Do sezonu tuż, tuż....

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


PRZED WĘDKARSKIM SEZONEM

Na niektórych jeziorach i rzekach zaczyna brać duża płoć i okazały okoń. W kwietniu przypada okres tarła tego pięknego drapieżnika, aktualnie wypełnionego ikrą i mleczem do niebywałych rozmiarów. Apeluję więc do wędkarzy– złowionemu darujmy życie, gdyż nieetycznie byłoby kłaść „garbuska” na patelni w tak intymnym dla niego okresie.
Jednak już pierwsze oznaki wiosny stają się coraz bardziej widoczne. Natura budzi się z krótkiego zimowego snu a jej rychłe nadejście zwiastuje rozćwierkane ptactwo. Natomiast na polach, ogródkach i na miejskich trawnikach, takim zwiastunem wiosny są liczne kretowiska. To efekt pracy „krecika” buszującego w powierzchniowych warstwach gleby w poszukiwaniu dżdżownic.
Na wolnych od lodu skrawkach jezior zadomawiają się kaczki i inne gatunki ptaków wodnych nad którymi bacznie czuwa, strosząc groźnie pióra, królewski łabędź.
A wędkarski ludek ( jak żaden inny hobbysta strasznie ruchliwy), na razie może jedynie z tęsknotą spoglądać w niebo. Jeszcze nie nadszedł czas na wędkarskie wyprawy. Nostalgia ogarnia wędkarską brać, bo już by się chciało nad wodą posiedzieć, na podpórkach rozłożyć rozleniwione po zimowym śnie wędziska i ... nic nie robić, jedynie beztrosko patrzeć na powolnie zanurzający się pod zmierzchwioną wiatrem powierzchnią wody, kolorowy spławiczek.
Jednak przygotowując się do pierwszych wędkarskich wypraw, najwyższa pora by zająć się sprawdzeniem i przeglądem posiadanego wędkarskiego sprzętu. Dla spławikowców będzie to oczyszczenie wędek z zimowych zabezpieczeń i konserwacji, przegląd spławików pod katem ewentualnych pęknięć, które trzeba uzupełnić odpowiednim klejem, bo inaczej będą pić wodę oraz przygotować nowe zestawy i masę przyponów.
Spinningiści skupią się na kołowrotkach z których także trzeba usunąć resztki konserwujących smarów, wyregulować hamulce, nawinąć nowe żyłki, przejrzeć kilkanaście a niekiedy kilkadziesiąt pudełeczek z przynętami. Tak wiec do końca marca mamy wiele pracy, którą koniecznie trzeba wykonać, by będąc już nad wodą, nie zostać niemile zaskoczonym jakimś uchybieniem.
Przed rozpoczęciem sezonu warto zapoznać się z obowiązującymi wędkarskimi przepisami . Od roku ubiegłego zmieniły się niektóre przepisy regulowane znowelizowaną ustawą o rybołówstwie, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dot. ochrony wód, wymiarami i okresami ochronnymi ryb, walką z kłusownictwem itp. Kary pieniężne za ich nieprzestrzeganie są teraz dość wysokie.
Zmienili się także niektórzy właściciele i dzierżawcy wód, więc rozpoznajmy, kto jest właścicielem interesującego nas jeziora lub rzeki. Chodzi szczególnie o małe jeziora w rejonie Bobolic, Pojezierza Drawskiego czy Szczecinka. Warto o tym pamiętać, by nie popsuć sobie miłego wypoczynku.
Już 25 marca zapraszam członków koła „Przylesie” i klubu „Jurmen” na mistrzostwa koła i klubu o tytuł „Trociowego Króla 2012”. Miejscem zbiórki będzie parking w miejscowości Bardy – godz. 8.00
Szczegóły: www.jurmen.com.pl

 


3.5
Oceń
(12 głosów)

 

Do sezonu tuż, tuż.... - opinie i komentarze

u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-10 14:22)

skomentuj ten artykuł