DObre wędziska spławikowe

/ 1 komentarzy

Za dobre można uznać wędziska,które zdaje egzamin przy zarzucaniu,zacinaniu i holowaniu ryb. Kilka praktycznych uwag pomoże ci w wyborze odpowiedniej wędki.

Wybór wędzisk spławikowych jest teraz bardzo szeroki.Od kiedy włókna węglowe zastąpiły włókna szklane jako główny materiał wykorzystywany do budowy wędek, ich asortyment dostępny w większości sklepów wędkarskich jest niezwykle zróżnicowany.Każdy jednak z nowych modeli ma zarówno wady, jaki i zalety.

MATERIAŁ:
Właściwości i cechy wędziska zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonane.Tonkin, bambus, trzcina hiszpańska i włókna szklane sa nadal wykorzystywane w produkcji wędek, ale ich miejsce coraz częściej zajmują takie materiały jak włókna węglowe czy kewlar.
WŁÓKNA WĘGLOWE KONTRA WŁÓKNA SZKLANE
-aby docenić zalety włókien węglowych, wybierz się do sklepu wędkarskiego i na miejscu porównaj wędki o podobnej długości i akcji wykonane z obydwu tworzyw.
Zanim dokonasz wyboru, zauważ ze wędziska węglowe są cieńsze-dolnik może mieć tylko 10 milimetrów średnicy, to znaczy polowe średnicy wędziska szklanego.Jest to niewątpliwie duży atut, szczególnie przy wietrznej pogodzie- kij z łatwością przecina powietrze, przy zarzucaniu i zacinaniu opór powietrza jest wiele mniejszy.
Zauważ tez jak niewiele wazy wędka węglowa. Przeciętna waga szklanego wędziska o długości 3,60 metra wynosi 230-280gramów, podczas gdy ciężar wędziska węglowego-130-170gramów. Przy użyciu takiego wędziska możesz zarzucać jedna ręka oraz, dzięki lekkiej konstrukcji, wędkować bez wysiłku przez wiele godzin.

 


3.5
Oceń
(35 głosów)

 

DObre wędziska spławikowe - opinie i komentarze

stanley584stanley584
0
Dawno to było, ale łowiłem przy użyciu wędzisk bambusowych. Lekkie to był kije, elastyczne. Używałem ich kilkanaście lat. Do tego stopnie miałem je opanowane, że byłem w stanie z dokładnością do ok. 0,5 m umieścić przynętę na odległości 12-15 m. Niestety to już przeżytek, i chyba ręka nie ta. Przy użyciu 3,5 m teleskopu nie ma już tej dokładności. (2009-03-16 21:54)

skomentuj ten artykuł