Drobna fauna wodna na przynętę

/ 2 komentarzy / 15 zdjęć


OŚLICZKA,niewielki 1-cm skorupiak żyjący we wszystkich wodach.Żyją 2 lata. Można je znależć wśród roślinności wodnej.Żyją gromadnie.W korzystnych warunkach nawet 3 tys.osobników na metr kwadratowy.
Ulubiony przysmak lina,krąpia,miętusa i leszcza zwłaszcza zimą.Można je hodować w akwarium.
JĘTKI;na przynętę nadają się larwy i owady dorosłe,które są chętniej zjadane przez ryby.Niestety przynęta z dorosłych owadów jest dostępna krótkotrwale.Lubią je karpie,leszcze,jazie,płocie a nawet okonie.Ze względu na to że są delikatne używa się małych haczyków i zakłada kilka sztuk.Można dorosłe owady sklejać.
CHRUŚCIKI:tzw "kłódki".Każdy je zna choć ostatnio mało używane.Lubią je płocie,leszcze,jazie,klenie,brzany,świnki.Można na haczyk zakładać same larwy lub razem z domkami.
PIJAWKI;stanowią pokarm wielu ryb,szczególnie karpia,lina,okonia,brzany,miętusa i suma.Szukamy ich pod kamieniami,na podwodnych pniach i gałęziach.Na duże ryby dobre sa pijawki końskie lecz trzeba im odciąć przyssawkę.Jako ciekawostkę podam,że z występujących w Polsce,tylko lekarska i żerująca na żółwiu błotnym -są zdolne ssać krew człowieka.
RACICZNICA ZMIENNA;jest to mały,3-4 cm w kształcie trójkąta małż o skorupie pokrytej czarnymi zygzakowatymi prążkami.Na haczyk zakłada się rozgniecione małże.W wielu jeziorach to podstawowy pokarm płoci,uwielbiają je karpie i leszcze.
WAŻKI;na larwy łowimy jazie,klenie,krąpie,brzany,okonie.Na dorosłe owady klenie.Larwy zakłada się pojedynczo na haczyk.Można je znależć wśród roślinności wodnej w różnych bagienkach przy dnie.Wystarczy przeciągnąć gęstą siateczką.
OCHOTKI;najbardziej znana przynęta.Występuja przez cały rok w powierzchniowej warstwie mułu,zarówno w wodach czystych jak i zanieczyszczonych substancjami organicznymi.Larwy wielkości ok 1 cm zwane jokersem są używane jako zanęta a większe,nawet do 5 cm zakłada na haczyk.Używa się haczyków cienkich z długim trzonkiem.Bardzo dobra przynęta na większość ryb.
WIDELNICE;występują w wodach górskich i pogórza od marca do listopada.Zarówno dorosłe owady jak i larwy są dobrą przynętą na klenie i brzany.

 


4.7
Oceń
(15 głosów)

 

Drobna fauna wodna na przynętę - opinie i komentarze

karateka994karateka994
0
***** :) (2013-04-28 20:49)
marek-debickimarek-debicki
0
Piękną sprawą jest wiedza o naturalnych przynętach, sposobie ich pozyskiwania i wykorzystania wędkarskiego.pozdrawiam i *****pozostawiam. (2013-05-03 14:37)

skomentuj ten artykuł