Zaloguj się do konta

Główki jigowe Robinson Titanium

Od kilku lat rynek przynęt spinningowych zdominowany jest przez tzw gumy. Gumami potocznie nazywa się miękkie przynęty sztuczne. Mają one wiele zalet. Jedną z nich zapewne jest to iż jedną gumę można prowadzić na praktycznie każdej głębokości łowiska, wystarczy mieć różnej wagi główki. Przy woblerach czy blachach trzeba bawić się w modyfikacje ze sterami czy dociążenie co nad wodą nie zawsze jest wykonalne. Jednak najważniejszą zaletą miękkich przynęt jest ich cena. W cenie jednego woblera można kupić kilka do kilkunastu gum. Z gumą na końcu zestawu wędkarz nie przeżywa tak zaczepów jak przy woblerze za kilkadziesiąt złotych.

Dobra i łowna guma to jednak nie wszystko. Moim zdaniem najważniejsze w przynętach gumowych są główki jigowe. Nawet najbardziej łowna guma na słabej jakości główce nie da nam życiówki. Natomiast wprawny wędkarz z porządnym hakiem nawet najsłabszą gumą może zagrać tak aby skusić drapieżnika. Znam nawet przypadki, gdzie okonie brały na same główki jigowe.

W tym roku Robinson wypuścił na rynek główki jigowe Titanium. Kilka lat temu kupiłem pierwsze haki Titanium i już przy nich zostałem. Mocne i ostre a chyba głównie o tego szukamy w hakach. Dokładnie tego samego oczekiwałem od główek jigowych. Dlatego też jak tylko pierwsze sztuki pojawiły się na rynku musiałem je zdobyć i sprawdzić czy seria Titanium nadal trzyma poziom.

Kombinacji wagi do wielkości jest mnóstwo więc było z czego wybierać. Do wyboru jest 8 wielkości haka o jedenastu różnych wagach co daje 36 różnych możliwości.

W praktyce haki okazały się bardzo mocne. Główka z utwardzonego ołowiu a haki kute z wysokogatunkowej  stali. Ciężko je uszkodzić czy rozgiąć. Hak jest wydłużony dzięki czemu można używać przynęt o wydłużonych kształtach.
Istotną właściwością haków jest ich ostrość. Te są bardzo ostre a to zapewne następstwo zastosowania długiego ostrza typu Needle Point. Haki mają niewielkie zadziory które można nawet nazwać mikrozadziorami. Utrzymują rybę na haku ale łatwo wypiąć rybę i nie kaleczą jej tak haki z wielkimi zadziorami.

Kolejną bardzo istotną dla mnie zaletą jest proporcjonalnie dopracowany kołnierz. Ileż to ja niewielkich gum zniszczyłem próbując nadziać na główki z wielkimi kołnierzami, które rozpruwały wręcz gumy. Niby hak niewielki ale wszystko psuły te kołnierze. Tu sprawa wygląda zupełnie inaczej, są świetnie dopracowane, na tyle małe aby nie rozwalać gum ale na tyle duże aby utrzymywały przynętę na swoim miejscu.
Główki dostępne są w opakowaniach po trzy sztuki. Cena za jaką można je kupić w zależności od wielkości wynosi około 3 zł za najmniejsze do 8 za największe sztuki. Moim zdaniem to bardzo dobra cena biorąc ich jakość.

 

Opinie (2)

barrakuda81

Cena przystępna.Zwłaszcza istotne dla tych którzy łowią w zaczepach.Jeśli prezentują taki poziom jakość-cena jak np. Kamatsu to warto wypróbować.Dla spiningisty główki to towar pierwszej potrzeby.Wytrzymałość haka, jego ostrość, podatnośc na ewentualne odkształcenia oraz kształt kołnierza to bodaj najistotniejsze kryteria przy zakupie.Czasem ważny jest też ksztłat samego haka ale to dotyczy głównie zbrojenia specyficznych przynęt.Fajny może być pomysł ze zmniejszonym zadziorem - to rozwiązanie dla kogoś takiego jak ja.Bo z jednej strony chciałbym możliwie najmniej kaleczyć ryby i łatwo je odhaczać a z drugiej nie wiem czy kompletnie bezzadziorowy hak jest w określonych warunkach najlepszym pomysłem...W końcu żeby rybę wyhaczyć trzeba ją najpierw wyholować i niby bez zadziora też można ale jeśli obawiamy się że ryba może mimo wszystko spaść to mamy kompromis:-) [2017-11-01 09:17]

kaban

Wielkość kołnierza ma i dla mnie duże znaczenie. Być może przy najbliższej wizycie w sklepie po sprawdzeniu organoleptycznie coś kupię na próbę. [2017-11-03 08:41]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej