Czystość nad wodą - kto powinien o nią dbać?

/ 12 komentarzy

Zapraszamy do udziału w nowej sondzie wedkuje.pl, w której pytamy Was o budzący dużo kontrowersji, także na naszym forum, temat utrzymania czystości na stanowiskach wędkarskich. Kto lub jaka instytucja - Waszym zdaniem, powinna wyznaczać ton i w głównej mierze odpowiadać za porządek nad wodą? Czy mają to być sami wędkujący nad danym zbiornikiem lub odcinkiem rzeki? A może koła wędkarskie lub samorządy, na terenie których leżą dane akweny?

Zachęcamy do głosowania i uzasadniania swoich opinii w formie komentarzy pod wynikami sondy.

 

Kto, Twoim zdaniem, w głównej mierze powinien odpowiadać za …

Kto, Twoim zdaniem, w głównej mierze powinien odpowiadać za utrzymanie czystości na stanowiskach wędkarskich?

W głosowaniu udział wzięło 1475 użytkowników.

oddaj głos w ankiecie


5
Oceń
(11 głosów)

 

Czystość nad wodą - kto powinien o nią dbać? - opinie i komentarze

AmitafAmitaf
0
Zagłosowałem, że o czystość nad wodą powinni dbać sami wędkarze na zasadzie – sprzątnij po sobie, – lecz samorządy winny brać w tym czynny udział. Wiele śmieci przypływa wraz z wiosennymi roztopami oraz przyborami wód podeszczowych i niesprawiedliwością było by karanie wędkarza za to, że nie uprzątnął np. starego tapczanu, który przypłynął wraz z wielką wodą. Od tego są samorządy, które mają na takie działania środki. Może dojść (jak już nie doszło) do paradoksu, że podjedzie SM czy SSR i wlepi wędkarzowi mandat za zaśmiecanie. Poza tym, aby coś uprzątnąć to powinny być jakieś pojemniki na śmieci, gdzie każdy te (uprzątnięte po sobie czy innych) śmieci wrzuci, a odpowiednie służby wywiozą na wysypisko. Zauważyłem również, że (niektórzy) wędkarze po prostu rozpalają ogniska na zakończenie wędkowania i spalają wszystko, co jest na brzegu do spalenia z opakowań, zatruwając oczywiście środowisko, ale pozostawiając „pozorną czystość”. Wybierają w ten sposób mniejsze zło? PS. O zabieraniu z łowiska (po kimś) gnijących resztek wszelkiego „dobra” z sobą i wyrzucanie do śmietników możemy zapomnieć. Sam tak nie robię choćby powodów sanitarno-epidemiologicznych. (2012-09-13 12:22)
Adam01Adam01
0
Każdy powinien o to dbać, w prosty ale dla naszego narodu (i nie tylko) niezrozumiały sposób- nie śmiecić. (2012-09-13 17:12)
marecki27-1979marecki27-1979
0
cóż,każdy powinien zacząć od siebie,czyli sprzątamy po sobie... a co jak jak przyjedziemy na ryby a tam śmieci?,ja też sprzątam w miarę możliwości... Pozdrawiam (2012-09-13 17:48)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Śmieci każdy po sobie powinien sprzątać lecz samo utrzymanie czystości jako takiej powinno leżeć w gestii GOSPODARZA wody. Czyli najczęściej PZW a nie wszystko zwalać na wędkarzy. Choć tak oczywiście tak łatwiej i nic to nie kosztuje a my mamy robić za wolontariuszy... To już nie te czasy drogie PZW. Zresztą malejąca ilość wędkarzy opłacających składki w końcu wymusi to na tej skostniałej instytucji. Oby jak najszybciej bo ja i wielu innych nie będzie sprzątać za kogoś. (2012-09-13 22:32)
camelotcamelot
0
Nie dodaję głosu w ankiecie - Ponieważ uważam, że o porządek i czystość nad wodą powinni wszyscy dbać ! ...Takiej opcji w ankiecie nie ma ! Nigdy nie będzie porządku dopóki, będziemy się oglądać na innych lub od innych wymagać ! (2012-09-13 22:33)
RoxolaRoxola
0
