Dozbrojenie miękkich przynęt spinningowych
Marek Dębicki (marek-debicki)
2011-03-21
DOZBROJENIE MIĘKKICH PRZYNĘT SPINNINGOWYCH
Problematykę dozbrajania miękkich przynęt spinningowych zasygnalizowałem już felietonie „PRZYNĘTY SPINNINGOWE- MOJE NOWE SPOJRZENIE”. Dzisiaj przybliżę dwa sposoby dozbrojenia większych ripperów (kopytek) oraz przedstawię jeden ze sposobów dociążenia przynęty do trollingu. Sposoby te podpatrzone zostały u przewodnika wędkarskiego Pawła podczas sobotniej wyprawy na Lough Derg. Paweł umotywował powyższą czynność krótko. Dozbrojenie na zakłóca pracy przynęty, natomiast znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zacięcia drapieżnika podczas stosowania większych przynęt miękkich (ripperów i kopytek). Mówimy o długości przynęty w granicach 10 i więcej centymetrów.
Rysunek pierwszy przedstawia sposób dozbrojenia kotwiczką dwuramienną. W pierwszej kolejności należy przymierzyć do przynęty hak z główką i zaznaczyć miejsce (punkt), w którym trzonek haka z poziomu przechodzi w kolanko. Do tego miejsca przebijamy się trzonkiem kotwiczki pod kątem w kierunku główki. Następnie uzbrajamy przynętę hakiem z jednoczesnym przeprowadzeniem grotu i kolanka przez oczko kotwiczki.
Rysunek drugi przedstawia sposób dozbrojenia kotwiczką trójramienną. W pierwszej kolejności uzbrajamy przynętę hakiem z główką. Następnie dobieramy długość przyponu taką, aby można była sięgnąć od oczka główki pod spód przynęty mniej więcej za miejsce wyprowadzenia kolanka haka. Agrafkę z jednej strony zapinamy na oczku główki, przeprowadzamy pod spód przynęty do kotwiczki. Jedno z ramion kotwiczki wbijamy w przynętę od spodu.
Rysunek trzeci przedstawia prosty sposób dociążenia przynęt do trollingu. Obciążenie można wykonać we własny zakresie. Potrzebny nam do tego będzie drut miedziany oraz ołów przelotowy. Najpierw wykonujemy spiralkę z jednej strony drutu, przewlekamy przez ołów i zakańczamy ponownie spiralką. Powyższe obciążenie jest o tyle wygodne, że w każdej chwili możemy je odczepić bez konieczności rozmontowywania całego zestawu. Mając tego typu obciążenia o różnym ciężarze możemy penetrować tą samą przynętą różne głębokości łowiska. Obciążenia takie zakładamy na żyłkę lub plecionkę powyżej przyponu. Jeżeli chcemy zwiększyć odległość pomiędzy przynętą a obciążeniem stosujemy śrucinę zaciskową lub stoper.