** . Pozdrawiam . (2012-12-25 10:52)

skomentuj ten artykuł