To zrozumiałe, że jak przyniesiemy, to zabrać też musimy i to nie podlega dyskusji. Jednak dochodzą jeszcze do tego śmieci grillowiczów, spacerowiczów i przyniesione przez wodę. Dlatego głosowałabym w sondzie na opcję samorządy, ponieważ wywóz śmieci przez Koła wiąże się z kosztami, a nie wszystkie Koła na to stać, samorządy mają na to fundusze. Koło dba o czystość wokół zbiornika, zapewnia worki itp, a samorząd zajmuję się wywozem... i tak powinno to wyglądać. Ustawienie kontenera często kończy się tym, że w krótkim czasie jest zapełniony meblami i starym sprzętem rtv.... z pobliskich działek. Dlatego głos swój oddaję właśnie na samorządy, ale tylko dlatego, że nie mogę wybrać wszystkich trzech opcji. Zawsze mam ze sobą worek na śmieci i zbiorę również czyjeś śmieci, bo to żadna przyjemność siedzieć w brudzie, ale nie zbieram ogromnej ilości, dlatego miejsc bardzo zaśmieconych unikam. Biorę udział w akcjach sprzątania stawów organizowanych przez Koło. W moim mieście stawy mają również gospodarzy, którzy dbają o porządek przez cały rok, a w zamian Koło opłaca im kartę wędkarską.... Jednak jest też zbiornik na który nie ma chętnej osoby od lat do sprawowania takiej opieki, właśnie z powodu grillowiczów i amatorów słonecznych kąpieli. Pozostawiają po sobie niewyobrażalny brud. Karanie wędkarzy za śmieci jest złym pomysłem, ponieważ nie jest winą wędkarza, że przyjechał na ryby na rowerze i zastał śmietnik, a bardzo trudno jest przyłapać rzeczywistego śmieciarza na gorącym uczynku. (2012-09-14 00:59)
grisza-78grisza-78
0
Ja też nie kliknąłem u góry,gdyż uważam,że dbanie o czystość jest obowiązkiem wszystkich.Nic bardziej nie boli,niż plastikowe butelki nad wodą.Z puszkami jest trochę lepiej,bo można je sprzedać.Jak mi nieraz wstyd za innych wędkarzy,kiedy maszeruje ze spinningiem wokół jeziora i znajduje worki po zanętach,pudełka po robakach itp.Ludzie,którzy przychodzą nad wodę na spacer,też pewnie te śmieci widzą i od razu mają zdanie o wędkarzach.Ja tego nie rozumiem,jak mozna zwijając się z ryb do domu nie zabrac butelki po napoju czy pudełeczka po przynętach,przecież to nic nie waży. (2012-09-14 06:52)
JKarpJKarp
0
Naturalne jest, ze swoje śmieci zabieram i tak powinni postępować wszyscy wędkarze. Karanie wędkarzy za cudze śmieci jest złe. To samorządy są odpowiedzialne za czystość na terenie swojej gminy. To one powinny doprowadzić do czystości teren nad wodą i to one powinny potem tej czystości pilnować ale też zapewnić zwykłe worki na śmieci. (2012-09-14 08:45)
ryukon1975ryukon1975
0
Wędkarze - nie maja najmniejszych szans posprzątać tego co nad wodę przywożą przyczepami okoliczni mieszkańcy AGD,RTV,meble,gruz po remoncie nad wodą jest wszystko.Koła wędkarskie - czym? Nie maja środków na nic a jak już czymś się zainteresują to tylko jakimś zbiornikiem zaporowym czy jeziorem jak maja takie "na stanie",zresztą dbanie to nie tylko sprzątanie ale też prewencja jakiś patrol Policji a PZW kogo wyśle?. Więc najlepszym wyjściem są według mnie samorządy i oczywiście Policja by czas od czasu przypomnieć opornym jakimś mandatem że nie wolno.Dodam że ta sama instytucja która ma dbać o czystość powinna za nią odpowiadać przed zwierzchnikami bo dziś za czystość nad wodą nikt przed nikim nie odpowiada dlatego jest jak jest czyli "śmieciowo" (2012-09-14 09:11)
rolo81rolo81
0
Masz rację kolego na naszych stawach to prawie jak w sklepie możesz dostać wszystko od jedzenia po AGD I RTV i oni sami siedzą nad tymi wodami w tych śmieciach i wcale im to nie przeszkadza ktoś naprawdę powinien dawać takie mandaty by następnym razem myśleli czy wywieść nad wodę czy do lasu czy opłaci się na śmietnisko pozdrawiam (2012-09-14 17:52)
kamil11269kamil11269
0
Dałem wędkarzy ale inni też powinni się tym zająć (2012-09-16 08:51)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 za sondę (2013-05-09 10:00)

skomentuj ten artykuł