Drwęca - w okolicach Brodnicy

/ 3 komentarzy / 7 zdjęć


Rzeka Drwęca bierze swój początek w miejscowości Drwęck, płynie w okolicach Ostródy i wpada do jeziora Drwęckiego.W okolicy Samborowa rzeka wypływa z jez. Drwęckiego. Płynie w malowniczej rynnowej dolinie. Długość Drwęcy od źródeł do ujścia do Wisły wynosi ~~ 249 km. Nad nią leży kilka miast jak: Ostróda, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Golub - Dobrzyń i Lubicz, gdzie w jego okolicach wpada do Wisły. Dzięki występowaniu znacznych różnic poziomów pomiędzy Drwęcą i jej dopływami, posiada ona na wielu odcinkach charakter górski. Sprzyja to występowaniu rzadkich gatunków ryb.

Największym dopływem Drwęcy jest rzeka Wel - bierze swój początek w okolicach wsi Bartek - 118 km przy ujściu w Bratianie wędkowanie zabronione - rzeka górska, Gabiczka – 25 km, Gizela – 20 km, Iławka – 62,4 km, Sandela – 18 km , Brynica - żródła w pobliżu leśniczówki Bryńsk – 23,1 km rzeka – górska, Skarlanka – wypływa z mokradeł w pobliżu jeziora Skarlin - 37 km tarlisko przy ujściu w Tamie Brodzkiej, Rypienica - żródło w okolicach wsi Stępowo -34,4 km bardzo dobre łowisko wiosenne przy ujściu we wsi Kominy, Struga Brodnicka - żródła w okolicach jeziora Czortek – 22 km , Ruziec – 42.5 km, Jordan – 16 km, Struga Wąbrzeska – 34, 4 km, Stuga Kowalewska – 22 km i Rychnowska – 16 km. W rzece występują prawie wszystkie gatunki ryb słodkowodnych. Ma kilka ograniczeń (R.A.P.Ryb. ), na niektórych odcinkach przy ujściu jest rzeką górską.

Drwęca! - rzeka piękna a zarazem zdradliwa. W latach 70-tych i początek lat 80-tych, łowiłem w niej leszcze po 4 - 5 kg. Brzany łamały wędki - ( łowiono na groch i ser który leżakował kilka dni zawinięty w mokrą gazę, jaki był to zapach ???? ) Gdzie te czasy, że podczas żerowania bolenia gotowała się woda. Zasługą braku niektórych gatunków ryb jest brak dostępu do Wisły ( o przepławce w Lubiczu - nie będe pisał ) i braku dostępu do łach! , naturalne tarliska ryb zostały odcięte od koryta rzeki. Została ,,U R E G U L O W A N A”!!!!!

W ostatnich latach jest zarybiana ( sumem, trocią, szczupakiem, , jaziem, brzaną, świnką boleniem, a także jesiotrem, - zaczyna pokazywac się jaż i po latach boleń., to dzięki Okęgowi PZW Toruń ( swoje wylęgarnie ryb ) ale efekty zobaczymy dopiero po latach! Pomimo tego, jest Naszą rzeką i za to JĄ kochamy.

 


4.6
Oceń
(18 głosów)

 

Drwęca - w okolicach Brodnicy - opinie i komentarze

u?ytkownik3921u?ytkownik3921
0
To prawda Panie Stefku- Drwęca nie ma sobie równych! Ja już w tym roku trochę popróbowałem "na macanego" i efekty były-ładne płocie i kilka jazi(ale raczej niedużych). Ciekawe, że przed zamarznięciem kleń brał jak głupi, a teraz już po zejściu lodu ciężko go trafić. Szkoda, że mam tak mało czasu, bo wybrał bym się na Bobrowiska, tam zawsze najładniejsze łowiłem. Pozdrawiam. (2009-03-10 18:48)
Raptor1981Raptor1981
0
Mieszkam w Golubiu-Dobrzyniu a do Drwęcy od domu mam nie całe 50 metrów zamierzam w tym roku troszeczkę czasu spędzić nad rzeką, mam nadzieje że te zarybienia nie będą krótkotrwałe lecz systematyczne. Dużo się musi zmienić choćby większe kary dla kłusowników którzy do tej pory bezkarnie zastawiają sieci i niszczą wszystko co PZW Toruń zrobiło i chciało by jeszcze zrobić. Jeżeli nie zmieni się mentalność ludzi i nie zwiększą kary dla kłusowników to na efekty zarybienia rzeki Drwęcy będziemy musieli jeszcze długo poczekać. (2009-03-11 07:43)
ZdzichuZdzichu
0
Ładnie opisana rzeka, byłem kilka razy w okolicach Lubicza, jak piszesz, okręg dba o tę wodę.Efekty przyjdą z czasem. Pozdro ... (2009-03-15 12:00)

skomentuj ten artykuł