Dewastacja rzeczki Osina

/ 7 komentarzy / 3 zdjęć


Autor artykułu to użytkownik z podkarpacki serwis wędkarski Zdzisław Czekała, który pisał mi pw że nie ma tutaj konta i wyraził zgodę oraz prośbę na zamieszczenie go tutaj .

Witam Kolegów.

Piszę ten post na prośbę kolegi wędkarza od którego dostałem e-mail tej treści:

Ponieważ mieszkam na tym terenie od niedawna, nie znam ludzi którzy pomogliby podjąć działania odnośnie poniżej opisanego 'przekrętu' Wysłałem poniższy mail do ZO Rzeszów , ale nie doczekałem się niestety odpowiedzi. Opisany temat jest chyba nawet poważniejszy, bo wodę z rzeki Osiny firma Radko wykorzystuje do napełniania swojego zbiornika, nie dajac (przynajmniej na razie) szans odpływu. W rezultacie w Czarnej płynie zupełnie minimalna ilość wody (głównie ścieków), ale to inna bajka. Może wie Pan kogo w ten temat można bardziej zaangażować.

E-mail do ZO Rzeszów:
'Witam,

Jestem wędkarzem, co prawda z innego okręgu, ale z racji zamieszkania (Rogoźnica) bywam nad rzeczką Osiną (dopływ Czarnej) w okolicy budującej się autostrady. Dziś stwierdziłem, że rzeka na kilkusetmetrowym odcinku została skierowana zamiast dotychczasowym (już niestety uregulowanym) korytem do wyrobiska piasku firmy budującej autostradę (Radko). Jeden problem to taki, że zniszczone zostało środowisko odcinka rzeki - wątpię że firma budująca autostradę odłowiła ryby z tego odcinka (może tych ryb nie było dużo ale w rzece odradzało się życie po wiosennej regulacji). Drugi problem to nielegalne skierowanie koryta rzeki do wyrobiska piasku. Spowodowało to znaczne obniżenie poziomu rzeki (znikły wszystkie dołki o głębokości większej niż 20 cm). Myślę że sprawa nadaje się do uzyskania sporej rekompensaty za szkody w rybostanie (zniszczenie ryb i potencjalnych tarlisk, drogi migracyjnej pstrąga potokowego, który (co prawda w śladowych ilościach) jednak przypływa z Wisłoka na tarło. W załączniku zdjęcia 'przebudowanego' koryta rzeki. ' W naturze' przedstawione zmiany można zobaczyć jadąc drogą (zamkniętą obecnie) z Lipia do Mrowli. Na moście nad rzeką Osiną należy przejść 50-80 m w dół rzeki.
Pozdrawiam i liczę na zwrotną informacje co udało się w temacie zrobić'.
Z mojej strony prośba do Kolegów o zapytania e-mailowe do ZO Rzeszów z prośbą o informację co z tym fantem zrobiono, ja udam się jutro do ZO osobiście. Im więcej zapytań tym większa szansa na właściwe zadziałanie naszych 'władz'.

 


4.7
Oceń
(32 głosów)

 

Dewastacja rzeczki Osina - opinie i komentarze

LaskovikLaskovik
0
Spoko spoko ale bedzie przynjamniej nowe jeziorko wiec nie jest tak tragicznie:)Pozdrawiam (2011-11-23 11:22)
camelotcamelot
0
*****  Jak znam życie. - To pewnie jest tak, jak zwykle to bywa.   ,,Kasa"     !                             Firma zapewne posiada zgodę władz..   A odszkodowanie już dawno zostało pobrane .......        Brak odpowiedzi ze strony ZO - to też odpowiedź !   (2011-11-23 11:39)
ryukon1975ryukon1975
0
Tak PZW dba o swoje-NASZE-wody.
Potem jeszcze osoby funkcyjne w Związku są zdziwione krytyką.
Niestety ale to komuna w najczystszej postaci wody mają (władze PZW) -MAMY (my członkowie Związku)-dużo jedna rzeczka więcej czy jedna mniej.Przecież to nie rzeka władz tylko członków,dzierżawiona za naszą kasę więc o cudze nie trzeba dbać.
(2011-11-23 12:46)
doradadorada
0

Dzień dobry..

Cieszcie, że możecie dojść i chodzić nad rzeczką.

kilka dni temu Rolnik podjeżdża traktorkiem i zwraca mi uwagę, bo; to teren prywatny mogę chodzić w pasie 3-y metry od brzegu i jak mam się przedzierać z " puszczę" chaszy ?

Nie dość, że teren jest do od rzeki do wałów i co mamy czynić ?

przyjdzie czas, że będą tablice np. ocinek rzeki od do jest dzirżawiony i zakaz wędkowania !.  teren prywatny zakaz dojazdu mojej drogi !.

ZACZYNA SIĘ TOTALNA PRYWACIZNA PRZECIWKO durnym wędkarzom sorry ! !

ze smutkiem piszę, Dorada. 

 

(2011-11-23 15:26)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Z całym szacunkiem Panowie ale ja wolę porządną drogę-autostradę niż bezrybny strumyk. A przy okazji powstanie być może fajne głębokie wyrobisko pożwirowe które z czasem może okazać się świetnym łowiskiem. Owszem powinniśmy chronić nasze środowisko ale nie za wszelką cenę. A w szczególności nie kosztem bezpieczeństwa i ludzkiego życia bo KAŻDA autostrada=dużo bezpieczniejszy powrót do domu.
(2011-11-23 17:38)
KYLONKYLON
0
Wszędzie to samo,u nas w w Wąglanach wypruli całą rzeczkę-była przepiekna !!!wzdłuż rzeki rosły piękne modrzewie,brzozy,dęby no coś ślicznego,a wniej piękne płocie,leszcze,liny sandacze,szczupaki,a wcale nie bylo żadnego zagrożenia bo nigdy nie wylewała,wyżej jest zbiornik zaporowy i co gdzie nie byłem,gdzie nie chodziłem i telefony do łodzi i nawet do tvn-u i co !!chcieli i wyregulowali.Wojewódzki zarzad melioracji ma w dupie nasze pzw!!!! i niech to kolega hafed8 nie pieprzy bzdór,jeśli jest taki mocny to niech się zaangażuje a działalność koła i może uratuje z jedna rzeke przed dewastacją !!!!!a nie zgania na zarządy !!!!
(2011-12-11 08:39)
ryukon1975ryukon1975
0
Kolego Dorada,czemu się dziwisz? Temu że ktoś broni swojej własności? Widziałem do czego są zdolni tzw."wędkarze". W tym roku jeden z takich wielkie bogate panisko przejechało terenowym autem prze łany zboża bo musiał zaparkować nad samym brzegiem nie chciało mu się przejść na nogach kilkaset metrów.
Jak Ci się nie podoba przyroda i naturalny brzeg zmień hobby.Nie rozumie takich ludzi z jednej strony wędkarz miłośnik przyrody a w praktyce być ten brzeg najchętniej wybetonował lub wylał asfaltem.
(2011-12-15 06:43)

skomentuj ten artykuł