Dragon Manta Baitfeeder FR 740i - uniwersalny kołowrotek gruntowy

/ 9 komentarzy / 7 zdjęć


Maj dobiega końca, kończy się szaleństwo spinningowe. Wielu wędkarzy myśli nad wyborem sprzętu do metod gruntowych, w końcu coraz więcej ryb nie ma już okresów ochronnych i można je łowić. Podzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat wyboru kołowrotka gruntowego przeznaczonego do łowienia w rzece.

Rzeczne wędkarstwo gruntowe stawia wysokie wymagania dla używanego sprzętu pod względem jego mocy. Poprzez operowanie w nurcie zestawami rzędu 100 g i więcej zarówno wędziska jak i kołowrotki są poddawane dużym obciążeniom. Łowiąc metodami gruntowymi takimi jak feeder czy też tradycyjna gruntówka trzeba umieć w sposób przemyślany wybrać odpowiedni sprzęt aby móc łowić bez zbędnych hamulców oraz nie narażać źle dobranego zestawu na potencjalne awarie zaś siebie na niepotrzebne kłopoty i nieprzyjemności nad wodą. Zaczynając swoją przygodę z wędkarstwem gruntowym napotykałem na wiele problemów z właściwym doborem sprzętu. Wiele z nich wynikało z mojej niewiedzy w tamtym czasie. Z czasem wypracowałem optymalne dla siebie, warunków w których łowię jak i łowionych ryb rozwiązania. Łowię na rzekach średniej wielkości z szybkim nurtem i często dzikim nieregulowanym korytem. W tym artykule skupię się na jednym z najważniejszych elementów zestawu gruntowego a mianowicie na kołowrotku a dokładnie na tym jak wybrać uniwersalny kołowrotek do gruntówki na takie właśnie rzeki. Na początk ustalę co mam na myśli pisząc uniwersalny. Uniwersalny kołowrotek do feedera i wszelkich odmian tradycyjnej gruntówki to kołowrotek pozwalający łowić wymienionymi metodami większość ryb jakie żyją w tych rzekach. Mam na myśli takie gatunki jak leszcz, kleń, jaź, cera, brzana i inne średniej wielkości ryby. Pomijam ryby małe typu ukleja czy kiełb oraz naszą największą rybę czyli suma który pomimo że występuje w takich rzekach z racji rozmiarów jakie osiąga wymaga specjalistycznego sprzętu do jego połowu.

Podstawowym kryterium jakim kieruję się na początku wyboru takiego kołowrotka jest jego wielkość. Najlepszym dla mnie rozwiązaniem jest w tym przypadku rozmiar 40/400. Masa kołowrotka w tym rozmiarze mieści się zazwyczaj pomiędzy 420 a 480 g . Moc przekładni takiego kołowrotka śmiało daje sobie radę z przenoszeniem ciężkich zestawów w trudnych warunkach rzecznego nurtu. Nie straszne mu większe ryby jak i częste zaczepy. Pojemnośc szpuli pozwala mi według potrzeby dobrać średnicę żyłki czy plecionki i nawinąć na nią wystarczajacą długość linki. Lubie czasem łowić na martwą rybkę i inne kombinacje zestawów dlatego jako kołowrotek uniwersalny wybieram zazwyczaj kołowrotek z wolnym biegiem szpuli tzw. freerunner system. Wolny bieg daje mi dużo wieksze możliwości w zakresie użycia kołowrotka a przy odrobinie inicjatywy użycie go często owocuje pieknymi rybami. Właśnie taki kołowrotek spełniający podstawowe warunki jakie opisałem wybieram obecnie najczęściej do łowienia gruntowego. Dzięki temu omijaja mnie wszelkie przykre niespodzianki jakie często mnie spotykały gdy użyałem kołowrotków zbyt delikatnych nie dostosowanych do trudnych warunków. Poniżej zobrazuję taki kołowrotek na przykładzie modelu Dragon Manta Baitfeeder FR 740i.

