Drobiazgi które cieszą

/ 4 komentarzy

W artykule tym przypomnę tzw. "oczywistości oczywiste" które powinny być znane i stosowane a nie są. Pierwszym niedocenianym drobiazgiem który przywędrował do kraju z za oceanu jest tzw. "kliks" to znaczy systemik do bezwęzłowego mocowania przyponów spininngowych i nie tylko. Jak to wygląda i działa było opisywane w Wędkarzu Polskim i pozostałej prasie wędkarskiej. Wydawać by się mogło że Wszyscy TO znają i stosują. Tak jednak nie jest a szkoda bo to urządzenie daje 100% wytrzymałości linki, więc o wiele mniej przynęt oraz ryb stracilibyśmy po zastosowaniu tego tzw. "kliksa".
Kolejny patencik dotyczy błystek obrotowych. Tu zastosowanie kółeczka łącznikowego dla połączenia kotwicy do reszty blaszki oraz pozostawienie korpusu na drucie luzem, powoduje że w przypadku zaczepu unosząc wysoko szczytówkę kija i energicznie nią potrząsając (duża częstotliwość i mała amplituda drgań rzędu 20-40cm), uwalniamy wabik z 9 na 10 zaczepów (tu ruchomy korpus działa jak odbojnik).
Trzeci sposób ułatwienia sobie łowów to zastosowanie ołowianej oliwki do obciążenia blaszki obrotowej podczas łowienia w koszmarnych zaczepach. Czeski protoplasta tak uzbrojony nosił nazwę bodajże "Cjankali". Całość polega na założeniu oliwki podczas montażu błystki na nowym drucie wtedy gdy wykonujemy oczko (zaczep) do mocowania przyponu nie obcinamy końcówki drutu tylko zostawiamy 4-6cm odcinek pod kątem prostym w stosunku do osi błystki i na niego zakładamy oliwkę. Tak obciążona blaszka przeskakuje przez zaczepy i jest praktycznie nie do zerwania. Jeśli się zdarzy że złapiemy zaczep to z łatwością uwolnimy przynętę potrząsając energicznie szczytówką jak to opisałem wyżej. Jako dopełnienie postaram się dołączyć zdjęcia i film.

 


4.3
Oceń
(36 głosów)

 

Drobiazgi które cieszą - opinie i komentarze

adleradler
0
Jeszcze nie próbowałem tego.Małe, drobne ,a jak widać się sprawdza i cieszy. (2009-05-29 12:04)
esox61esox61
0
trochę to denerwujące że zdjęcie może mieć max 100kb (2009-06-19 00:10)
PokaPoka
0
Do zmniejszania wielkosci zdjęc polecam strone http://www.zmniejszfotke.pl/ , a co do tych drobiazgow o pierwszym słyszałem i nawet widziałem mój wujek go stosuje a o reszcie nie miałem zielonego pojęcia (2009-06-30 22:43)
BZYKU5BZYKU5
0
bardzo ciekawy artykuł i do tego jeszcze fachowo i ,, po polsku " napisane. ode mnie 5 *****. więcej takich postów które z przyjemnością i ciekawością się czyta i czerpie wiedzę. od takich warto się uczyć. jeszcze raz 5***** pozdrawiam
(2010-04-03 20:06)

skomentuj ten artykuł