Duże Ryby cz.2 - Leszcz


Leszcz (Abramis brama) – z rodziny karpiowatych, gatunek ryby słodkowodnej.

Występowanie :

Leszcze występują niemal w całej Europie. Wyjątkowymi miejscemi są Półwysep Iberyskii, i Apeniński,zachodnia Francja,południowa częśc Półwyspu Bałkańskiego,północnej Szkocji oraz północnej Skandynawii.Występuje także z zachodniej Azji,został też zaaklimatyzowany na wielu obszarach SyberiiW Polsce leszcz występuje w dużych jeziorach,rzekach nizinnych i przybrzeżnej strefie morza Bałtyckiego.

Opis :

Leszcz osiąga długośc do 82 cm i 6kg masy ciała.Rekordowy leszcz złowiony w polsce to leszcz o masie 6.95kg.Ciało silnie wygrzbiecone oraz bocznie spłaszczone, pokryte dużymi, łatwo usuwalnymi łuskami. Otwór gębowy dolny, tworzy charakterystyczny, wysuwalny ryjek. Grzbiet leszcza jest ciemny, z zielonkawym odcieniem, brzuch białawy, płetwy szaroniebieskie, jego boki zaś u młodych osobników srebrzyste, z wiekiem często uzyskują złotawy połysk.

Odżywianie :

Leszcz żywi się zwierzętami zamieszkującymi osady denne.dzięki własnościom swojego aparatu gęgowego jest w stanie zasysac muł a następnie wypluwac go i wyszukiwac cząstki pokarmu.Młodsze osobniki żywią się zooplanktonem

Ochrona :

Leszcz nie posiada okresu ochronnego ani wymiaru ochronnego może był łowiony przez cały rok.

 


4
Oceń
(9 głosów)

 

Duże Ryby cz.2 - Leszcz - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł