Duże Ryby cz.3 - Szczupak


Szczupak Pospolity (Esox lucius) - ryba z rodziny szczupakowatych.Jej wokółbiegunowy zasięg występowania jest największym naturalnym zasięgiem ryb wyłącznie słodkowodnych.

Występowanie

Szczupak Występuje w całej Europie, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego,południowych Włoch i południowej części Półwyspu Bałkańskiego a także północna oraz środkowa Azja i Ameryka Północna.Żyje w wodach słodkich,zarówno płynących jak i stojących oraz w niektórych częściach Morza Bałtyckiego

Odżywianie :

Szczupak jest świetnie przystosowany do życia jako wodny drapieżca,normalnie nie jest aktywnym myśliwym, choc zalicz się do najbardziej drapieżnych ryb.Chyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz.Największe osobniki mogą z łatwością gonic wielkie ławice ryb(np. śledzi)

Rozród

U szczupaka tarło odbywa się wczesną wiosną - okoła marca a kwietnia, na zarośnietych płyciznach , starorzeczach i zalanych łąkacz. Ikra jest bardzo drobna, jest ona przytwierdzana do roślinności wodniej. Wylęg małych szczupaków występuje po 12-15 dniach.

Ochrona

W ostatnich latach liczebność szczupaka w polskich wodach wyraźnie się zmniejszyła ze względu na nieracjonalną gospodarkę rybacką i kłusownictwo oraz także bardzo dużą presję wędkarską. Niski stan wód w rzekach w okresie wiosennym oraz brak rozlewisk przyczyniają się do wypierania tego drapieżnika z rzek przez inne gatunki np. bolenia.Bardzo ważna jest ochrona środowiska szczupaka i innych ryb. Chodzi o zatrute wody, przeżyźnienie, brak miejsc na tarliska i inne.

Wymiar ochronny

- 45 cm (od 2007 roku)
- lub 50 cm (niektóre wody)

Okres ochronny

- 1 stycznia - 30 kwietnia (w rzekach; w zbiornikach zaporowych)
- 1 marca - 30 kwietnia (w pozostałych wodach)
Rekordowy Szczupak Polski to 24,10kg masy i 128cm ciała złowiony on został w 1978r

 


3.8
Oceń
(6 głosów)

 

Duże Ryby cz.3 - Szczupak - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł