Fenomen świetlika

/ 3 komentarzy / 2 zdjęć


Czerwiec, pora występowania tych ciekawych owadów. Według Wikipedii: 


       „Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca) - jeden z trzech gatunków świetlika występujących na terenie Polski, szczególnie skraje lasów obficie porośnięte krzewami, zbiorowiska wysokich bylin, pobrzeża żywopłotów i parki. Osobniki obu płci bardzo różnią się wyglądem. Samiec ma ok. 1 cm długości i jest uskrzydlony, podczas gdy przypominająca larwę samica osiąga długość 1,5-2 cm i nie jest uskrzydlona. Obie płcie mają na spodzie odwłoka narządy świetlne.
Dorosłe osobniki żyją krótko i nie pobierają żadnego pokarmu. Świetliki nocami od czerwca do lipca latają poszukując samic, które siedząc na roślinach przywabiają świeceniem potencjalnych partnerów. Zapłodnione samice składają jaja do ziemi.”

    Tyle wiadomości encyklopedycznych, w rzeczywistości świetlika w ciągu dnia nie zauważymy- mały, niepozorny. Nawet można by rzec- nieurodziwy brzydal. Ale czy wyobrażamy sobie czerwcowe nocki bez tego owada? Ileż to razy idąc na łowisko o godzinie wczesno porannej widzimy tego typu „sygnalizatory” porozmieszczane w trawie bądź też niewysokich krzewach- przy odpowiedniej konfiguracji, parka w odległości od siebie w poziomie 15-20 czyż nie sprawia wrażenia, że obserwuje nas drapieżnik? Warto obejrzeć tego popularnego w czerwcu owada o którym tak niewiele wiemy...
 


5
Oceń
(15 głosów)

 

Fenomen świetlika - opinie i komentarze

ferozaferoza
0
Ależ tej nocy były świetlikowe "fajerwerki"! Wszędzie ich było pełno. Nawet na lustrze wody. Szczegóły w najbliższym felietoniku. Piąteczka za wpis "na czasie"; pozdrawiam :) (2013-06-30 01:47)
kamil11269kamil11269
0
Ciekawe owady, na pewno tak jak Pan napisał warto im się przyjrzeć. ***** i pozdrawiam (2013-07-01 10:26)
marek-debickimarek-debicki
0
Zbierać, chłodzić i na antenki a nocne wędkowanie. Pozdrawiam i *****pozostawiam. (2013-07-06 15:54)

skomentuj ten artykuł