Dla początkujących - zakup pilkierów

/ 6 komentarzy

Leżąc w szpitalu po zabiegu, przeczytałem artykuł pt. „Przynęty na bis” w czasopiśmie Wiadomości Wędkarskie napisany przez Józefa Wróblewskiego , który brał porady od Mariusza Getka, jednego z najlepszych obecnie wędkarzy morskich w Polsce , który się dzieli swoim doświadczeniem. Pomyślałem gdy napiszę o tych ciekawostkach na blogu to dla początkujących i nie tylko na pewno się przyda. A może kupią Wiadomości Wędkarskie i dowiedzą się więcej. Moja wyprawa dopiero była piąta, można nazwać , że ja też jestem początkujący. Do tej pory przynęty kupowałem , którą mi polecił sprzedawca na zasadzie ,że te idą szybciej a te nie. Od tej pory będę się kierował już sprawdzonymi osobami , którzy mają już jakiś sukces. Może, krótko i najważniejsze przekażę na co patrzeć przy zakupie pilkerów! Przy zakupie trzeba patrzeć na kształt , waga i kolory .
Pierwsza patrzymy na kształt , które dzielimy na trzy grupy.
Pierwsza grupa to pilkery o zwartej i prostej konstrukcji ( parasolki, pręty , przynęta przypomina kształt sopla lodowego).Ich zaleta opadanie szybkie na dno . Minus , że nie mają tzw. pracy własnej i ich ruch nie przypomina naturalnego pokarmu dorszy.
Druga grupa pilkerów to „bory” – przynęta , która charakteryzuje się spłaszczoną budową. Przypominają dorszom naturalny pokarm .Dzięki swojej budowie pozwalają na wędkowanie w każdych warunkach.
Trzecia grupa to waga – mała masa w stosunku do powierzchni . Duża powierzchnia boczna ,a ich praca przypomina ruch klasycznej błystki wahadłowej . Długo opadają , imitują naturalny pokarm dorszy , czyli śledzi i szproty. Są skuteczne , gdy dorsze żerują w toni, za ławicami śledzi i szprot. Warto pamiętać , że ich największa zaleta (długi opad) jest czasami wadą wtedy, gdy liczy się czas dotarcia do strefy żerowania dorsza. Najważniejszy czynnikiem do którego dobieramy parametry ,jest zachowanie ryby na łowisku. Jeszcze jedno gdy łowimy z przywieszką hamuje opadanie pilkera.
Czwarta Kolory pilkerów . Gdy świeci słońce ,jest jasno wtedy jest większa skuteczność ciemniejszych przynęt o kolorze złota lub naturalnej miedzi oraz zestawieniu z innymi barwami – czerwienią , bordo , zielenią, czasami pomarańcz. Przy zachmurzonym niebie podstawowym kolorem jest srebro i jego kompozycje. Dobrze mieć pil kiery odróżniające się na tle innych kolorem , kształtem w tym samym czasie w wodzie .W naszych wodach Bałtyku kolor czerwony zanika jako pierwszy, kolory żółte i fioletowe docierają najgłębiej. Aby konkurować z innymi , trzeba przygotować przynęty w innych kolorach , jakich inni w swoim zbiorze nie mają. To w skrócie przekazałem , jeżeli kogoś to interesuje i chce więcej , dokładniej dowiedzieć się – odsyłam do czasopisma z maja Wiadomości Wędkarskie .
Podczas łowienia dorsza ja obserwowałem innych i zakładałem przynęty podobne, lub takie same, może robiłem błąd .W mojej kolekcji pilkerów ,chyba mam z wszystkich grup. Ważna jest odpowiednia technika i umiejętność doboru własnego sprzętu , tą wiedzę zdobywa się po jakimś czasie wędkowania na morzu.

 


4.4
Oceń
(25 głosów)

 

Dla początkujących - zakup pilkierów - opinie i komentarze

PiciuPiciu
0
Jak dla żółtodzioba w wedkarstwie morskim te informacje przedstawiają wartość. Skorzystałbym, gdybym wybierał się na może. Nie grozi mi ze względu do skłonności choroby morskiej. Dla mnie 5.
(2010-05-13 08:39)
użytkownik31907użytkownik31907
0
super gratulacje 5
(2010-05-13 10:00)
blutublutu
0
Dziękuje koledzy wam za  pozytywny komentarz.Jutro wychodzę ze szpital odwiedzę wasze strony.Pozdrawiam.
(2010-05-13 13:34)
koziolek95koziolek95
0
Ooo to jest ot na co czekałem byłem raz na morzu i bardzo się tym zaraziłem '' tylko nie mam zbyt duzego doświadczenia a teraz za miesiąc jadę nad morze to skorzystam z tych informacji i juz nie będe patrzył na pilkery w sklepie wędkarskim i się drapał po głowie tylko wejde i juz wiem co i jak
(2010-05-15 12:22)
użytkownik31907użytkownik31907
0
tez bym sie wybrał na morze:(
(2010-05-21 13:54)
użytkownik19278użytkownik19278
0
lowie klenie a nie dorsze na spining ale i tak piatal
(2010-07-02 22:30)

skomentuj ten artykuł