Drapieżniki na spławik

/ 15 komentarzy / 4 zdjęć


Witam serdecznie koleżanki i kolegów po kiju. Kontynuując temat połowu drapieżników na martwą lub żywą przynętę można by wysnuć wnioski, że tematowi nie ma końca. Chciałbym przedstawić parę sposobów na zaprezentowanie i podanie przynęty na drapieżne przy użyciu spławika jako sygnalizatora brań.

Jeśli mówimy o użyciu spławika to mamy na myśli łowienie w niedalekiej odległości od brzegu, ale i nie tylko, np.: w pobliżu burt brzegowych, zwalonych do wody drzew czy roślinności zarówno zanurzonej jak i wynurzonej. Innym aspektem jest również delikatne podnoszenie przynęty, np.: przez sandacza lub okonia i w tym przypadku nic szybciej nie zasygnalizuje brania, niż spławik.
Jednak, aby do tego doszło przybliżę parę metod spławikowych, które miałem okazję przetestować osobiście. Najlepiej zobrazują to rysunki załączone do artykułu (jakość może nie za dobra, ale myślę, że czytelna).

Najczęściej używaną metodą w poszukiwaniu drapieżników jest żywiec, jednak nie zawsze jest możliwość jego zastosowania. Czasami w związku z licznie występującymi zaczepami lub silnie zarośniętym dnem nie ma możliwości podania go na zestawie. Wówczas proponuje zastosować martwą rybkę na systemiku. Na rysunku 1 pokazałem najprostsze zestawy do połowu na spławik na żywą i martwą rybkę, najlepiej sprawdzają się na wolnych od zaczepów łowiskach np.: na stoku podwodnej skarpy lub w okolicach podwodnej wyspy lub wypłycenia.

Rysunek 2 pokazuje prezentację przynęty na dnie, czasami można zastosować trick w postaci kawałków styropianu wciśniętego do pyszczka martwej rybki (dobrze przed tym jest „przedrylować”, tzn. zrobić miejsce na wkład). Na rys. 3 zaprezentowałem Wam gadżety ( w tym wypadku są to firmówki kupione w sklepie) pozwalające na łatwe i szybkie podniesienie z dna przynęt i są to (od lewej do prawej):
- patyczki z balsy, wetknięte w pyszczek martwej rybki, stosuję je do rybek o niewielkiej masie np.: ukleje lub małe płoteczki,
- większa wersja do połówek lub całych przynęt o większej masie np.: duża płoć lub połówka makreli lub śledzia,
- kulki polistyrenowe, mocowane bezpośrednio do kotwiczki na kawałku stalki (koniecznie!!!, aby uniknąć odcięcia przez ostre zęby np.: szczupaka

Powyższe gadżety można w bardzo łatwy sposób wykonać samemu; pamiętam, nic tak mnie nie fascynowało jak w okresie zimowym przeglądanie i ulepszanie, bądź wykonywanie niezbędnych dla swoich potrzeb spławików, ciężarków czy stalek. Do produkcji możecie użyć ogólnodostępnej balsy, a w przypadku kulek można znaleźć kawałki twardej pianki (opakowania po sprzęcie RTV, AGD) i sami wycinać potrzebne kształty i kolorować dowolnie, jednak moim sprawdzonym kolorem jest czerwony.

Ktoś dociekliwy zapyta: a jak podać żywą przynętę nad dnem w rzece o jakimś tam uciągu wody??? Przecież spławik będzie co chwilę spływał??? Odpowiedź znajdziecie na rysunku nr 4. Przedstawiony tu systemik nie jest niczym innym jak zapomniany przez młode pokolenie wędkarzy, a szeroko stosowany wśród seniorów PATER NOSTER. Należy tylko dobrać odpowiedni ciężarek, który utrzyma przynętę w miejscu, ustalić odległość przynęty od dna poprzez zmianę długości dolnego odcinka żyłki od krętlika do ciężarka i znaleźć odpowiedni spławik przelotowy, zadaniem którego będzie napięcie całego zestawu i utrzymanie go na ustalonej odległości od dna. W przypadku dolnego przyponu zastosujcie słabszą żyłkę, w celu uwolnienia się od zaczepu w przypadku jeśli w nim utkwi Wasz zestaw. Pamiętajcie: GDZIE PATYKI, TAM WYNIKI jak mówi mój bardzo dobry kolega po kiju kleyber73.
Połamania kija TG
P.S. Przepraszam za jakość rysunków, ale grafik komputerowy ze mnie żaden.