Kołowrotek Dragon Manta Baitfeeder FR 740i ma masę 425 g. Jego konstrukcję oparto na sześciu łożyskach kulkowych i jednym rolkowym. Przełożenie tego modelu i rozmiaru wynosi 1:4,6. Pojemność szpuli mm/m 0,30/200. Kołowrotek posiada dwie szpule.Szpula głowna jest wykonana z lotniczego duralu, profilowana a jaj krawędź pokryto azotkiem tytanu TiN. Szpulę zapasową wykonano z grafitu. Przedni hamulec jest precyzyjny, pracuje równo i jak do tej pory nie zawiódł mnie w czasie łowienia. Rurkowy kabłąk ze stali stopowej zbija się bez najmniejszego problemu zarówno z korbki jak i ręcznie. Rolkę kabłąka wykonano z tytanu. Korbka jest jednoczęściowa wycięta z metalu. Kołowrotek jest wyposażony w wolny bieg szpuli.Podałem sporo podstawowych danych technicznych z tego powodu że przygotowując sie do napisania opinii na temat tego kołowrotka przejżałem sporo stron internetowych na jego temat. Moją uwagę zwróciły głównie nieprawidłowe dane techniczne jakie bardzo często są zamieszczane na portalach aukcyjnych jak i w sklepach internetowych. Dlatego takie rzeczy najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie producenta.

Kołowrotka Dragon Manta baitfeeder FR 740i używam już od kilku miesięcy. Pracuje z feederem jak i czasem z ciężką gruntówką. W tym czasie stosowałem zestawy o sporej gramaturze ponieważ wymaga tego dośc wysoki zazwyczaj wiosną poziom wody. Obecniez powodów atmosferycznych sytuacja nie zmieniła się na lepsze a wręcz przeciwnie. Warunki są skrajnie trudne na pograniczu możliwości jakiegokolwiek łowienia. Kołowrotek pomimo tego cały czas pracuje bezawaryjnie. Wszystkie jego podzespoły bardzo dobrze sie sprawują. Używanie praktyczne tego kołowrotka jest dla mnie w pełni komfortowe i satysfakcjonujące. Najlepsze i najrybniejsze dni sezonu ciągle przed nami. Aktualnie większość gatunków ryb odbywa tarło i ma okresy ochronne. Kołowrotek mam już jednak w pełni sprawdzony więc z niecierpliwością czekam na pełnię sezonu.

 


4.5
Oceń
(34 głosów)

 

Dragon Manta Baitfeeder FR 740i - uniwersalny kołowrotek gruntowy - opinie i komentarze

marciin 2424marciin 2424
+1
Witaj Krzysztofie świetnie opisałeś maszynkę Dragona . Mój pierwszy spiningowy młynek był ze stajni Dragona i pracował ciężko przez 7-em sezonów. Dlatego jestem wręcz pewny ,że opisany młynek spełnia wszystkie kryteria . Pozdrawiam i oczywiście ***** :) (2014-06-01 20:16)
pstrag222pstrag222
0
Dragon dragonem jedank moim zdanie SPRO czy DAIWA nie ma sobie równych (2014-06-05 16:54)
TomekooTomekoo
0
Fajny ten młyn się wydaje ;-) Nie łowię zbytnio z gruntu ale pewnie wybrał bym coś takiego jak to , ze względu na podobny gust , kołowrot musi być mocny ;-) (2014-06-07 19:10)
SVTSVT
+1
Fajny młynek i opis sprecyzowany. (2014-06-16 11:47)
Jakub WośJakub Woś
0
Piękny świniak, jeśli można to poproszę na priv zestaw, przynęte i opis miejsca (wody) z jakiej został wyciągnięty. (2014-06-16 17:56)
grisza-78grisza-78
+1
Kumpel ma chyba identyczny model. Używa go na spinning pod kątem szczupaków i bardzo go chwali. Pozdro !!!! (2014-06-16 21:29)
Dos equis xxDos equis xx
+1
super recenzja ***** (2014-06-17 18:44)
barrakuda81barrakuda81
0
Szkoda że producent dodał tylko grafitową szpule zapasową - to tak jakby nie dodał jej wcale...Najwazniejsze jednak ze kołowrotek nie zawodzi a oszczednosci to dzis norma.Dobry ,rzeczowy opis.*****.Pozdrawiam. (2014-06-18 10:53)
zbynio 33zbynio 33
0
Witam! Sprawdzałem i rzeczywiście nie zgadza się opis na portalu aukcyjnym z tym tu. Wiem jaki kołowrotek teraz sobie sprawię. Dzięki :). ***** Pozdrawiam (2014-07-05 10:42)

skomentuj ten artykuł