Drop shot - prowadzenie w wodzie stojącej

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


Przedstawiam dziś podstawową technikę prowadzenia przynęty w zestawie drop shot w wodach stojących. Dobrze sprawdza się ona wobec niemal wszystkich nizinnych drapieżników.
Zima nie sprzyja połowom dużych ryb drapieżnych, choćby ze względów regulaminowych, ale zapalonemu spinnigiście zawsze pozostaje łowienie okoni i tęczaków w wodzie - póki co - wolnej od lodu. Te ryby dobrze reagują na przynęty podane w zestawie drop shot, a my dziś opisujemy podstawową technikę prowadzenia takiego wabika. Na początek schemat:

Zarzucamy, pozwalamy ciężarkowi opaść na dno i napinamy żyłkę tak, aby poczuć jego ciężar na kiju. Następnie wykonujemy (z czuciem!) jedno-dwa delikatnie podszarpnięcia (repertuar pociągnięć może być różny, od lekkich po mocne; jedno, dwa lub więcej) szczytówką wysoko trzymanego kija, naprzemian luzując i napinając linkę. Dzięki temu przynęta zaczyna się poruszać. W czasie tej fazy żyłki nie napinamy do końca, aby ołów mógł pozostać na dnie.
Następnie ponownie napinamy żyłkę, aby przynęta niemal całkowicie znieruchomiała jak mała rybka która co jakiś czas się zatrzymuje. Ten moment jest bardzo ważny, bo właśnie wtedy następuje wiele brań.
W ten sposób można grać przynętą przez dłuższy czas w jednym obiecującym miejscu. Jeśli nie doczekamy się brań lub zależy nam na szybszym przeczesaniu okolicy, zwijamy kawałek linki i ustawiamy ciężarek na dnie kawałek dalej. Wszystko powtarzamy od poczatku.
Jak długo ma trwać (i jak intensywna być) faza ruchu, a potrem faza zatrzymania - trzeba ustalić eksperymentalnie. Trzeba jednak pamiętać, że mniejszym błędem będzie łowienie zbyt "leniwe" niż zbyt agresywne, które zwykle jest domeną początkujących w tej metodzie.
Wody stojące obławiamy klasycznie, wachlarzykiem:

 


3.7
Oceń
(3 głosów)

 

Drop shot - prowadzenie w wodzie stojącej - opinie i komentarze

Christo-phorosChristo-phoros
0
Łowiłem na to i jest super. Ale nie w każdym zbiorniku się sprawdza. Kto chce spróbować to polecam. Jak nic nie bierze to spróbuj Drop shota. (2012-08-07 22:20)

skomentuj ten artykuł