Dylemat... w co wierzyć?

/ 4 komentarzy

Witam! Do napisania tego felietonu zmusiły mnie wydarzenia, które miały miejsce w Niemczy na „stawie zamkowym” w dniu 6.07.2011r. Przyczyną jest skarga wędkarzy Koła PZW Niemcza na wędkarza z innego Koła.

Oskarżający napisali (pisemne zawiadomienie o wykroczeniu, podpisało 4 świadków), że w/w wędkarz złowił niewymiarowego amura, którego chciał zabrać do domu. Skargę (zawiadomienie), jako dokument oficjalny zmuszony byłem przesłać do ZO (skarga bezzasadna, w RAPR amur nie ma wymiaru ochronnego), ale jako pragmatyk zastanawiam się, co było tego przyczyną.

Po dwóch dniach pojechałem na kontrole do Niemczy i pierwsze co mnie zdumiało, to tablica informacyjna zbiornika wodnego?
Na tablicy widnieje (na fotografii) wymiar amura – 50cm. Pomyślałem bzdura, ale po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że przeciętny wędkarz potraktuje tą tablice serio. Zapytacie jak jest naprawdę. Spróbuję Wam to wyjaśnić.
Jak wiecie, 10 grudnia 2010 r. wszedł w życie nowy RAPR, który skasował
np. wymiar amura, natomiast w dniu 14 czerwca br. Zarząd Okręgu na plenarnym posiedzeniu zatwierdził, że nowy RAPR obowiązuje (bez zaostrzeń) na terenie całego Okręgu Wałbrzyskiego (za wyjątkiem Uchwał dot.
zb. Kozielno i Topola).

Zatrzymajmy się na wyjaśnieniu jakie ma uprawnienia Zarząd Okręgu (ZO),
co może uchwalić, jakie decyzje podjąć.
Myślę, że zainteresuje to przeciętnego wędkarza.
Gdy wejdziecie na stronę internetową naszego Okręgu i w zakładce
„Władze Okręgu” znajdziecie nazwiska, a przy każdym nazwisku przynależność do danego Koła to zauważycie, że ludzie Ci reprezentują wszystkie Koła
w naszym Okręgu i to oni decydują o sprawach nas dotyczących.
ZO może przyjąć uchwalę np. że podnosi wymiar danej ryby, wprowadza czasowy zakaz jej połowu, itp.

Wracając do tablic informacyjnych na zbiornikach wodnych, gdy zobaczycie jakiekolwiek odstępstwo od RAPR tj. w wymiarach, okresach ochronnych etc. (przykładowo bohater tego felietonu- amur 50cm), to pamiętajcie, że taką decyzję może podjąć tylko Zarząd Okręgu i przy opisie dotyczącym amura musi być podane, że to ZO wprowadził obostrzenia i co najważniejsze, musi być data i numer uchwały!

Z Wędkarskim pozdrowieniem,

Wiesław Rykalski

 


4.7
Oceń
(18 głosów)

 

Dylemat... w co wierzyć? - opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Zarząd może  wprwadzić takie ograniczenia. trochę to jednak dziwne, że dopiero po tylu latach ktoś wpadł na to, że amur jest obcym gatunkiem i zniesiono wymiar i limit. Ciekawe jak to się ma do leszcza, gdzie gatunek rodzimy a limitów nie ma!!! (2011-07-10 10:13)
marian48marian48
0
Wygląda na to, że do zarządu wszedł ktoś bardziej światły i zauważył, iż amur to gatunek obcy, szkodzący naszym akwenom. Ciekawi mnie tylko dlaczego tak długo z ty zwlekano, i dlaczego tak opornie wprowadza się korzystne zmiany dla ochrony naszych, rodzimych gatunków. Dobrze jednak, że powoli, ale idzie do przodu. (2011-07-16 13:56)
romlezromlez
0
Ziemniaki też nie są gatunkiem rodzimym.
(2011-07-20 13:50)
VenomVTSVenomVTS
0
I dlatego ziemniak nie ma wymiaru ochronnego. (2011-08-02 12:50)

skomentuj ten artykuł