 


4.3
Oceń
(47 głosów)

 

Drapieżniki na spławik - opinie i komentarze

mapet77mapet77
0
Witam. Jescze muszę chwilkę popracowac nad jakością tych rysunków także mogą ulec pewnym zmianom. Przepraszam i z góry dziekuję za wyrozumiałosc. TomaszG (2008-11-09 21:38)
AdriossAdrioss
0
mhm, całkiem fajne sposoby. Jeśli chodzi o mnie to wolę stosować na rybę drapieżną tradycyjną boję lub po prostu spining. (2008-11-10 17:12)
lopez52lopez52
0
ostatnio łowiłem właśnie na spławik, w dosc zarosnietym stawie, oczywiscie na martwa rybke.Szczupaki bywaja tam piekne! Niestety, zlapalem dwa szczupaki, a raczej szczupaczki 35 i 38 cm. Na ostatni rzut zaryzykowałem małego zywca.po ok 1/2 godzinie miałem branie i ..., Szczupak był naprawde duzy! Niestety zerwałem:( Pozdrawiam i zycze tradycyjnie-Polamania kija! (2008-11-10 18:01)
kalmarkalmar
0
paternoster zdaje się jest drucianą konstrukcją, która nie pozwala żywcowi zbliżyć się do linki (uniknięcie splątania) co prezentujesz jest po prostu łowieniem na żywce (lub martwą} (2008-11-11 09:29)
kalmarkalmar
0
przepraszam, nie dokończyłem bo zwiesiła mi się mysz ;) Paternoster to inaczej dzwig okrężny, i tak też wygląda konstrukcja - jak w dzwigu wysięgnik obraca się naokoło linki, nie pozwalając rybie zbliżyć się do niej. to co pokazałeś to przypomina zwykły grunt boczny - z niego też wziął się identycznie wiązany boczny trok. Stalowe przypony nie sprawią, że jest to paternoster. Konstrukcję tego dzwigu można znaleźć w starych książkach wędkarskich. Pozdrawiam. (2008-11-11 09:36)
lukluk
0
Ale ładne rysunki (2008-11-12 16:11)
Kris_DDZKris_DDZ
0
Ciekaw jestem co stosujecie do zbrojenia zestawu na spławik przy żywej rybce , hak czy może kotwiczkę , no i gdzie ja zaczepiacie .Niestety często rybka spada z zestawu zanim dotrze do wody :(. Czekam z niecierpliwościa na komentarze. Pozdrawiam (2008-11-17 18:02)
janek kosjanek kos
0
Żywca karasia kotwiczką zaczepiam tuż pod pierwszym promieniem płetwy grzbietowej,tak,aby grot kotwiczki opierał się na układzie kostnym płetwy grzbietowej.Podobnie robię z płocią,chyba że zbroję pojedynczym hakiem to wtedy za pyszczek (2009-01-10 01:20)
krzycag1978krzycag1978
0
Żywca a przeważnie łapie na małego krąpika taki do 10 cm . Grot kotwiczki wbijam po środku płetwy grzbietowej .Pojedyńczych haków nie stosuje z tego powodu że długo to trwa zanim np. szczupak obróci rybke pyskiem do gardła i za duzo razy miałem puste zacięcia. (2009-01-14 19:59)
u?ytkownik1117u?ytkownik1117
0
dobry pomysł bede musiał go wypróbować (2009-01-28 03:48)
kapitanmajtuskapitanmajtus
0
Fajny i pomocny artykuł. Będę musiał przetestować pomysły :) Właśnie szykuję się a majowe szczupaki i okonki, teraz ju wiem czego szukać w sklepach :) (2009-04-20 15:52)
The Piterson12345The Piterson12345
0
Słyszałem że zywiec jest najskuteczniejszą przynetą na drapiezniki, ale ja wole klasyczny spinning:) nie ma to jak popruc wodę spinningiem:) pozdro! i połamania (2009-11-14 17:01)
dawids214dawids214
0
przepraszam, nie dokończyłem bo zwiesiła mi się mysz ;) Paternoster to inaczej dzwig okrężny, i tak też wygląda konstrukcja - jak w dzwigu wysięgnik obraca się naokoło linki, nie pozwalając rybie zbliżyć się do niej. to co pokazałeś to przypomina zwykły grunt boczny - z niego też wziął się identycznie wiązany boczny trok. Stalowe przypony nie sprawią, że jest to paternoster. Konstrukcję tego dzwigu można znaleźć w starych książkach wędkarskich. Pozdrawiam. [2008-11-11 09:36] (2010-08-25 10:37)
szpaku24szpaku24
0
A ile taki splawik powinien miec mniej wiecej gram?

(2011-01-16 20:20)
PapczakPapczak
0
Nooo ciekawe sposoby może kiedyś sam się skusze na ten sposób:D
----------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mojego bloga wedkuje;D
www.papczak.wedkuje.pl
Zapraszam również do komentowania mojego bloga!
(2011-01-26 14:06)

skomentuj ten artykuł