Dni Myślenic z muchą na Rabie

/ 13 zdjęć


W ramach obchodów Dni Myślenic, w dniu 9 sierpnia 2015 r. odbyły się na Rabie, na tzw. specjalu, wędkarskie zawody w dyscyplinie muchowej. Powszechnie uważa się, że muszkarstwo jest najpiękniejszym i elitarnym wędkarstwem. Opinię tą potwierdziło Koło Myślenice, bowiem jak zawsze wykazało rozwinięty kunszt organizacyjny. Raba została podzielona na podsektory, które trwale oznakowano i w formie ulotnej opisano. Wystarczyło wylosować stanowisko, podeprzeć się ulotką z opisem i już pierwsze kroki do sukcesu były zaliczone. Na listę startową wpisano 22 zawodników. Zawodowcy mieszali się z amatorami.Wszystkich jednak łączyła i godziła Raba. Była tajemnicza, przejmująca i wymagająca. Beztlenowa woda spuszczana z dna zapory zmuszała do ciągłych poszukiwań. Ponadto te niespotykane od co najmniej kilkunastu lat sierpniowe upały. Mistrz ceremonii - Szef Sekcji Muchowej w OKS Kraków - Zdzisław Opach wygłosił słowo organizacyjno-porządkowe i zawodnicy rozjechali się, a o godz. 7.15 miało miejsce wejście do wody. Stosowano różne techniki wędkowania, o czym przekonywała ilość dźwiganych kijów. Dominowała nimfa, ale często był prowadzony streamer, a rzadziej sucha mucha. Zmagania w wodzie z różnymi przeciwnościami, w tym z brakiem sukcesu, zakończyły się o godz. 11.00. Zawodnicy gremialnie zjechali do bazy logistycznej przy stawach w Osieczanach. Tutaj panował wielki ruch. Spławikowcy kończyli swoje zawody. Sędziowie biegali, ważyli, liczyli, drukowali i przekładali wyprodukowane kartki, których wydawało się, że jest za dużo. W ten sposób dyplomy rozeszły się z wynikami. Grilowcy na górze dokładali, a na dole podkładali i wszyscy ze wszystkim zdążyli na czas, czyli wyznaczoną godz. 14.00. Odnalazły się także dyplomy.

Uroczyste zakończenie zawodów zaszczycił swoją obecnością Prezes Zarządu Okręgowego PZW Kraków kol. Edward Fornalik. Liczono na obecność Pana Burmistrza Myślenic, lecz zapewne upalna pogoda wymusiła zmianę planów władzy. Obiektywnie zauważam, że lokalna społeczność wędkarska nawet bez tzw. pańskiego oka była maksymalnie zorganizowana. Palec na pulsie trzymał Prezes Koła PZW Myślenice Stanisław Szlachetka.


Mistrzem w poławianiu pstrągów został Marcin OBRUŚNIK z Koła Zwierzyniec w Krakowie. Aż 13 uwalniał do wody złowione okazy. Drugie miejsce wywalczył kol. Piotr BUDA z Koła Garnizonowego w Krakowie łowiąc 5 pstrągów. Kolejne miejsca zajęli, łowiąc po 3 pstrągi, zawodnicy z Koła PZW Myślenice, a to odpowiednio Łukasz OSTAFIN, Mariusz SZLACHETKA, Stanisław SZLACHETKA i Kamil NAPORA. Podkreślenia wymaga fakt, że Kamil Napora złowił najdłuższego pstrąga zawodów - 57,5 cm. Tak - są piękne okazy w Naszej Rabie. Chrońmy je!.

Zawody od początku do końca były urokliwe, zarówno od strony organizacyjnej, towarzyskiej, jak i sportowej, wynikowej. Wszyscy żegnali się zadowoleni słowami: "do zobaczenia za rok".

 


4
Oceń
(8 głosów)

 

Dni Myślenic z muchą na Rabie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł