Gniazda tarliskowe dla sandacza

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć


Na początku maja udało nam się zrealizować pomysł wykonania gniazd tarliskowych dla sandaczy. Dzięki uprzejmości Leśnictwa Łysomice pozyskaliśmy gałęzie sosnowe oraz świerkowe do wykonania tychże gniazd. Wykonaliśmy około 73 szt., z czego ponad pięćdziesiąt zostało zatopionych na Jeziorze Chełmżyńskim, a pozostałe na Jeziorze Głuchowskim.

Samica sandacza składa około 20 000 do 500 000 sztuk ikry ( w zależności od wieku i masy ciała). Ikra składana jest na podłożu kamiennym, korzeniach roślin i drzew, zatopionych gałęziach. Po złożeniu ikry przez samicę, samiec zalewa je mleczem i strzeże aż do momentu, kiedy ikra ukształtuje się w narybek. W tym okresie samiec jest bardzo pobudzony i chroniąc gniazdo atakuje wszystko co znajduje się w jego pobliżu gniazda. Niestety bardzo często pada on łupem kłusowników i "mięsiarzy", którzy starają się wykorzystywać tą agresywność samca i go poławiać. Niestety każdy połowiony w tym okresie samiec to strata nie tylko pojedynczych sztuk, ale setek tysięcy narybku z każdego pozbawionego ochrony gniazda. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie okresów ochronnych ryb. 

 


3.7
Oceń
(6 głosów)

 

Gniazda tarliskowe dla sandacza - opinie i komentarze

SmolikSmolik
+2
Świetna inicjatywa! Swoją pracą udawadniacie, że jesteście prawdziwymi gospodarzami na własnych wodach. Jednak są jeszcze ludzie, którym chce się jeszcze cokolwiek zrobić - pełen szacun! (2021-05-15 12:03)
WedkarzIncognitoWedkarzIncognito
+1
No i to się chwali :) Ale nie rozumiem dlaczego ktoś postanowił dać jedną gwiazdkę za ten artykuł. Ocena po oddaniu trzech głosów wynosi 3,7 (5+5+1=11/ 11:3=3,666 ~ 3,7). Czyżby był tu ktoś na forum, komu taka inicjatywa się nie podoba? I dlatego postanowił dać jedną gwiazdkę? Ode mnie leci piąteczka ***** Pozdrawiam. (2021-05-16 12:58)

skomentuj ten artykuł