Zaloguj się do konta

Dodatki zanętowe

Kurkuma- składnik smakowo zapachowy, barwiący i dość mocno zlepiający zanętę.Podudza do żerowania i stymuluje apetyt. Stosuję się w zanętach karpiowych i linowo karasiowych. Maksymalna zawartość czystej kurkumy w zanęcie to kilka gramów na kilogram zanęty. Znakomicie się sprawdza do barwienia białych robaków i makaronu.

Anyż gwiazdkowy - składnik smakowo zapachowy, ułatwiający trawienie, pobudzaiący apetyt , barwiący. Szczególnie pożyteczny przy nęceniu kilkudniowym, sprawdzający się w zanętach płociowych.

Konopie - składnik smakowo zapachowy, natłuszczający.Wartościowy dodatek do zanęt płociowych i leszczowych. Do znęt płociowych konopię należy wyprażyć i zmielić , do zanęt leszczowych grubo zmielona konopia sprawdza się w większości łowisk.

Arachid - składnik zapachowy, wysokoenergetyczny, natłuszczający. Lubiany przez wszystkie karpiowate, szczególnie skuteczny na karpie. Znakomity dodatek podnoszący wartość energetyczną zanęty. Stosowany w cieplejszych porach roku. Zmielony wraz z łupinkami dodany do zanety powoduje efekt windy, sprawdza się również prażony.

Biszkopt-składnik wysokoenergetyczny, węglowodanowy i tłuszczowy, smakowy i zapachowy , doskonale spulchniający. Komponęt bazowy do wszystkich sypkich zanęt.

Kakao - składnik smakowy energetyczny, barwiący, pobudzający perystaltykę jelit. Ceniony przez wszystkie karpiowate. Szczególnie polecany dodatek przy nęceniu karasi.

Kozieradka - składnik smakowo zapachowy, podudzający ryby do żerowania, lekko klejący. Jest niezastąpiony w zanętach linowo -karasiowych, często dodawany do zanęt płociowych. Maksymalny udział czystej kozieradki w zanęcie to 5%, stosowana w chłodniejszych porach roku.

Koper włoski- składnik smakowo -zapachowy, pobudzający, ułatwiający trawienie, spulchniający . Bardzo korzystny w zanetach wysokoenergetycznych i tłustch, lubiany zwłaszcza przez płocie.

Nostrzyk - składnik zapachowy, barwiący, spulchniający. Szczególnie polecany przy zanętach płociowych , leszczowych i karpiowych.

Czosnek - składnik zapachowy polecany do zanet gruntowych, szczczególnie lubiany przez leszcze. Niesycący, pobudza apetyt, znakomity dodatek do pęczaku i makaronu.

Miód - dobrze znany produkt naturalny, używany do zanęt na wszystkie karpiowate. Składnik smakowy. Do zanęt gruntowych i powierzchniowych, do dipowania kulek proteinowych i kukurydzy

Kminek - składnik zapachowy, stosowany jako olejek lub zmielony. Używany do zanęt gruntowych i powierzchniowych. znakomity na leszcza i płocie w wodach głębokich.Ma właściwości spulchniające. Niesycący , pobudza do żerowania i ułatwia trawienie. Można dodać do zanęty większą ilość nawet do 10% mieszanki znetowej.

Wanilia - składnik zapachowy. Stosowany uniwersalnie na wszystkie karpiowate. sycący gdyby była używana w dużych ilościach, 1 łyżka stołowa na 1 kg zanety jest uniwersalną proporcją. Pobudza apetyt.

Cynamon - skład w mieszance zanętowej tak jak wanilia. Składnik smakowo-zapachowy. Bardzo dobry w mieszankach leszczowych i krąpiowych. Często stosowany wraz z wanilią. Polecany do zanęt gruntowych na głębokie łowiska.

Proszę kolegów o wasze doświadczenia z w\w dodatkami zanetowymi

Opinie (10)

Ukleja142

Czy możęsz wyjaśnić zapis w swym wpisie "Nostrzyk - składnik zapachowy, barwiący, spulchniający" zalety nostrzyka w postaci jego charakteru barwiącego i spulchniającego - bo "jakem żaba to nie kumam"... Widziałeś kiedyś w jakiej postaci jest sprzedawany ziele nostrzyka ? No i sycący charakter wanilii ? [2012-07-04 22:59]

nanus

Witam Panie Marku więc tak nostrzyk dzięki zawartości kumaryny daje przyjemny zapach siana, niektóre gatunki które występują maja charakter barwiący, kiedyś wyczytałem że spulchnia zanetę, ziele nostrzyka miałem i uzywałem zawsze od szwagra który jest z zainteresowania zielarzem wiec nigdy nie kupowałem, sycący charakter wanili ponieważspotkałem się ze słodką wanilią, bardzo przepraszam Panie Marku ale jak napisałem na końcu swych Dodatków chciałbym poznać opinię kolegów co sądzą o dodatkach więc temat jest do dyskusji podpartej własnymi spostrzeżeniami pozdrawiam. [2012-07-05 07:41]

Ukleja142

Nostrzyk - pozostańmy jedynie przy jego charakterze zapachowym. Dodany do parzonych nasion w okresie letnim (ponoć) pobudza płocie do częstszych brań. Nie ma żadnych właściwości barwiących ani spulchniających. Najłatwiej mozna go kupić w aptece i sklepach zielarskich w postacji sproszkowanych nadziemnych części roślin (ale nie nasion). Przy wanilii pozostanmy tylko przy wartościach zapachowych... Sycące żadne - zwłaszcza, że dodaje się jej śladowe ilości do zanęty i mieszanki glin i ziemi.... [2012-07-05 10:28]

nanus

Dziękuję Panie Marku o coś takiego mi chodziło aby koledzy wyraźili swoją opinię, ale chciałbym się jeszcze zapytać o nasiona marchwi jako dodatek do zanęt czy słyszał Pan może o zastosowaniu takich nasion ponoć skuteczne na płoć [2012-07-05 11:59]

Ukleja142

Konopie to podstawa !! Natomiast co do innych nasion... Rozmarzę się - w latach 80 i 90-tych parzylo się pszeniczkę z nostrzykiem, nęcilo się pszeniczką i na pszeniczkę łapało się płocie, jazie i leszcze w rozmiarach XXL od czerwca aż do późnej jesieni. To były czasy! Ech, łza w oku się kręci... A co do nasion marchwi - to nmożesz zadawać pytania podobne co z innymi nasionami. A no nic. Spróbuj z konopiami i pszeniczką z nostrzykiem i jeszcze spławik na tzw, "wieszak" (czyli pod prawie szczytówkę) i "macaj wszystkie dołeczki na trasie przemarszu i dorzucaj od czasu do czasu garsteczkę przed wstawieniem zestawu. [2012-07-05 17:59]

nanus

Serdecznie dziękuję Panie Marki. [2012-07-05 22:16]

Ernest755

u mnie dobrze działa przyprawa do piernika [2012-07-09 09:26]

wsciekly31

kakao oraz czekolada a takze piernik idealnie pasuja do leszczy (duzych) dzialaja niemal selektywnie. bardzo niewiele ploci natomiast duzo karpiowatych z przewaga leszcza, ale rowniez lin nie gardzi. czesto lacze te dodatki z suszem krwi [2012-07-12 20:25]

Morciaty

Artykuł bardzo wartościowy, z cennymi uwagami Pana Marka ;) [2012-09-11 19:33]

kamil11269

***** [2012-11-08 14:54]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej